Hrad Vršatec

Napísal TS Trenčín region 14. apríl 2024

V Bielych Karpatoch na severozápade Slovenska sa už od obce Pruské naskytne impozantný pohľad na vybielené skalné útesy Vršatských brál, v ktorých je možné rozpoznať trosky kráľovského pohraničného hradu.

Ak sa k nemu vyberiete, zistíte, že ste prišli na „koniec sveta“. Vrátiť sa totiž môžete iba po tom istom skalnom chodníčku.

HISTÓRIA

Vršatec ležiaci na skalnom brale vo výške 805 m patrí medzi najvyššie položené hrady. Je ukážkou stredovekého hradu vybudovaného na neprístupných vápencových skalách. Patril medzi strážne hrady, ktoré v 13. storočí zabezpečovali severozápadné hranice Uhorska. Hradný vrch je z troch strán úplne nedostupný, jednotlivé časti hradu oddeľovali značné prevýšenia. Impozantný výškový rozdiel tak zabezpečoval hradnému komplexu prirodzenú ochranu. Pôvodne gotický hrad mal viacero majiteľov, na jedno storočie sa ho ujala aj rodina Slopnajovcov, ktorá sa začala podpisovať priezviskom Vršatský. Hrad mal vlastnú pekáreň, mlyn aj pivovar. Zničili ho krátko po Rákociho povstaní. Po trenčianskej bitke, začiatkom augusta 1708, zaútočilo cisárske vojsko aj na Vršatský hrad. Po niekoľkých dňoch obliehania sa hradný pán vzdal a vydal hrad cisárskemu vojsku. To podmínovalo budovy a vyhodilo ich do povetria. Vylúčila sa tak možnosť, aby sa Vršatec stal povstaleckou pevnosťou.

POVESŤ/LEGENDA

Tatárom sa pri dobývaní hradu predsa len podarilo ľsťou zajať vršatského zemepána Imricha a jeho kastelána Ondreja Budiača. Keď sa zajatci dozvedeli, že na nich čaká trest smrti, verný kastelán sa rozhodol pre odvážny skutok. Nepozorovane sa zmocnil zabudnutej sekery a pánovi, s ktorým boli za nohy spútaní reťazou, navrhol, aby mu odťal nohu. Tak by sa dokázal oslobodiť. Imrich dojatý vernosťou svojho kastelána povedal: „ Nie si mojím sluhom viac, si mojím bratom, spolu sme padli do zajatia, spolu tu zomrieme.“ Ale Ondrej objal svojho pána, chytil sekeru a odťal si nohu sám. Imrich bol voľný a tajne sa vrátil na hrad Vršatec. Tak vyslobodil Ondrej svojho pána zo zajatia. Keď Tatári videli obetavosť verného kastelána, pustili na slobodu aj jeho. Vrátil sa tiež na Vršatec, kde žil ako člen kráľovskej rodiny. Kráľ za jeho vernosť povýšil jeho aj jeho potomkov do zemianskeho rodu.

TIP

Z neveľkých zrúcanín je výborný výhľad na stredné Považie a dolinu rieky Váh v pozadí so Súľovskými a Strážovskými vrchmi. K hradu vedie náučný chodník, viaceré turistické a cykloturistické trasy.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.