Ako vzniká med?

Med, rovnako ako všetky včelie produkty, vzniká vďaka skvelo organizovanej spolupráci včelieho spoločenstva. 

 

Samotný vznik medu je komplikovaným procesom. Najskôr včely robotnice zozbierajú kvetový nektár či medovicu (medovica = sladká šťava, ktorú vylučujú listy niektorých rastlín alebo rastlinné vošky) a odovzdajú ho úľovým včelám. Zozbieraný produkt sa nazýva sladina a slúži ako potrava včiel v úli. Počas potravinového reťazca je sladina včelami niekoľkokrát kontrolovaná a znovu odovzdaná ďalej. V tomto období v nej prebehnú dôležité chemicko – fyzikálne procesy, vďaka ktorým sa zo sladiny pomaly začne stávať med. Sladina je obohatená o látky pochádzajúce z včiel, zároveň sa v nej štiepia cukry a odparuje sa voda, čím dochádza k jej hustnutiu. Vďaka tomuto procesu je med tiež konzervovaný na neobmedzene dlhú dobu. Hneď ako je med správne zahustený, plnia ním včely bunky plástov až po okraj. Každú z buniek potom zaviečkujú ochrannými voskovými viečkami. Takto med ďalej zreje až do obdobia medobrania.

Aké druhy medu existujú?

V závislosti od pôvodu sladiny, ktorá bola použitá, rozlišujeme med kvetový (nektárový) a medovicový, niekedy označovaný ako lesný.

Kvetové medy možno ďalej deliť podľa kvetov, ktorých nektár slúžil k výrobe medu. Rozoznávame tak napríklad agátový med jemne zelenkastej farby alebo repkový či lipový med v odtieňoch žltej. Všetky kvetové medy sú ľahko stráviteľné a majú vysoký obsah glukózy.
Medovicový med je na rozdiel od kvetového tmavohnedý až červenohnedý. Líši sa aj zrelšou vôňou a ostrejšou chuťou. Medovicový med sa získava hlavne z medoviny (sladkej šťavy vzniknutej z hmyzom prefiltrovanej miazgy rastlín) a má vysoký obsah minerálnych látok.
 

 

Niekoľko zaujímavostí alebo k čomu všetkému sa používa med

Med má vďaka svojim unikátnym vlastnostiam veľmi široké uplatnenie. Má liečivé účinky a pomáha pri rôznych zdravotných problémoch. Vďaka svojim vlastnostiam pozitívne pôsobí na zažívanie, pomáha pri ochorení obličiek a blahodarne pôsobí aj na kosti.

Med sa používa aj v kozmetickom priemysle. Vďaka hojivým účinkom medu na pokožku sa používa ako zložka hydratačných a výživných krémov či šampónov. Rovnako môže byť aplikovaný priamo na pokožku, urýchľuje hojenie rán a minimalizuje tvorbu jaziev a pľuzgierov.

Med tiež obsahuje rad látok, ktoré bránia vzniku zubného kazu. Na rozdiel od sladkostíz repného cukru, tak neprispieva ku kazeniu zubov.

Najbežnejšie je, samozrejme, použitie medu v kuchyni. Med je častou ingredienciou pri príprave múčnikov, šalátov a hlavných jedál. Väčšina z nás si ho asi najviac spája              s raňajkami. Z medu ale možno pripraviť aj rad ďalších pokrmov, ako napríklad chutný medovník, či medové lievance. Do medu sa nakladá aj mäso, alebo sa z neho pripravujú zálievky.

Vedeli ste, že…

  • včely robotnice prenášajú naraz 40 mg nektáru či medovice? Letia tak s nákladom, ktorý predstavuje až 40 % ich hmotnosti.
  • za jeden deň je včelstvo schopné doniesť viac ako 5 kg nektáru alebo medovice?
  • včelstvo spotrebuje ročne asi 30 kg medu?
  • včelstvo dokáže zhromažďovať nektár a peľ z okruhu väčšieho ako 5 km?
  • včely spolu komunikujú a vymieňajú si informácie pomocou tancov?

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.