Viete kto bola Ada Lovelace?

Okrem toho, že bola veľmi pôvabná dáma,  dcéra slávneho anglického básnika G.G. Byrona, oplývala aj silným intelektom, vďaka ktorému predbehla svoju dobu o mnoho rokov. V polovici 18. storočia napísala algoritmus pre počítačový stroj.

Venovala sa  matematike a po stretnutí s Charlesom Babbagom sa dostala i k jeho prelomovému mechanickému počítaču, pre ktorý navrhla systém programovania pomocou diernych štítkov. On sám bol vizionárom, pretože predpokladal, že počítače sa stanú súčasťou človeka pri riešení nielen matematických úloh, ale aj pri kreslení obrazov či skladaní hudby.

Ada Lovelace  - (1815-1852)

Narodila sa  10. augusta 1815 ako Augusta Ada Byron a  bola jediným legitímnym dieťaťom slávneho básnika Lorda George Gordona Byrona . Matka, lady Anna Isabella Milbanke Byron sa od manžela odlúčila iba niekoľko týždňov po narodení dcéry. O niekoľko mesiacov neskôr Lord Byron opustil Anglicko a Ada už nikdy nevidela svojho otca. Keď mala Ada osem rokov, jej otec zomrel v Grécku.

Ada k matematike inklinovala už v ranom veku. Preto dostala neobvyklú výchovu pre šľachtické dievča. Na naliehanie jej matky, učitelia sa zamerali vo výuke na matematiku a vedu. Takéto náročné predmety neboli v tom čase pre ženy štandardne. Popri matematike ju zaujímali aj cudzie jazyky. Vďaka jej matke a  ich  šľachtickému pôvodu, sa stretávala s významnými ľuďmi tej doby. Spoznala reformátora Williama Frenda, ktorý jej dal aj ďalšie odporúčania, či Mary Somerville, ktorá bola škótska astronómka a matematička. Somerville sa stala jednou z prvých žien, ktoré boli prijaté do Kráľovskej astronomickej spoločnosti.

Osudové stretnutie s vynálezcom Charlesom Babbageom

Bababage bol spočiatku jej mentorom pri jej vzdelávaní a pri štúdiu pokročilej matematiky na Londýnskej Univerzite Augusta de Morgan. Bola  fascinovaná jeho názormi a matematickými víziami a jeho vynálezom, prístrojom, ktorý mal vykonávať matematické výpočty. Babbage bol aj  tvorcom pre ďalšie zariadenie, ktoré poznáme pod názvom analytický prístroj na zvládnutie zložitejších  výpočtov.

Od prekladu k algoritmu

Vďaka svojim jazykovým schopnostiam, bola požiadaná svojim mentorom, aby preložila jeho článok o analytickom prístroji, ktorý napísal taliansky inžinier Luigi Federico Menabrea pre švajčiarsky časopis.  Prekladala nielen originálny francúzsky text do angličtiny, ale do stroja pridávala aj svoje vlastné myšlienky a nápady. Jej poznámky skončili trikrát dlhšie ako pôvodný článok. Jej práca bola uverejnená v roku 1843 v anglickom vedeckom časopise a použila iba iniciály „A.A.L.“ pre Augusta Ada Lovelace.

Ada vo svojich poznámkach opísala, ako by bolo možné vytvoriť kódy pre zariadenie na manipuláciu s písmenami a symbolmi spolu s číslami. Pohrávala sa aj s myšlienkou, ako opakovať niektoré zadania, čo sa v súčasnosti používa. Zároveň Ada v článku ponúkla aj ďalšie koncepcie zamerané na budúcnosť. Z toho dôvodu sa považuje za prvého počítačového programátora. Pokúšala sa vyvinúť matematické schémy pre víťazstvo v hazardných hrách, ale neúspešne, pretože je systémy zlyhali a spôsobili jej finančné riziko.

Ako mnoho iných vedcov a vizionárov, ani Ada nepritiahla veľkú pozornosť vo vedeckej obci svojimi prácami zaoberajúce sa informatikou. Stalo sa tak až v 50. rokoch 20. storočia. Jej poznámky boli znovu uverejnené B. V. Bowdenom, ktorý ich v roku 1953 znovu publikoval ( Faster Than Thought: Symposium on Digital Computing Machines). Od tej doby získala Ada za svoju prácu mnoho vyznamenaní In Memoriam. V roku 1980 americké ministerstvo obrany pomenovalo po Lovelace novo vyvinutý počítačový jazyk „Ada“.

Ada ako manželka a matka

V roku 1835 sa vydala za  Williama Kinga, ktorý sa o tri roky neskôr stal grófom Lovelace, vďaka ktorému získala titul Grófka z Lovelace. Spoločne zdieľali záľubu ku koňom, k vede a literatúre.  Ada a jej manžel sa stýkali s mnohými zaujímavými názormi a ľuďmi tej doby, vrátane vedca Michaela Faradaya a spisovateľa Charlesa Dickensa.

Ada Williamovi povila  tri deti a manžel ju bezvýhradne podporoval v akademickom úsilí. Po roku 1837 začala mať zdravotné problémy, pretože predchádzajúci rok zúrila cholera. Trpela na astmu a zažívanie. Lekári jej nasadili návykové lieky (laudanum a ópium) proti bolesti, ktoré jej postupne začali meniť  osobnosť. Nakoniec zomiera na rakovinu maternice v Londýne 27. novembra 1852. Posledný odpočinok našla vedľa svojho otca na cintoríne kostola sv. Márie Magdalény v anglickom Nottinghame.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.