Internet-etika

Ako každé prostredie aj internet má svoje etické pravidlá. Ich nedodržiavanie respektíve ignorovanie sa stáva našou vizitkou.

>> Móda >> Aktuálne >> Internet-etika

Každý užívateľ internetu si vypestuje určité zlozvyky. Niektoré obťažujú viac, iné menej... K najrozšírenejším a najnepríjemnejším patria nasledovné:
- Zasielanie priveľkých súborov: Mnohomegabajtové súbory sú pre tých, ktorí sa pripájajú k internetu cez modem, značným problémom. Stiahnutie takýchto súborov môže trvať aj niekoľko hodín, respektíve sa nemusí uskutočniť vôbec. Čo je však horšie, vďaka monumentálnemu mejlu môže dôjsť k zahlteniu konta a "modemista" si nebude môcť prečítať žiadne správy, kým mu provider problematický súbor neodstráni.
Rada: Vynechajte moment prekvapenia a posielajte programy a obrázky iba tým, ktorí si ich želajú prijať a majú vhodný typ pripojenia.
- Hromadné zasielanie programov stiahnutých z internetu alebo prijatých mejlom: Pôvabné animované "prekvapenia" alebo humánne rozposielané "antivírové" programy bývajú spoľahlivými nositeľmi vírusov...
Rada: Odolajte výzve "poslať ďalej" (iba naivista verí prísľubu, že keď mejl pošle ďalším dvadsiatimpiatim ľuďom získa mobilný telefón zdarma alebo sa na neho usmeje šťastie režírované pisateľom "listu šťastia") a myslite na to, že antivírusové spoločnosti neposielajú informácie mejlom, ale uverejňujú ich na svojich webových stránkach.
- Zasielanie mejlov viacerým ľuďom, pričom ich adresy nie sú uložené do kolonky slepá kópia (BCC).
Rada: Buďte taktní a nedávajte automaticky všetky mejlové adresy všetkým. Možno si to ich vlastníci neželajú.
- Používanie slovenskej diakritiky bez dohody s príjemcom mejlu: Boj jazykových puristov a internetových pragmatikov sa skončil ako sa dalo čakať - oba tábory si robia po svojom.
Rada: Ak neviete, či príjemca vášho mejlu používa mejlovací program od toho istého výrobcu (napr. Microsoft) a zároveň ste sa na ničom nedohodli, je výhodnejšie písať bez diakritiky. Táto opatrnosť, samozrejme, nemá opodstanenie pri písaní správ v rámci firmy, kde majú všetci ten istý program.

Nedodržiavanie základných pravidiel slušnosti a ohľaduplnosti sa pri používaní internetu, tak ako v živote, trestne nestíha a nepokutuje (žiaľ). Nezabúdajte však, že necitlivosť a bezohľadnosť voči svojej osobe si každý pamätá...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.