Dva tipy na výlet pre milovníkov histórie, kultúry a prírody v Čechách

Napísal Michaela Conzarová 24. október 2023

Prvý tip vás zavedie na hrad SVOJANOV, v ktorom sa mieša gotický štýl s empírom a patrí medzi najstaršie hrady v Čechách. Druhý tip smeruje do českého mesta POLIČKA v Pardubickom kraji, kde sa narodil hudobný skladateľ Bohuslav Martinů.

O hrade Svojanov

Uprostred hlbokých lesov nad romantickým údolím rieky  Křetinky sa nachádza malebný hrad Svojanov, jeden z najstarších kráľovských hradov v Čechách. Založili ho v roku 1224. Roku 1265 založil kráľ Přemysl  Otokar II. neďaleko kráľovské mesto Polička.

Hrad v 13.storočí plnil účel strážnej pevnosti. Strážilo historickú hranicu medzi Čechmi a Moravou. Jeho dominantu dodnes tvorí hradná valcová veža 26 metrov vysoká. Pri bojoch slúžila ako posledné útočište obrancov.  Na hrade možno obdivovať gotickú stĺpovú sieň, expozíciu o histórii hradu, kuchyňu, mučiareň. Hrad obopína mohutná hradba, miestami dosahuje 8 metrov. Pôvodný goticky palác sa dodnes zachoval ako palác empírový.

Pri prehliadke sa návštevníci zoznámia s celou radou povestí, legiend a strašidelných príbehov, ktorými je hrad opradený. Aj dnes je Svojanov známy tým, že sa v jeho okolí vyskytujú tajomné javy. Pre návštevníkov sú pripravené tri okruhy prehliadok. V prvom si prezriete  množstvo komnát zariadené štýlovým inventárom, doplnkami každodennej spotreby a rôznymi kuriozitami. Nebude chýbať ani lovecký salón s trofejami a tiež dámsku a pánsku časť, ktoré boli v 19. storočí oddelené.

V druhom okruhu môžete vidieť dom zbrojnošov, obytné priestory, tajomné miestnosti, mučiarne, kde okúsite atmosféru utrpenia na škripci, či klietku pre nepoctivých obchodníkov a pouličné devy.

Tretí okruh predstaví vonkajší areál hradu, ktorý je veľmi rozmanitý. Voliéry s dravými vtákmi, ktoré nie sú schopné samostatného života vo voľnej prírode určite zaujmú aj detských  návštevníkov Obdivovať možno aj  dominantnú vysokú vežu, či studňu ktorú objavili pri stavebných úpravách v roku 2011.

Hrad Svojanov, kde sa zjavuje Katarína na hrade každú noc

V roku 1645 údajne podľa legendy dobýjali hrad Svojanov švédski vojaci. Pri obrane zahynul pán hradu Bohuslav Záruba z Hustířan. Mladá vdova Katarína  so synom Hertvíkom veľmi žialila. Hradu sa ujal Bohuslavov brat Karel, ktorý začal dvoriť Kataríne.  Keď sa však zoznámil  s bohatou pannou rytierskeho rodu, Katarínu, ktorá medzitým čakala jeho potomka, zatvoril do najhlbšieho hradného priestoru. Odvtedy sa odtiaľ ozývali rany a podivný nárek. Karol bol nepokojný a po čase nechal pivničnú miestnosť otvoriť. Pohľad bol hrozný.  Medzi roztrhanými šatami ležala Katarína s rozcuchanými vlasmi a šialeným výrazom v tvári. Karol upadol do šialenstva, možno aj preto, že sa mu až do smrti Katarína každú noc zjavovala. Museli ho uväzovať, jeho šialenstvo vrcholilo v noci. Cez deň upadol do tupej ľahostajnosti. Aj po jeho smrti blúdi v hrade a na hradnom nádvorí podivná biela postava.

Bohuslav Martinů  sa narodil vo veži kostola v Poličke

Polička je vstupnou bránou do Žďárskych vrchov, jednej z najkrajších oblasti Českomoravskej vrchoviny. Medzi pozoruhodnosťami mesta  vyniká prstenec kamenných hradieb zo 14. storočia s dodnes zachovanými 19 vežami. Baroková radnica, Mariánsky stĺp, socha sv. Jana Nepomuckého a sochy sv. Jiří a sv. Michaela sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok. Jednou z najväčších dominánt mesta je novogotický kostol sv. Jakuba, v ktorého veži sa v roku 1890 narodil neskôr svetoznámy hudobný skladateľ Bohuslav Martinů.

policka_veza_bm_misela

 Kostol sv. Jakuba, v ktorého veži sa v roku 1890 narodil hudobný skladateľ Bohuslav Martinů.

S menom Bohuslava Martinů je neodmysliteľné spojené unikátne, romantické, aj keď pre život nepraktické miesto – malá izbička vo veži kostola sv. Jakuba v Poličke. Tu sa narodil slávny skladateľ. Päťčlenná rodina Martinů žila vo veži v jednej izbietke, keď sa to dá takto nazvať, až do Bohuslavových 11 rokov. Atmosféra života vo výške 36 metrov nad zemou sa nezmazateľne zapísala do mysle budúceho skladateľa.

policka_bohuslav_martinu_dobros

Polička, rodná světnička Bohuslava Martinů v ochozu kostelní věže, zdroj foto: Dobroš

Pokiaľ vystúpite po 192 schodoch až do samotnej veže kostola, budete odmenení nielen zaujímavou prehliadkou izbietky - svetlice, ale aj jedinečným výhľadom na celé mesto a okolie. Viac o slávnom skladateľovi sa dozviete v Centre Bohuslava Martinů v objekte Mestského múzea.

Zdroj foto: Michaela Conzarová

2 komentárov

 • Komentár Carol Wilfred %PM, %31 %865 %2023 %19:%okt napísal Carol Wilfred

  Our Mission
  Provide quality Japanese Language Training for the students and working professionals

  Provide Technical Training along with live project experience in IT Software Development, Web Development

  Provide Outsourcing IT services worldwide

  For More Details: https://nozomiinternational.com/

 • Komentár vivoslot %AM, %31 %446 %2023 %09:%okt napísal vivoslot

  Spot on with this write-up, I truly feel this web site needs much
  more attention. I'll probably be returning to see more, thanks for the info!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.