Dramatický príbeh osudovej lásky

Napísal Mária Lešková, Slovenský spisovateľ 17. apríl 2022

Po fantazijnom románe Princezná z Izmiru sa Jana Pronská znovu vrátila k obľúbenému žánru, aby svojim verným i novým čitateľom ponúkla ďalší pútavý príbeh odohrávajúci sa na stredovekom Slovensku, plný vášní, nenávisti a lásky. 

Populárna slovenská autorka historických romancí má na svojom konte už  22 kníh. Autorka o knihe Ohrdnuté srdce povedala: „Je to opäť príbeh osudovej lásky, ktorému kulisu tvoria čriepky z našej histórie. Tentoraz som dej zasadila do Liptovského Hrádku v období, keď v Hornom Uhorsku mocný veľmož Magister Donč staval jeden hrad za druhým. Mimochodom, pre mňa jedna z najväčších osobností našich dejín. Ústrednou postavou knihy je však jeho vnuk Radovan Balaša.“   

Pannu Johanku z Liptova, poslednú dedičku pevnosti Hrádok, v útlej mladosti zasnúbili s Radovanom Balašom, zhýralým vnukom mocného uhorského magnáta Donča. Mládenec si to však tesne pred sobášom rozmyslel a mladučkou nevestou pohrdol. Starý otec ho za to vydedil a vyhnal z rodinného sídla na Pustom hrade. Johanka sa odvtedy musela životom pretĺkať sama. Robila, čo mohla, aby dedičstvo udržala, no okrem chudoby musela na svojich útlych pleciach niesť i ďalší, nemenej ťažký kríž v podobe biľagu ohrdnutej nevesty. Dievčina v sebe celých sedem rokov živila hnev, nenávisť a pocit krivdy, a tak nečudo, že keď jej Radovan v najvyššej núdzi zaklope na bránu, odmieta prijať pravdu, že rytier sa zmenil a svoju mladícku nerozvážnosť hlboko ľutuje.  Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú po Radovanovom príchode na Hrádok, však pomôžu obom mladým ľuďom pochopiť, že čas mnohé mení a že ľadový pancier okolo Johankinho srdca môže roztopiť iba vzájomný rešpekt, úcta a čistá, úprimná láska.

JANA PRONSKÁ vyštudovala Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi. Dlhé roky pracovala ako ekonómka v rodinnej firme, v súčasnosti sa popri písaniu kníh venuje práci v Obecnom zastupiteľstve v Nálepkove ako poslankyňa. Od detstva milovala knihy. Jej veľkou láskou bola a je história, ktorá jej pomáha pri písaní. Mnohé jej knihy sú založené na historických udalostiach  alebo legendách, viažucich sa k stredovekému Slovensku.  Debutovala v roku 2008 historickou romancou Zlatníkova chovanica, ktorá zožala veľký čitateľský úspech. Tomuto žánru zostala verná dodnes. Z kníh Jany Pronskej sa doteraz predalo takmer 250 tisíc výtlačkov.

Román OHRDNUTÉ SRDCE vychádza na 280 stranách. Odporúčaná maloobchodná cena 13,90  €.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.