9 fatálnych chýb, ktoré zničia váš biznis

Napísal Kristína Chudá 14. december 2022

S novým rokom prišlo aj nové podnikanie? Pri začatí podnikania sa každý obáva, že urobí chybu, pretože nerobiť chyby je kľúčom k úspechu. A úprimne povedané, práve nedôvera v samého seba môže byť začiatok konca vášho vysnívaného biznisu.

freepik_141222

Ponúkame vám spôsoby, ako sa vyhnúť fatálnym chybám:

1. „Byť dobrý“ stačí

Kedysi niekto múdry povedal, "byť dobrý je najväčším nepriateľom". Lídri firiem, ktorí si myslia, že im stačí „byť dobrý“, neprežijú veľmi dlho na trhu. „Byť dobrý“ je totiž minimálnou požiadavkou pre vstup na trh a to vo väčšine odborov. Každý podnikateľ, ktorý je spokojný s tým, že je dobrý, môže dúfať len v priemernosť, pre ktorú však nie je v modernom svete príliš miesta.

2. Vízia rýchleho zárobku

Každý, kto začal podnikať má víziu jednoduchého a rýchleho zárobku. Ale realita je iná! Napriek tomu, že podniky fungujú on-line a potrebujú byť vo švungu aj off-line. Podnikanie si neustále vyžaduje veľkú pozornosť, fyzickú aktivitu a hlavne nové nápady na realizáciu.

3. Podnikanie nie je tímový šport. Omyl!

Jeden z kľúčových prvkov vynikajúceho biznisu je schopnosť spolupracovať. Najúspešnejší ľudia dosiahli vrcholných met vďaka tomu, že pracovali v tíme. Ak sa zdráhate odovzdať zodpovednosť aj iným ľuďom, musíte počítať s tým, že vaše výsledky budú priemerné. Tí  „najlepší“  na trhu totiž veľmi dobre vedia, že jedným z najdôležitejších krokov v podnikaní je určenie svojich silných a slabých stránok.

4. Web očami zákazníka

Pozreli ste sa na svoj web ako zákazník? Že nie? Rýchlo to napravte. Často si majitelia podnikov myslia, že čo vidia oni, vidia aj zákazníci. Nie vždy je to pravda.  Uistite sa, že váš e-shop obsahuje všetky dôležité informácie o produkte potrebné pre zákazníkov:

- vysokokvalitné fotografie

- podrobné popisy produktov s dostatočnými informáciami

- veľkosť / farba / množstvo / dostupnosť

- fotografie zákazníkov, ktorí už produkt zakúpili

Relevantnejšie údaje, ktoré vaša stránka obsahuje, zvyšujú šancu, že sa uskutoční nákup. Máte jedinú šancu získať zákazníka.

5. Tvrdo pracovať znamená odchádzať z práce ako posledný

Myslíte si, že ak budete opúšťať kanceláriu až vo večerných hodinách, budete viac úspešný? Pamätajte si, že počet hodín strávených v práci sa automaticky nerovná úspechu.

6. Taký skrátka som

Akí sú úspešní ľudia? Mnohí majú negatívne rysy, často sú panovační, namyslení, sebeckí alebo sú tak trochu surovci. Ak si myslíte, že svoju povahu ospravedlníte tým, že "takí skrátka ste", ste na správnej ceste k zlyhaniu. Síce sa nejedná o jeden z hlavných faktorov neúspechu, ale bude vás veľmi brzdiť.  Ak viete o svojich nedostatkoch, tak aktívne pracujte na ich odstránení. Buďte zodpovední za svoje správanie a ak viete, že je nevhodné, tak to rozhodne neprehliadajte. Osobnostné vady sú „zatiahnutou ručnou brzdou“, ktorá vás brzdí aj napriek tomu, že idete ďalej.

7. Pýcha predchádza pád

Sofokles kedysi hovoril, že všetci ľudia robia chyby, ale len tí dobrí sa nad nimi pozastavia, aby ich napravili. Nespočetne veľa „biznismenov“ pokračuje vo svojej ceste skazy, bez toho aby si boli ochotní priznať, že niečo poriadne pokazili. Priznanie chýb vedie k väčšej sebaúcte, nikdy nebudete dokonalí, ale ak viete, kedy chybujete, môžete byť najlepší.

8. Dôvody byť stály zákazník

Ľudia vás môžu sledovať, no aby sa stali vašimi stálymi zákazníkmi, musia sa z vášho webu dozvedieť všetko o produktoch a výhodách, ktoré poskytujete, keď sú s „vami“. Musíte im dať jednoducho dôvody, aby sa neustále vracali.

9. Príliš formálny

Zákazníci chcú komunikovať so skutočnými ľuďmi, nie s počítačom. Ak je vaša komunikácia príliš formálna, len odradíte ľudí. Takže nebuďte robot, buďte človek. Samozrejme, mali by ste ostať profesionálny, ale v pozitívnom tóne a pridajte k tomu trošku osobný štýl. Použite neformálnu slovnú zásobu a štipku humoru, ako keby ste hovorili s priateľmi. Ak chcete uspieť v on-line podnikaní, musíte mať šmrnc.

Zdroj foto: Freepik


https://brand24.com/blog/social-media-mistakes-can-ruin-your-business/

https://belvg.com/blog/5-fatal-mistakes-that-get-your-business-ruined.html

https://montyrich.cz/novinky/podnikani/2882-7-fatalnich-chyb-ktere-mohou-likvidovat-vas-byznys

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.