“Kým dýcham, žijem” - knižná novinka, ktorú napísal sám život

Napísal Katarína Benková 09. december 2023

Krst knihy “Kým dýcham, žijem” bol naozaj nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Bol nielen plný emócií, sĺz vďačnosti a dojatia, objatí a vzdania úcty hlavným hrdinom knihy, čo k tejto téme knihy určite patrí. 

2_katarina_benkova_1223

Ale zároveň počas krstu bola cítiť vo vzduchu obrovská ľudskosť a prítomní sa trochu aj pobavili. Veď radosť a smiech sú korením života. Krstu sa zúčastnili onkologickí pacienti, ktorí cez svoje životné príbehy sú hlavnými hrdinami knihy, ich príbuzní, tiež zástupcovia najznámejších organizácii pomáhajúcich onko pacientom ako napríklad Liga proti Rakovine, Nie Rakovine, Lymfoma a Leukémia Slovensko. Na krst prišli nielen priatelia, ale aj ľudia, ktorých táto téma zaujíma, ba dokonca sa počas krstu pristavili aj náhodní okoloidúci, lebo ich pritiahli vyrieknuté slová.

Kto napísal túto knihu a prečo?

Celý príbeh začal v roku 1991, keď malé len deväťročné dievčatko Katka si prechádzalo rakovinou svojej mamy. Diagnostikovali jej karcinóm prsníka v terminálnom štádiu. Popri diagnóze jej lekári uštedrili aj nepriaznivú prognózu: „Máte tri mesiace života”, znela prognóza lekárov.
Z troch mesiacov bolo sedem úžasných rokov, kedy Katkina mama mohla byť pri svojej dcére a jej dvoch súrodencoch.

Počas daných siedmych rokov sa Katka od svojej mamy učila ako zvládať rakovinu, ako ju prijať, pochopiť a ako si sám človek vie popri medicínskej liečbe pomôcť vo svojom uzdravovaní.

Neskôr, keď mala Katka takmer tridsať rokov, sama si prechádzala vážnym ochorením lymfatických uzlín, kedy sa takmer rok liečila. A práve pri svojom procese uzdravovania začala využívať všetko, čo sa kedy od svojej mamy pred rokmi naučila.

A aby toho nebolo v živote Katky málo, o pár rokov po jej vlastnej diagnóze, bola diagnostikovaná aj Katkina sestra. Agresívny mozgový nádor znela diagnóza. No ešte to nebolo všetko a diagnostikovaných na rôzne typy rakoviny bolo tiež niekoľko jej blízkych priateľov..

Jeden z jej blízkych priateľov, Andrej, ju pri recidíve svojho mozgového nádoru požiadal o pomoc. Súhlasila okamžite, pretože to bol jeden z jej blízkych priateľov.

Aby zistila, ako presne Andrej vníma svoju chorobu, ako vníma samotný život, ako posledné roky žil a ako sa o seba staral alebo skôr nestaral, veľmi veľa sa spolu rozprávali. Na základe ich rozhovorov mu Katka vytvorila akýsi manuál, kde mu presne popísala krok za krokom postup a možnosti ako sa postaviť k tejto neľahkej situácii a čo všetko môže Andrej urobiť, aby si popri medicínskej liečbe pomáhal uzdravovať sa.

Andrej jej rady a tipy z manuálu začal praktizovať a svojím procesom uzdravovania prechádzal s oveľa väčšou ľahkosťou. Veľa sa počas tejto cesty sám o sebe dozvedel, veľa vecí si uvedomil, veľa vecí vo svojom živote zmenil.

Vnímal, ako mu všetky rady v manuály pomáhali, a preto Katku začal jemne nabádať k tomu, aby z jeho manuálu vytvorila naozajstnú knihu, ktorá by tak, ako jemu, mohla pomáhať stovkám ďalších ľudí.

Katka sa rozhodla a vytvorila koncept knihy. Vedela z vlastnej skúsenosti ako dôležité sú rady a tipy vychádzajúce zo skúseností skutočných ľudí, ktorí si rakovinou prešli. Preto si do svojej knihy prizvala šesť silných ľudí s ich príbehmi o zvládaní rakoviny.

Knihu písala od srdca a čerpala z vlastných bohatých skúseností a písala ju pre všetkých ľudí akokoľvek dotknutých rakovinou. Písala ju nielen pre pacientov, ale aj pre ich príbuzných a priateľov. Veľmi dobre totiž vedela, ako zložité je byť v pozícii pacienta, ale tiež aj v pozícii príbuzného či priateľa.

Táto kniha je plná inšpirácie, tipov, rád, ktoré môžu pomôcť nielen onkologickým pacientom, ale aj všetkým ich príbuzným a priateľom.

Pre príbuzných a priateľov je v knihe venovaná špeciálna kapitola. Pretože ľudí, ktorí nevedia ako majú pristupovať či komunikovať so svojím blízkym onko pacientom, je stále viac a viac.

Kniha je písaná veľmi zrozumiteľnou a láskavou rečou, aby jej porozumel každý čitateľ. Nie je to žiadna náročná psychologická kniha, ani žiadna ezoterická kniha. Autorka ju napísala veľmi ľudsky pre bežných ľudí, ako je ona sama.

1_katarina_benkov_1223

Foto: (c) Katarína Benková

V knihe nenájdete žiadne odstrašujúce detailné popisy diagnózy. To je totiž to posledné, čo si chce čerstvo diagnostikovaný onkologický pacient alebo jeho príbuzný prečítať. Kniha je zameraná na povzbudenie a podporu, aby ich neľahkú situáciu zvládli s odhodlaním, vierou a aj kvapkou humoru, ktorý je autorke tak vlastný.

Podľa údajov získaných z Ligy proti Rakovine za uplynulý rok pribudlo skoro 40 000 novodiagnostikovaných onkologických pacientov. To je zhruba 109 nových pacientov denne. Z nich každý má niekoľkých svojich príbuzných a blízkych. Pre týchto všetkých ľudí bola kniha napísaná. Aby všetkým podala pomocnú ruku a pomohla psychicky ľahšie zvládať rakovinu.

Viac informácii nájdete na www.kymdychamzijem.sk 

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.