Kráľovstvo tínedžerov – nápady na moderné izby pre mladých

Blíži sa vaše dieťa do tínedžerského veku? Je načase porozmýšľať nad tým, ako vhodne premeniť pôvodne detskú izbu na študentskú. Každý vek má svoje špecifické požiadavky. S pribúdajúcim vekom sa menia nároky na dispozíciu, štýl zariadenia, ale aj vkus a záujmy.

katarzynabalasiewicz_1

Rozsah zmeny závisí od dovtedajšieho zariadenia izby. Niekedy stačí vymeniť alebo doplniť len zopár prvkov a dekorácií, inokedy je nutná väčšia zmena. Podstatné je, aby sa v nej cítili príjemne a pohodlne.

 katarzynabalasiewicz_2

Pri navrhovaní dispozície je potrebné vytvoriť dve najdôležitejšie zóny – oddychovú a študijnú časť. Okrem nich je vhodné vytvoriť priestor aj na koníčky a kreativitu a tiež stretávanie sa s kamarátmi a zábavu.

Oddychová a pracovná zóna

V oddychovej zóne je základom kvalitná posteľ. Uplatnenie tu nájdu aj rôzne boxy na drobnosti a ďalšie malé úložné priestory. Každý tínedžer určite ocení aj pufy alebo vaky na sedenie.

V študijnej zóne, ktorá pre študenta plní úlohu pracovne, je hlavným prvkom písací stôl, vhodné osvetlenie a tiež pohodlná stolička pre zdravé sedenie. Doplnia ich police, zásuvky a priestranná šatníková skriňa. 

Dizajnový štýl pre chlapca a dievča

Ak nechceme, aby priestor pôsobil chaoticky, je dobré sústrediť sa na jednotný štýl. Požiadavky dievčat a chlapcov na dizajn sú však dosť odlišné.

katarzynabialasiewicz_3

Chlapcom sadne napríklad trochu drsnejší industriálny štýl, ktorý viac korešponduje s ich vkusom. Industriálna atmosféra sa dá dosiahnuť napríklad tapetou v dekore betónu a štýlovými čiernymi kovovými regálmi. Stenu polepenú plagátmi môžu nahradiť zarámované obrazy, ktoré sa dajú ľahko vymeniť.

katarzynabalasiewicz_4

Dievčatá obľubujú štýly, ktoré sú zdobnejšie a jemnejšie. Zaboduje u nich napríklad kreatívny a pestrý boho štýl s prírodnými prvkami. Uplatnia sa tu rôzne dekoračné predmety, zarámované obrázky s motivačnými citátmi a hojnosť vankúšov v oddychovej zóne. 

Ak sa do jednej izby musia zmestiť dvaja tínedžeri, je vhodné oddeliť oddychové zóny, aby mali svoje súkromie, zatiaľ čo študijné časti môžu byť pri sebe. Ak sa delia o jednu izbu chlapec a dievča, je dobré zariadiť izbu neutrálne a štýlovo rozlíšiť len oddychové zóny.

Populárne farby v izbách tínedžerov

Farby by mali byť dostatočne zaujímavé a zodpovedať aj vkusu tínedžera. Dievčatá uprednostnia kombináciu bielej so žltou, ružovou alebo oranžovou. Chlapcom skôr vyhoviete použitím sivých odtieňov s modrými doplnkami. 

Mnoho starších tínedžerov obľubuje čiernu farbu, treba však dať pozor na to, aby jej nebolo priveľa a izba tak nepôsobila pochmúrne. Pri vhodnej kombinácii s optimistickejšími farbami bude pôsobiť elegantne a zaujímavo.

Študentská izba môže vyzerať naozaj štýlovo. Zapojte aj vášho tínedžera, určite sa bude s radosťou podieľať na plánovaní a zariaďovaní svojho malého kráľovstva.

Zdroj foto: iStock/KatarzynaBialasiewicz

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.