10 varovných príznakov zníženej funkcie štítnej žľazy

Napísal Zuzana Kružliaková 24. máj 2016

Príznaky ochorenia štítnej žľazy sú nenápadné a väčšinou aj ťažko pozorovateľné, preto si ich rodičia často nevšimnú a neupozornia na ne pediatra.

Neliečená hypotyreóza, ako sa ochorenie odborne nazýva, pritom môže už v mladej dospelosti viesť u detí ku kardiovaskulárnym ochoreniam, ateroskleróze, u dievčat dokonca k sterilite. Aké sú teda varovné príznaky, ktoré si má všimnúť každý rodič? V spolupráci s detskou endokrinologičkou z klinického pracoviska, MUDr. Zuzanou Pribilincovou, CSc., sme zostavili 10 varovných symptómov, ktoré by nemali ostať bez povšimnutia:

1. SPOMALENÝ RAST
Porucha rastu je najcitlivejším ukazovateľom hypotyreózy. Vedie pediater záznamy o výške vášho s dieťaťa pravidelne? Meriate svoje dieťa 1 x ročne? Pokiaľ nie, je najvyšší čas začať! Z rastového grafu dieťaťa pediater rýchlo prečíta, či sa dieťa v tomto ohľade vyvíja dostatočne rýchlo a správne. Pokiaľ nie, podrobné vyšetrenia určia, čo za spomaleným rastom väzí. Okrem hypotyreózy to totiž môže byť rad ďalších ochorení.

2. CHRONICKÁ ZÁPCHA
V prípade, že vaše dieťa trpí chronickou zápchou nejasného pôvodu dlhšie než 3-6 mesiacov, je namieste informovať o tom pediatra. K zápche samozrejme prispieva nevhodná strava, málo pohybu, ale aj ďalšie príčiny, ktoré je potrebné najskôr vylúčiť.

3. PRIBERANIE NA HMOTNOSTI
V prípade, že vaše dieťa začalo priberať na hmotnosti bez toho, aby sa mu zvýšil apetít, majte sa na pozore.

4. ÚNAVA, SPAVOSŤ, ZIMOMRIVOSŤ
Ak často pozorujete na svojom dieťati únavu či spavosť bez zjavnej vonkajšej príčiny, napr. po športovej aktivite, náročnom dni v škole a pod., alebo tzv. predstieranú únavu, keď je nútené vykonávať jemu nepríjemnú činnosť napr. ísť upratať si izbu a pod., môžete aj tento znak považovať za relevantný.

5. CHUDOKRVNOSŤ
Chudokrvnosť sa dá vypozorovať len ťažko. Dlhodobý nedostatok červených krviniek sa navonok môže prejaviť bledosťou, bolesťami hlavy, svalovou slabosťou či studenými končatinami. Anémiu vášmu dieťaťu diagnostikuje pediater. Ak ju však lieči bez zjavného úspechu a dieťa nemá poruchu vstrebávania, malo by sa myslieť na hypotyreózu.

2405 2016

6. ZHORŠENÝ PROSPECH
V prípade že sa z ničoho nič vášmu dieťaťu zhoršil prospech, je skôr ľahostajné, nesústredené a nestoja za tým problémy so spolužiakmi či s vyučujúcimi učiteľmi v škole, prípadne rodinné a ďalšie problémy, netreba ani tento príznak brať na ľahkú váhu.

7. SUCHÁ AŽ HRUBÁ KOŽA, LÁMAVÉ VLASY A NECHTY
Tzv. hrošia koža, alebo svrbivá suchá pokožka na trupe a končatinách, suché, lámavé vlasy a nechty sú ďalšie možné príznaky hypotyreózy, pokiaľ dermatológ nenájde inú príčinu.

8. NEPRAVIDELNÁ MENŠTRUÁCIA U DIEVČAT
Nepravidelný cyklus je v prvých mesiacoch od nástupu menštruácie u dievčat bežnou záležitosťou. Ak sa však neupraví ani po dvoch, rokoch, je potrebné venovať tomuto problému pozornosť. Naopak, aj intenzívne alebo dlhotrvajúce krvácanie môže byť signálom zníženej funkcie štítnej žľazy.

9. SPOMALENÝ TEP
Tepová frekvencia je u každého človeka individuálna. Meria sa v pokoji, nikdy nie ihneď po vykonávaní náročnejšej fyzickej aktivity či požití energetického či iného nápoja s povzbudzujúcim účinkom. Za spomalený tep u detí vo veku od 6 – 14 rokov sa považuje 50 – 60 úderov za minútu.

10. STRUMA
Zväčšená štítna žľaza či akýkoľvek novotvar, ktorý sa objaví v dolnej polovici krku vášho dieťaťa síce ešte nie je dôvod na paniku, je ale nutné nechať situáciu posúdiť lekárom. Ultrazvukové vyšetrenie je prvým krokom pri pátraní po príčine hmatného útvaru na krku.

V prípade, že u svojho dieťaťa pozorujete zhoršovanie niektorého z vyššie uvedených stavov, alebo dva a viac z vyššie uvedených príznakov aj v miernej forme, informujte o tom svojho pediatra.

1 Komentár

  • Komentár Petronela %AM, %26 %512 %2020 %11:%jan napísal Petronela

    LNeviem ale mne napuchol jazyk⯑a cítim sa zle aj tvár mám opuchnutu celé telo ma boli citlivé..hrozne ⯑ a ešte som u lekára nebola ⯑poraďte mi prosim čo mám robiť čo mi pomôže operácia?Ďakujem ⯑

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.