Ako zmierniť prejavy alergie? Pestujte si svoju imunitu

Napísal Alexandra giertliová 30. máj 2024

Počet ľudí trpiacich alergiami každoročne narastá. Viac ako 40 % populácie trpí rôznymi formami alergickej nádchy. Fakt, že už takto vysoké percento môže čoskoro stúpnuť o ďalších 10 % zaraďuje alergické ochorenia, spolu s kardiovaskulárnymi a onkologickými, medzi najvýznamnejšie civilizačné choroby.[1]

alergia_0524

Aj v tomto boji hrá významnú rolu náš imunitný systém. Beta-glukány dokážu jeho činnosť posilniť, zmierniť silu symptómov a znížiť užívanie návykových liekov.

Sezónne alergie v plnom prúde

Alergia, ako nežiaduca reakcia imunitného systému na bežne neškodné látky, je stále viac prítomným ochorením, ktoré komplikuje život mnohým z nás. Imunitný systém sa mylne domnieva, že alergén je škodlivý a reaguje naň tvorbou protilátok. Tie však spôsobujú uvoľnenie histamínu, ktorý vyvolá symptómy alergie.

Najčastejšie ide o svrbenie, kýchanie, upchatý nos, slzenie a začervenanie očí. U niektorých ľudí sa dokonca môžu objaviť aj ťažkosti s dýchaním.

Podľa posledných údajov NCZI (Národné centrum zdravotníckych informácií) zaznamenali ambulancie klinickej imunológie a alergiológie v roku 2022 viac ako 1 400 000 návštev. Pacienti boli najčastejšie sledovaní s diagnózami ako alergická rintitída, imunodeficientné stavy či alergická astma.

Záleží aj na veku

Čím je dieťa staršie, tým častejšie u neho prevládajú príznaky. Najčastejšie sa pritom jedná o prejavy bronchiálnej astmy či alergickej nádchy. Aj v tomto prípade je dôležitým faktorom primárne nerovnováha imunitného systému, ktorú možno účinne korigovať terapiou a prevenciou.

Pri sezónnych alergiách, ktoré vplyvom klimatických zmien nastupujú čoraz skôr, ide často o reakciu na peľ kvitnúcich rastlín, stromov a tráv, ktoré sa vo veľkom šíria vzduchom. V mesiacoch máj a jún sú v ovzduší prítomné pele z topoľov, vŕb, agátov, báz, jasení či rôznych obilnín. Alergény z týchto rastlín sa do tela dostávajú cez dýchacie cesty, oči alebo kožu a následne spúšťajú imunitnú odpoveď. Dĺžka a závažnosť sezónnych alergií môže závisieť od konkrétnych alergénov prítomných v ovzduší aj od genetických predispozícií.

Blahodárne účinky beta-glukánov

Zázrak prírody. Aj tak môžeme pomenovať hlivu ustricovú, ktorá sa osvedčila pri dermatologických ochoreniach, alergiách i regulácii imunity. Je bohatá na vitamíny, minerály no najmä beta-glukány, ktoré majú imunomodulačné účinky a posilňujú imunitné reakcie.

Štúdie potvrdili, že pokiaľ ľudia počas 8 týždňov konzumujú extrakt z hlivovitých húb, telo začne produkovať látky, ktoré pomáhajú imunitnému systému bojovať proti infekciám a ochoreniam, čo môže byť prospešné práve pri infekciách dýchacích ciest.[1] Beta-glukány si tak dokážu poradiť s astmatickými symptómami, alergiou a výrazne zvyšujú protizápalové účinky.

Prítomnosť antioxidantov v hlive ustricovej vyzbrojí imunitný systém v boji proti oxidačnému stresu a zápalom. Práve to sú kľúčové faktory rôznych druhov alergií. Nutričné zloženie hlivy ustricovej tak môže prispieť k celkovému zdraviu malých aj veľkých.

kezmarok_neoglucan

Fotografia  priamo  z výroby v  Kežmarku

Užívať si radosť z dlhých letných dní strávených v prírode si zaslúži každý. A to bez potreby neustáleho smrkania a užívania sprejov. Nepríjemným symptómom sa však dá predchádzať svedomitým budovaním imunity, vyváženou stravou a zdravým životným štýlom. A nič nestratíte ani ak tieto kroky podporíte doplnkami stravy s obsahom beta-glukánov z vybraného kmeňa hlivy ustricovej. neoglucan® tinktúra s obsahom tekutého beta-glukánu je doplnená aj o zinok a vitamín C, čím naštartujete imunitné bunky, ktoré si poradia s vírusmi, sezónnou alergiou aj chronickou únavou počas pekných aj sychravých dní. Aj keď beta-glukán alergiu neodstráni, výrazne dopomôže k zmierneniu symptómov.

produkty_neoglucan

Tinktúry neoglucan® nájdete v DM drogériách, lekárňach a na https://www.neoglucan.sk/.


Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.