Máte strach, že zlyháte? Tí úspešní na to idú v 4 krokoch

Napísal Kristína Chudá 17. október 2022

Neúspech! Keď sa týchto sedem písmen objaví v živote človeka, snáď každého to zrazí na kolená a začne o sebe pochybovať. Máte obavu zo zlyhania? Ako hovorí spisovateľka Suzy Kassem: „Strach zabíja viac snov než zlyhanie.“

woman_sit_1118

Strach môže totiž spôsobiť, že nevyužijete príležitosti, ktoré by vám pomohli dosiahnuť váš plný potenciál. Dovolíte strachu, aby vás zastavil? Tí úspešní sa na strach pozerajú ako na príležitosť či výzvu, ktorá človeka núti premýšľať o ceste vpred. Strach nie je prekážkou.

Ponúkame vám 4 kroky, ktoré pomôžu prijať strach z neúspechu a získať presne to, po čom túžite:

1. Čo vlastne chcete?

Keď vás premôže strach, tak je čas prestať? Určite nie! Túžite po vyššom plate alebo povýšení? Prípadne chcete prednášať na konferencii alebo byť prispievateľom pre nejakú mediálnu platformu? Predstavte si to, čo chcete dosiahnuť. Niekedy totiž strach môže narušiť vašu schopnosť jasne vidieť na váš cieľ. Keď sa bojíte, tak sa zamerajte na svoj konečný cieľ a stabilizujte sa. Nenechajte mračná strachu zatieniť vašu víziu.

2. Čo vám bráni dosiahnuť to, čo naozaj chcete?

Máte strach z kritiky? Bojíte sa toho, že nebudete môcť byť sami sebou? Desí vás konkurencia? Z čoho vlastne máte strach? Hneď ako získate pevnú pôdu pod nohami a objasníte si, čo chcete, tak zistite, čoho sa vlastne bojíte. Snažte sa pochopiť, čo vás núti zastaviť sa, aby ste to mohli prekonať. Pokiaľ nevidíte prekážku, tak ju nedokážete prekonať.

3. Nájdite silu vo vašich obavách

Oprah Winfrey raz povedala: „Čokoľvek, čoho sa najviac bojíte, nemá nad vami moc. To váš strach má moc.“ Nedovoľte, aby vás strach oslabil. Nehanbite sa za to, že ho cítite. Nájdite v ňom silu. Práve to je kľúč, vďaka ktorému odomknete váš potenciál. Váš strach je zároveň vašou zbraňou. Strach vás nedokáže zastaviť, pokiaľ mu to sami nedovolíte.

4. Začnite sa cítiť pohodlne aj napriek všetkým nepohodlným veciam

Na to, aby ste dokázali reštartovať svoju cestu za cieľom, stačí urobiť malý krok. Vždy sa ponorte o čosi hlbšie. Možno sa budete cítiť unavene alebo nepohodlne. Následne urobte ďalší malý krok. Snažte sa vystúpiť z vlastnej komfortnej zóny.

Zapisujte si svoje úspechy. Ak uvidíte, čo ste už dosiahli, tak vám to pomôže veriť v ďalšie veci, ktoré môžete dosiahnuť. Snažte sa a nebojte sa vypočuť si slovo „nie.“ Čím častejšie ho budete počuť, tým menej sa ho budete báť. Ako povedal miliardár a podnikateľ Mark Cuban: „Každé ‘nie’ vás dostane bližšie k áno.“

Ak sa necítite trochu nepohodlne, tak sa nehýbete smerom k svojmu cieľu. Ak sa cítite pohodlne, tak stagnujete. A presne v takých momentoch by ste sa mali báť. Je to totiž znamenie, že nepodnikáte potrebné kroky, ktoré vám pomôžu priblížiť sa bližšie k cieľu. Pokiaľ chcete dosiahnuť svoje ciele, tak sa na strach pozerajte ako na kľúč, ktorý vám pomôže vyčistiť si cestu vpred. Identifikujte svoj cieľ, uvedomte si, čo vám bráni dosiahnuť ho, precíťte nepohodlie a začnite si na neho zvykať. Chcite to viac, než sa toho bojíte.


https://www.forbes.com/sites/averyblank/2018/06/26/4-steps-successful-people-take-to-overcome-fear-of-failure/#6469e468202c

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.