Toto miesto vás vráti v čase. Vlastný pivovar, ale i honosný bulvár či industriálny štýl

Napísal Martina Baumann 08. november 2021

Jedinečné miesto, kde budete mať pocit, že ste sa vrátili späť v čase – konkrétne do 19. storočia, keď ste sa mohli prejsť honosným bulvárom v centre Bratislavy a stretnúť bohatých mešťanov. Hotel ukrytý medzi stromami s výhľadom do záhrady Prezidentského paláca prekvapí aj industriálnym štýlom.

Unikátny štvorhviezdičkový hotel v centre hlavného mesta sa môže pochváliť krásnym výhľadom do záhrady Prezidentského paláca. Priznajme si, že takýto výhľad sa vám len tak hocikde nenaskytne... schovaný v tieni vysokých stromov, na jednej strane nenápadný a na druhej zas ohúri svojimi priestormi. Na chvíľku sa tu budete cítiť ako v 19. storočí, keď sa bulvárom v centre hlavného mesta zvykli prechádzať bohatí mešťania. A ak sa pozriete druhým smerom, tak vás očarí industriálny štýl. Perfektné miesto, kde sa vrátite v čase. Nech sa páči, vstúpte.

Hotel LOFT poskytuje ubytovanie v dvoch budovách,  pričom každá z nich má svoj osobitý štýl. Tento štýl nemôže chýbať aj vychýrenej hotelovej reštaurácii Fabrika, ktorú okrem skvelej kuchyne robí výnimočnú aj vlastný pivovar.

Poďme ešte na chvíľku k samotným priestorom hotela. Originálne ubytovanie sa tu snúbi s dokonalým zariadením a službami. Prekrásny hotel z dvoch ulíc upúta pozornosť nejedného okoloidúceho na prvý pohľad. Spája totiž v sebe prvky paláca, retra a industriálneho štýlu. 

História a moderna na jednom mieste 

Aj dnes prináša toto zážitkové a unikátne ubytovanie projekt Amazing Places. Podľa českého projektu, ktorý však už má aj svoje originálne miesta na Slovensku, spĺňa LOFT požiadavky aj ten najnáročnejšej klientely. Svoju jedinečnosť ukrýva v dvoch budovách – historickej (izby Wilson) a modernej (izby LOFT).

Historickú časť Wilson Palace citlivo zrekonštruovali, môže sa pochváliť piatimi hviezdičkami a s ponukou 10 izieb. Pomenovanie dostala nie náhodou. „Týmto názvom chceme nadviazať jednak na históriu Štefánikovej ulice ako honosného bulváru reprezentatívnej triedy, palácov bohatých mešťanov a aristokracie z prelomu 19. a 20. storočia,“ píše sa na stránke hotela. Ale poďme ešte hlbšie do histórie – prečo Wilson? „Zároveň chceme odkázať na krátke obdobie v dejinách Bratislavy, kedy sa po skončení 1. svetovej vojny istý čas nazývala aj Wilsonovým mestom na počesť vtedajšieho amerického prezidenta Woodrowa Wilsona, ktorý podporil úsilie Slovákov a Čechov o slobodu a demokratický štát.“

Moderná a oveľa väčšia budova na Spojnej ulici ponúka aj väčší výber ubytovania, a tak hostia si môžu vyberať až zo 111 nadštandardne vybavených izieb so štyrmi hviezdičkami – dvojlôžkové, trojlôžkové a rodinné. Na privítanie je pripravená fľaša vína, hostia si môžu kedykoľvek pripraviť vynikajúcu kávu v originálnom stroji Francis Francis.

Pohľad späť

Vedeli ste o tom, že historická budova bola postavená v roku 1891 na objednávku hlavného mestského lekára Dr. Vojtecha Tauschera, ktorý bol tiež lekárom bratislavského dvora Fridricha Habsburského, poslancom za mesto Prešporok? Bol tiež zakladateľom detskej nemocnice a uznávaným alpinistom.

Keď štýlovo, tak poriadne. Prečo? Palác je postavený v eklektickom štýle – vidieť to v bohatej výzdobe s dekoračnými prvkami od renesančno-barokových až po rokokové. Podobne bohato bol dekorovaný aj interiér. V 30. a 40. rokoch minulého storočia sa urobili stavebné úpravy a uzavrela sa loggia na západnej fasáde, dnes obývacia časť apartmánu.

Budova je od roku 1963 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Ďalšia rekonštrukcia objektu bola v rokoch 1978-1980 s cieľom prispôsobiť ju pre potreby Zväzu žien, ktorý tu sídlil až do roku 1989. Autorkou vitráže na schodišti historickej budovy je výtvarníčka Kveta Gandlová.

Vlastné pivo a skvelé jedlo

Hostia však okrem ubytovania ocenia už spomínanú reštauráciu FABRIKA The Beer Pub. Je otvorená od mája 2014. Domáce špeciality, svetová kuchyňa, niečo k pivu – to nemôže chýbať. Milovníci hamburgerov si prídu tiež na svoje, vyskúšať môžu Fabrika burger.

Navyše tu máte možnosť ochutnať čapované pivo domácej výroby z pivovaru Fabrika, ktorý sa nachádza priamo v priestoroch reštaurácie. Stačí si len vybrať zo širokej ponuky.

FABRIKA F 12° lager
Ležiak plzenského typu vyrobený z najkvalitnejších moravských sladov a českých chmeľov. Toto pivo sa vyznačuje bohatou penou a tradičnou mierne vyššou horkosťou. 

FABRIKA F 14° APA
Pivo typu American Pale Ale vyrábaný z najkvalitnejších moravských sladov a amerických chmeľov metódou vrchného kvasenia. Vyznačuje sa bohatou penou a širokou škálou ovocno-chmeľových vôní a chutí.

FABRIKA 12° Weizen
Veľmi obľúbené svetlé pšeničné pivo. Má príjemnú arómu, ktorú okamžite sprevádza chuť citrusových plodov, muškátu, vanilky, banánov, až po končiacu jemne kyslú osviežujúcu chuť citrónov. Pivo, ktoré má byť mútne a kyslé. 

FABRIKA 13° Dark lager
Naše tmavé pivo vyniká jemnou a vyváženou chuťou, ktorá sa skôr prikláňa k suchým tónom kávy a tmavej čokolády. Varené výhradne z moravských humnových sladov a zachmelené jemným chmeľom odrody Žatecký poloraný červenák, ktorý mu dodáva dochuť charakteristickú pre klasické pivá českého typu.

FABRIKA SUMMER 8° 
Letný ležiak plzenského typu, vyrobený z najkvalitnejších moravských sladov a českých chmeľov. Ľahšia verzia klasického ležiaku s nižším obsahom alkoholu, ideálne pre horúce letné dni.

Martina Baumann

Zdroj fotografií: Amazing Places

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.