Bryndza ako ju nepoznáme

Slovenská bryndza by mala byť súčasťou každého zdravého jedálnička. Každý gram liptovskej bryndze obsahuje prospešné mikroorganizmy, vápnik, ktorý podporuje normálny energetický metabolizmus a ďalšie zdraviu prospešné zložky. 

Bryndza Liptov je výnimočná aj chuťou, vôňou a textúrou. Čo dodáva tejto bryndzi také špecifické parametre? Pôvod mlieka. Na výrobu sa používa len slovenské mlieko a iba od kráv a oviec pasúcich sa v horských oblastiach.

Martin Pyco Rausch nečakane dobre kombinuje

Bryndza nepatrí len do bryndzových halušiek a nátierok.  Značka Liptov sa spojila so známym moderátorom a vášnivým kuchárom Martinom Pyco Rauschom. Pyco pripravil niekoľko nových moderných a chutných  receptov, ktoré prekvapia kombinovaním bryndze s ďalšími sviežimi a nečakanými ingredienciami. V svojej kreatívnej kuchyni skombinoval napríklad červený melón, červenú cibuľku, bazalku a bryndzu a vytvoril Melónový šalát s bryndzou.  Ďalšie nečakane dobré kombinácie, prekvapivé spojenia, mix ingrediencií a ich netradičné spracovanie sú znaky jeho kulinárskeho umenia. Avokádová nátierka s bryndzou, mrkvové cestoviny s bryndzou, či paprikovo-bryndzová polievka alebo sladký bryndzový toast sú len niektoré recepty z Pycovej dielne, kde kraľuje bryndza Liptov.

Bielkovín ako v tvarohu, no menej sacharidov 

Popri gurmánoch by po tejto potravine mali siahnuť aj športovci. Okrem probiotík, vápnika (501 mg na 100 g), CLA[1], bryndza Liptov obsahuje aj bielkoviny (17 g na 100 g), ktoré  podporujú rast a udržanie svalovej hmoty. 

Horské mlieko  

Liptovská bryndza z ovčieho a kravského hrudkového syra spĺňa všetky kritériá označenia „Slovenská bryndza,“ ktoré je zapísané v registri tradičných chránených produktov EÚ. Okrem iného to znamená, že bryndza  Liptov obsahuje minimálne 50 % ovčej zložky. Liptov sa vo svojich výrobkoch hrdí aj unikátnou zložkou. Mlieko, ktoré využíva na výrobu, je označené ako horské (podľa nariadenia Európskej únie). Kravy a ovce zo 73 slovenských fariem a salašov, ktoré  dodávajú mlieko výhradne pre Liptov, sa  pasú v horskom prostredí. Chov spočíva v prísnom dodržiavaní „welfare“ podmienok, to znamená, že dobytok má dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a spása horskú trávu a bylinky z oblastí Liptova, Oravy, Spiša a v prípade ovčieho mlieka aj z Gemera. Napokon chuť, farba a vôňa  bryndze Liptov je  výnimočná najmä vďaka dobrým podmienkam pre zvieratá a vďaka bohatej rastlinnej diverzite horských pastvín v regióne Liptov. 

pyco bryndza

Melónový šalát s bryndzou

P O T R E B U J E T E: 1 ks menšieho melóna (cca1,2kg), 220g bryndze Liptov, 1 ks červenej cibule, 1 ks  citróna, 2PL olivového oleja, zmes farebného korenia, za hrsť čerstvej bazalky, morská soľ

P O S T U P: 

Čerstvú bazalku nahrubo posekáme a zapracujeme do rozmiešanej bryndze so štipkou pomletého korenia. Zmes necháme v uzavretej nádobe vychladiť.
Cibuľu nakrájame na kolieska a dužinu z melóna vydlabeme pomocou špeciálneho vykrajovača, prípadne lyžicou. V šalátovej mise zmiešame melón s cibuľou, pokvapkáme citrónovou šťavou, jemne posolíme a naservírujeme do vysokých pohárov alebo priamo do prázdneho melóna.
Vykrajovačom naberieme bryndzovo-bazalkové guľky, položíme na porcie melóna, okoreníme a pred servírovaním pokvapkáme olivovým olejom.

Video receptu: 

Zemiakovo-bryndzový hotdog

P O T R E B U J E T E: 270g lístkového cesta , 3 PL olivového oleja, 1 ks veľkej červene jcibule, 170 g varených zemiakov, 1ČL morskej soli, 170g bryndze Liptov, 1ks čili, 1ks žĺtka, čerstvý kôpor, čierne korenie, čierny  sezam

P O S T U P:

Na panvici s olivovým olejom asi štvrťhodinu pražíme očistenú a nadrobno pokrájanú červenú cibuľu dohneda a necháme vychladnúť.

V šupke uvarené zemiaky očistíme a nahrubo nastrúhame. Pridáme soľ, nasekaný kôpor, čierne korenie a vidličkou roztlačíme. Bryndzu vymiešame s nasekanou čili papričkou (môžeme vynechať a nahradiť sladkou mletou paprikou).

Plát lístkového cesta rovnomerne rozdelíme na osem obdĺžnikov (rozmery približne 10 x 13 cm). Každý z nich natrieme zemiakovou zmesou, okraje cesta však necháme voľné. Do stredu vložíme ručne vymodelovaný pás bryndze, horné okraje cesta zahneme dovnútra a po dĺžke nakoniec všetko zvinieme. Navrchu vzniknutú medzeru dôkladne zatlačíme dovnútra spolu s okrajmi cesta, aby sa pri pečení stred neotváral, a posypeme dávkou opečenej cibule. Vonkajšie časti cesta nakoniec natrieme rozšľahaným žĺtkom a všetko posypeme čiernym sezamom.

Pečieme 25 minút pri teplote 200°C, prípadne kratšie (v závislosti od rúry).

 Paprikovo-bryndzová polievka

P O T R E B U J E T E: 7 ks väčšej farebnej papriky, 3 ks mrkvy, 3 ks cibule šalotka, 1 ks batatu, 2 PL kokosového oleja, 200 ml kokosového mlieka, 4 ks klinčekov, 1 KL semienok koriandra, 1 KL rímskej rasce, 1 KL kurkumy, 250 g bryndze Liptov, červené korenie, petržlenová vňať, morská soľ

Rúru vyhrejeme na 220°C. Papriky umyjeme, rozpolíme, zbavíme jadier a pečieme v sklenenej nádobe 45 – 50 minút.

P O S T U P: 

Vo väčšom hrnci zahrejeme kokosový olej a asi 5 minút jemne opekáme pokrájanú šalotku. Pridáme pokrájanú mrkvu aj batatu a opekáme ďalších 8 minút.

V mažiari spolu rozdrvíme rímsku rascu, klinčeky, semienka koriandra a štipku morskej soli. Pridáme aj kurkumu a zmesou poprášime opraženú zeleninu v hrnci. Intenzívne miešame ešte dve minúty a nakoniec všetko zalejeme 1,25 l vody. Pod pokrievkou varíme 20 – 25 minút. Potom do hrnca vložíme aj opečené papriky, povaríme ešte desať minút, kým všetko rozšľaháme ponorným mixérom.

Na záver zjemníme kokosovým mliekom, dochutíme morskou soľou podľa potreby, nasekáme petržlenovú vňať a necháme už len prejsť varom. Vyšľahanú bryndzu vložíme naberačkou do hotovej porcie, ozdobíme petržlenovou vňaťou a čerstvo drveným červeným korením.

 Video receptu:

Ďalšie nečakané dobrých kombinácií bryndze Liptov  v receptoch nájdete na www.nasliptov.sk

Zdroj foto: Martin Pyco Rausch, www.nasliptov.sk

[1]CLA - konjugovaná linolová kyselina (CLA).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.