Home office áno či nie? Toto je 6 dôvodov, prečo sa to manažérom nepáči

Napísal Kristína Chudá 03. apríl 2023

Home office v posledných rokoch vládne biznisovému svetu, dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo vedie k otázke. Prečo spoločnosti nechcú zamestnávať ľudí prostredníctvom takéhoto modelu?Akékoľvek zmeny biznis lídri jednoducho nenávidia.

freepik_homeofice_0423

 Zdroj foto: Freepik

Obávajú sa totiž nákladov a rizík spojených so zmenou manažmentu. Najmä, ak sa týkajú tak cudzieho a nového konceptu, akým je pracovné prostredie bez dozoru. Existujú nevydarené príklady ako v prípade firiem IBM alebo Yahoo. No na druhej strane s prácou na diaľku uspeli významné značky ako Microsoft, Amazon, Dell alebo Hilton. Tie neustále zdôrazňujú svoje úspechy.

Všade a vždy budú existovať správne i nesprávne spôsoby vedenia home office. Ak v tomto firmy ostávajú pozadu len pre tie negatívne príklady, prichádzajú tak o všetky výhody, ktoré tento koncept ponúka. Je teda načase tieto mýty vyvrátiť.

Mýtus 1: „Členovia môjho tímu chcú pracovať home office len preto, aby mohli pracovať z domu či z kaviarne.“

Nedá sa poprieť, že pri home office je lákavým a dôležitým faktorom rovnováha medzi pracovným a súkromným životom. Manažéri sa však mýlia pokiaľ veria tomu, že výhody virtuálnych pracovných miest majú len zamestnanci. Výhody čakajú aj zamestnávateľov. Prechodom na home office spoločnosti znížia prevádzkové náklady a zvýši sa produktivita ľudí.

Mýtus 2: „Ak nechám jedného zamestnanca pracovať home office, všetci budú chcieť home office.“

Sprístupniť v spoločnosti home office neznamená, že musíte zaujať postoj „všetko alebo nič.“ Väčšina špičkových zamestnávateľov má v skutočnosti rôzne hybridné tímy pracovníkov, ktoré pracujú v kancelárii alebo na diaľku.

Mýtus 3: „Moja firma by stratila dôveryhodnosť alebo prestíž, ak by nemala kancelársky priestor na stretnutia s klientmi.“

Musíte si uvedomiť, že legitimita vášho podnikania nezávisí od nábytku či kancelárie. Virtuálne podniky sa spoliehajú na zákaznícke služby a kvalitu produktov. Presne tieto veci totiž tvoria dôveryhodnosť vášho biznisu. Dnes sa už bežne vo svete vyskytujú malé “nomádske firmy”, ktoré začínali ako malé podniky a jedného dňa sa dostali na výslnie vďaka spolupráci s globálnymi značkami. Takým príkladom je dizajnové štúdio Melewi, ktoré má na zozname klientov spoločnosti ako McDonald’s, Samsung alebo Visa.

Mýtus 4: „Povýšenie získavajú tí ľudia, ktorých je v práci vidno, takže home office zamestnanci obetujú svoj kariérny rast.“

Či je zamestnanec v kancelárii alebo pracuje na diaľku, nie je presne toto praktika manažmentu, ktorá by mala z pracoviska zmiznúť? V prípade home office nie je výkon zamestnanca meraný aktivitou či prístupnosťou ale výsledkami. Ak teda ide o povýšenie, tak dôležité je hodnotenie výkonnosti každého člena tímu a nie to, kto včera šéfovi priniesol najlepšiu kávu.

Mýtus 5: „Členov svojho tímu potrebujem mať nablízku pre prípad, že by som s nimi potreboval urgentne hovoriť.“

To, že je zamestnanec vzdialený, v žiadnom prípade neznamená, že pracuje v kompletnej izolácii. Väčšina virtuálnych operačných modelov v skutočnosti napomáha angažovanosti. Vďaka správnej politike a pravidlám práce na diaľku môžu byť manažéri príjemne prekvapení, že členovia ich tímov sú dostupnejší, než keby boli v kancelárii.

Mýtus 6: „Ak budú moji zamestnanci pracovať na diaľku, rozptýli ich či už varenie obedu, deti alebo pranie špinavej bielizne. Takto svoju prácu nikdy nedokončia.“

Domáce a tiež mobilné kancelárie sú plné potenciálnych rozptýlení. No rovnako sú na tom aj klasické pracoviská. V skutočnosti môžu mať práve ľudia pracujúci na diaľku okolo seba menej rozptýlení. A čo na to vedecké štúdie? Prichádzajú na to, že externí pracovníci sú produktívnejší než ich kolegovia v kanceláriách. Takže tých pár minút, ktoré strávi zamestnanec naplnením práčky, neznamená koniec sveta.


https://www.forbes.com/sites/laurelfarrer/2019/02/28/remote-reservations-why-managers-are-afraid-to-let-employees-work-virtually/#18c272e335fc

2 komentárov

 • Komentár online bingo philippines %PM, %03 %957 %2023 %21:%apr napísal online bingo philippines

  Thhis by far іѕ THE ᏴESΤ bingo game oսt tһere!
  There aren't mɑny advertisements. The numbers are announced at a nice pace аs
  well as thеү hаve tһe bingo board ϳust next to yоur
  playing cards so tһat yoᥙ can check yⲟur nuumbers
  in case you missed one! !

 • Komentár arena Plus score Nba today philippines %AM, %03 %480 %2023 %10:%apr napísal arena Plus score Nba today philippines

  It'ѕ fun аnd lоtѕ of games tߋ play, but it's difficult
  to play ѡithout having to ppay $$ it woᥙld Ьe greаt to havе otyher ԝays
  to earn credits like watching ads etϲ. I paid forr tһe monthly vip subscription but іt dօesn't sееm tο bbe
  worth it. Сertain ⲣarts of tһе site are confusding to mme ,,,,, ⅼike thhe smaⅼl
  characters that pops ᥙp frequently аnd flashes and after you click itt the ad iѕ just f᧐r a game tһat isn't there.
  ..... It is fun th᧐ugh, аnd I enjoy іt when I am abⅼe to ean $

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.