Román Majster hádankár prirovnávajú ku kultovému Da vinciho kódu

Napísal Mário Gešvantner, Lindeni 01. október 2023

Tajomná šifra, siahajúca do histórie, kruté zločiny, nevypočítateľné zvraty a proti tomu všetkému stojí slávny tvorca hádaniek. Dokáže vyriešiť magickú šifru, ktorá rozhodne o osude ľudstva?

am_lindeni_011023

Zdroj foto: Lindeni, Danielle Trussoni © Leonardo Cendamo

Skutočné lákadlo pre fanúšikov tajomných a napínavých príbehov od bestsellerovej americkej autorky Danielle Trussoni práve vychádza v slovenskom preklade Niny Weidlerovej na značke Lindeni vo vydavateľstve Albatros Media.

Keď hovoríme o šifrách a hádankách, v šifre zhodnotila knihu aj Angie Kim, populárna spisovateľka, autorka trileru Smrtiaci zázrak: „Majster hádankár = (Da Vinciho kód + Tichá pacientka + kvapka Stephena Kinga) × krása slova“, zhrnula recenziu do tajomnej rovnice a dodala: „Výsledkom je dômyselný triler, ktorý v sebe spája všetko, čo v knihe chcem: tajomnú matriošku, zloženú z fascinujúcich príbehov, ktoré sa rozkladajú na najhlbšie zakorenené myšlienky o pôvode ľudstva a o dobre a zle.“

Hlavným hrdinom knihy je Mike Brink – slávny tvorca hádaniek, ktorý je povolaný do väznice na stretnutie s Jess Priceovou. Tá si odpykáva trest za vraždu a už 5 rokov neprehovorila, no teraz nakreslila zložitú hádanku a jej psychiatrička si myslí, že jej rozlúsknutím sa vysvetlí aj zločin. Brink zisťuje, že za jej mlčaním sa skrýva čosi naliehavejšie a nebezpečnejšie, než sa na prvý pohľad zdá, a vrhá sa do honby za pravdou. Ako prechádza bludiskom stôp a citovo sa zbližuje s Jess, zisťuje, že do záhady sú zapletené mocné sily, ktorým nemôže uniknúť. Tajomstvo spočíva v Božej hádanke, zašifrovanom modlitebnom kruhu, ktorý vytvoril už v 13. storočí židovský mystik Abraham Abulafia. Dokáže vyriešiť tajomnú šifru, ktorá rozhodne o osude ľudstva?

„Táto pohlcujúca, brilantná kniha je labyrintom šifier, kryptogramov, logických aj slovných hádaniek a sprisahania,“ napísali v The Minneapolis Star Tribune. „Danielle Trussoni mieša opojnú zmes žánrov – všetko mysteriózne, hororové, nadprirodzené spája s magickým realizmom, starovekou históriou, mystikou a obyčajnými hádankami,“ doplnili v The Sun Sentinel. „Trussoni je na vrchole... V jej románe sa spája kabala s krížovkami New York Times do dômyselného trileru,“ ocenili v rešpektovanom Kirkus Reviews.

Danielle Trussoni je autorka bestsellerových románov The Ancester, Angelology a Angelopolis, ktoré denník New York Times zaradil medzi Významné knihy, ako i memoárov The Fortress a Falling Throught the Earth. Ten posledný sa dostal do rebríčka desiatich najlepších kníh roka The New York Times Book Review. Pravidelne prispieva do The New York Times Book Review, kde vedie hororový stĺpček. Je abolventkou tvorivej dielne Iowa Workshop a víťazkou The Michener-Copernicus Society of America Fellowship. Jej diela boli preložené do viac než tridsiatich jazykov.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.