Zaujímavé fakty o zmrzline, ktoré ste pravdepodobne netušili

Dnes máme na trhu veľké množstvo zmrzlín a nanukov. Ľudia zmrzlinu jednoducho milujú, je to pre nich istý druh odpočinku, pôžitok, trávenie spoločných chvíľ s blízkymi ľuďmi. Avšak treba si vyberať kvalitu nad kvantitou. 

Kvalitná zmrzlina, ktorá je vyrobená z pravej živočíšnej smotany bez rastlinných tukov, tvarohu, s veľkou dávkou chrumkavej čokolády na povrchu v rozličných jazyku lahodiacich príchutiach - to je jednoducho  Pegas Premium! Slováci majú radi sladkosť, ovocnú vôňu a prírodné zložky.  Značka Prima má vďaka vlastnej výrobe v Opave možnosť vytvárať zmrzlinu plnú špecifických chutí priamo ušitú pre Slovákov a nemusia sa sústrediť na celoeurópsky priemer, ako to robia ich nadnárodní konkurenti.

1.     Prvá zmrzlina siaha do čias starovekého Egypta, kde ju konzumovali starí Egypťania. Základ tejto zmrzliny tvoril sneh z Olympu, v rámci ktorého si primiešavali med alebo víno. 

2.     Francúzi začali v priebehu 17. storočia ponúkať  zmrzlinu aj na uliciach, do vtedy bolo konzumovanie zmrzliny vonku tabu.

3.     Prvý prístroj na výrobu zmrzliny uviedla  žena - Nany Johnson a vo veľkom sa aj pričinila o vznik zmrzliny ako ju poznáme dnes. Svoj prvý „zmrzlinovač“ si nechala patentovať v r oku 1843. Avšak nemala dostatok prostriedkov  na jeho uvedenie na trh, preto predala patent za 200 dolárov výrobcovi kuchynských spotrebičov.

4.     Zmrzlina sa vo svojich ranných začiatkoch podávala výlučne v miskách, ktoré vyzerali ako dnešné tégliky.  Avšak raz sa istému zmrzlinárovi v Amerike misky minuli a neďaleký cukrár mu poskytol  svoje tortové oblátky. Tie si zmrzlinár zroloval a kornúty boli na svete.

5.     Američania patria medzi najväčších jedákov zmrzliny, konzumujú každý rok v priemere 22 litrov zmrzliny na jedného Američana. V rámci Európy sú na prvom mieste v jedení zmrzliny Švédi a Dáni.

6.     Existujú takzvaní ochutnávači zmrzliny. John Harrison  je známy americký ochutnávač zmrzliny pre spoločnosť Dreyer“s.  Má dokonca svoj jazyk poistený na 1 milión dolárov.

7.     Na zjedenie jedného malého kopčeka zmrzliny je potrebné jazyk vyplaziť 50 – krát.

8.     Zmrzlina obsahuje aminokyseliny a enzýmy, ktoré sú potrebné na trávenie.  Taktiež obsahuje aj antioxidanty a vitamíny. Japonskí vedci zistili, že ľudia konzumujúci pravidelne zmrzlinu sú psychicky odolnejší a vedia rýchlejšie riešiť problémy.

9.     Medzinárodný deň zmrzliny je 21. júna.

10.  Celosvetovo sa zje ročne cca 15 miliárd litrov zmrzliny.

11.  Medzi najobľúbenejšie príchute zmrzlín na Slovensku patria čokoládová, vanilková a jahodová.

12.  Nanuk vznikol úplnou náhodou v roku 1921. Nanuky sa ale začali vyrábať až o 15 rokov neskôr.  Za objaviteľa nanukov sa považuje Američan Frank Epperson, ktorý v roku 1905 ako jedenásťročný drevenou paličkou zmiešal v pohári sódu s vodou. Avšak zabudol pohár vonku a ten do rána zamrzol. A nanuk bol na svete.

13.  V súčasnosti existuje množstvo receptov na výrobu nanukov a zmrzliny ako takej. Avšak ako spoznáte pravú kvalitu? Kvalitná zmrzlina sa vyznačuje obsahom pravej živočíšnej smotany, tvarohu, veľkého množstva zrelého ovocia, kvalitnej čokolády vyrobenej z kakaa z udržateľných zdrojov s certifikáciou RFA. Rovnako dôležitým parametrom je veľkosť nášľahu v zmrzline. Najpocitvejšie zmrzliny sa vyznačujú nízkym nášľahom, kedy je do zmesi zapracované iba najnutnejšie množstvo vzduchu, čo podtrhuje najlepší pôžitok z chuti zmrzliny.

14.  Čoraz častejšie nie sú zmrzlina a nanuk  vyhľadávané iba v letnom období, ale celoročne. Pre mnoho ľudí znamená zmrzlina istý druh pôžitku a namiesto klasického dezertu vo forme koláčov siahnu radšej po lahodnej zmrzline či nanuku.

15.  Zmrzlina neznáša zmeny teploty. Ako ju teda uskladňovať? Mala by byť uskladnená pri teplotách -18 °C a nižších. Ak chcete predĺžiť životnosť zmrzliny, je vhodné vrch zmrzliny zabaliť do papiera na  pečenie, vďaka ktorému sa zabráni vzniku ľadových kryštálikov.  Do mraziaceho boxu nikdy nevkladajte roztopenú zmrzlinu, pretože sa premení na kusy ľadu a už vám nezostane nič z pôvodnej zmrzliny.

pegas_0522

Celý prémiový rad Pegas Premium  100 ml/460 ml nájdete na stránke www.pegaspremium.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.