7 tipov, ako zatočiť so stresom

Napísal Kristína Chudá 06. február 2024

Ráno vstanete do práce a už ste v strese z toho, že nestíhate, že vonku prší, že niekto „múdry“ zaparkoval tesne vedľa vás a nemôžete sa dostať do auta? Stres je do značnej miery užitočným spoločníkom na ceste k úspechu, krátkodobo dokonca prínosný, ale všetkého veľa škodí.

happy_work_1200x800

Stres vo veľkom množstve je moderný zabijak ľudstva. Dá sa proti nemu účinne bojovať? Áno a prinášame vám pár tipov, ako s ním zatočiť.  Ako si teda korigovať zdravú hladinu stresu? Ste v kancelárii a potrebujete sa rýchlo zbaviť stresu?

1. Vydýchajte to

Nie nadarmo sa hovorí „Hlboký nádych a výdych“. Hlboký nádych s predĺženým výdychom môžete praktizovať okamžite. Pomáha upokojiť myseľ a tiež aj nervový systém. Čím sústredenejšie dýchate, tým menej venujete myšlienky tomu, čo vás ešte pred pár minútami trápilo. Sústredenie na hlboký nádych a dlhý výdych človeka vracia do súladu s prírodou. V strese totiž vždy dýchate zrýchlene, rozmýšľate skratkovito a je väčšia pravdepodobnosť, že urobíte chybu. S hlbokým dýchaním sa vám vracia rozvaha a nadhľad.

2. Spev

Milujete hudbu? Je to liek. Neviete spievať? Nevadí! Hoci vás môže stresovať predstava vlastného spevu, spievajte. Nielenže sa sústredíte na niečo iné ako problém, ale hlavne spevom prirodzene predlžujete výdych, čo upokojuje. Spev sám o sebe je zdravý, navodzuje príjemné pocity a náladu. Umožňuje, aby sme sa sami na sebe zasmiali. Ste v kancelárii a chcete spievať? Ak nemáte „spolubývajúceho“, dá sa spievať aj kancelárii.  Samozrejme, že nie árie, ale takých Sokolov určite dáte. A ak máte v kancelárii „spolubývajúceho“, nič iné vám neostáva, len sa vyspievať cestou autom z práce alebo osamote vo výťahu.

3. Vodou proti stresu

Telo je z troch štvrtín vodou. Keď hladina vody v tele klesne len o dve percentá, znižuje sa tak schopnosť vykonávať jednoduché matematické úlohy a rozhodovanie vám dá tiež zabrať. Nervy sú "suchšie" a stres či napätie na ne ľahšie brnká. Veľakrát sa stačí len sa napiť. Niekomu stačí po ruke pohárik vody a automaticky pije, iný potrebuje mobilnú aplikáciu, ktorá stráži pitný režim a niekto si na PET fľašu kreslí čiary s časovými intervalmi (zvyčajne dvojhodinovými), aby pil a pil a pil.

4. Fotografie

Myslíte, že prečo dali do inteligentných telefónov fotoaparáty? Áno, kedykoľvek ste pod tlakom, otvorte galériu fotiek. Už len pohľad na svojich blízkych, spomienka na veselú príhodu začne meniť váš pocit a vracia vám energiu. Je to spôsob, ako sa na niečo tešiť, prečo sa s úlohou poponáhľať, dokončiť ju čo najlepšie, ako vieme, aby sme sa následne mohli stopercentne venovať tým, ktorí na nás hľadia z fotografie.

5. Smiech

Je to liek všetkých liekov. Stiahnutie lícnych svalov aktivuje v tele chemický proces, ktorý zdvihne hladinu hormónov šťastia. Veľakrát stačí maličkosť - vnímať konkrétne zvuky (tóny) alebo vône a spustí sa úsmev na tvári. Smiech má proste anitidepresívne účinky.

6. Pohybujúce sa fraktály

Čo môže viac ukľudniť ako pohybujúce sa fraktály, ktoré opakujú svoje pomalé a identické. Výskumy ukazujú, že pri pohľade na fraktálne vzory, ako sú oceánske vlny, snehové vločky alebo dokonca vír v maľbe, dochádza k upokojujúcim účinkom v mozgu. Keď máte minútku čas, nájdite si takýto fraktál a o 10 minút budete v pohode.

7. Prečítajte si knihu

Ste v práci a kancelárii je samá odborná literatúra. A máte chuť na poriadnu detektívku? Našťastie máte internet, ktorý je ozaj plný e-kníh. Stačí si len vyhľadať a môžete sa ponoriť do čítania, ktoré odbúrava stres.  "Niektorí ľudia majú veľkú úľavu pri čítaní alebo sa tomu povie biblioterapia," povedal doktor Muskin. Podľa štúdie publikovanej v Explore: The Journal of Science and Healing, ľudia, ktorí používali biblioterapiu, zmiernili svoj vnímaný stres, úzkosť a zlepšili kvalitu života.


https://www.everydayhealth.com/news/weird-ways-beat-stress/#01

https://www.businessleaders.cz/2018/07/7-zabijaku-stresu-aneb-jak-ucinne-bojovat-se-stresovymi-situacemi/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.