Ako bojovať s malými ale neželanými „zvieratkami“ vo vlasoch?

Napísal Kristína Chudá 14. november 2023

Zavšivenie je hneď po prechladnutí druhým najnákazlivejším ochorením, takže stačí jedna malá voš a problém je na svete. Základom prevencie sú pravidelné prehliadky hlavy a v prípade zistenia nákazy potom rýchla akcia, ktorá ochráni všetkých členov rodiny.

freepik_pediculosis_1123

Vďaka špeciálnym prípravkom sa môžete pred potenciálnym nakazením chrániť aj v predstihu.

Hoci vši nie sú prenášačmi žiadnych chorôb a svojho hostiteľa v podstate neohrozujú, ich pobyt vo vlasoch je značne nepríjemný. Niekoľkokrát za deň totiž prehryznú pokožku hlavy a odtiaľ sajú krv. No zavšivenie (pedikulóza) nemá vôbec nič spoločné s nedostatočnou hygienou a nakaziť sa môže ozaj každý bez rozdielu veku - stačí len prísť s nákazou do styku. Zakročiť proti všiam je potrebné bezodkladne, ideálne pomocou kvalitných odvšivovacích prípravkov.

Najspoľahlivejším prípravkom je Paranit, ktorý funguje na báze silikónových a minerálnych olejov. Tie bojujú proti zavšiveniu fyzikálnym spôsobom - preniknú do dýchacieho ústrojenstva vší a hníd a udusí ich.

A čo ostrihanie?

To je najväčší mýtus, aký ste kedy mohli počuť. Voš totiž nedokáže prežiť len vo vlasoch kratších 1 cm. Takže akékoľvek strihanie ako forma prevencie, je teda zbytočné. Odvšivenie však nie je prechádzka ružovým sadom. Voš je totiž anatomicky prispôsobená prostrediu, v ktorom musí prežiť, preto má krátke silné nohy zakončené pazúrikom, ktorým sa drží vlasu. Veľmi rýchlo sa vši množia, preto musíte byť pri jej hubení naozaj dôslední. Každý výrobca odvšivovacieho prípravku navyše odporúča vykonať po siedmich dňoch od ošetrenia ďalšiu prehliadku, ktorá odhalí prípadný výskyt. Vši sa hojne množia medzi deťmi, pretože sú oproti dospelým v užšom fyzickom kontakte. Vši nevedia skákať z hlavy na hlavu, jednoducho prelezú. Odovzdať si ich vaši drobci môžu pri výmene čiapok alebo gumičiek do vlasov. Hustým hrebeňom preto skontrolujte najmä miesta na zátylku a za ušami. V prípade pozitívneho výsledku aplikujte prípravok proti všiam podľa priloženého návodu.

Prinášame vám niekoľko užitočných rád a spôsobov ako sa zbaviť vši a ich vajíčok.

Vyperte všetky veci na 60 ° C, s ktorými dieťa prišlo do styku (obliečky, uterák, plyšové hračky, ...), potom ich vložte do sušičky aspoň 20 minút. To, čo sa nedá vyprať vložte do vzduchotesných vakov aspoň na 3 dni. Koberce a akýkoľvek čalúnený nábytok povysávajte a vrecko z vysávača okamžite vyhoďte. Hrebene, čelenky, kefy namočte do liehu alebo do prípravku na 1 hodinu. Môžete ich tiež umyť v horúcej vode alebo ich jednoducho zahodiť.

Vyvarujte sa nasledovných chýb

-        Nepoužívajte fén na vlasy. Fén môže ostatok živých vši fúkať do vzduchu a šíriť tak ďalej.

-        Nepoužívajte kondicionér alebo kombináciu šampón a kondicionér pred aplikáciou prípravku proti všiam.

-        Neumývajte vlasy vášmu drobcovi po dobu 1 až 2 dni po použití odvšivovacieho prípravku.

-        Nepoužívajte tento prípravok viac ako trikrát. Totiž, po treťom raze vášmu drobcovi už nemusí pomôcť. A PRÍPRAVKY NEMIEŠAJTE!

-        Nepoužívajte éterické oleje na liečbu vši. Tieto oleje môžu viesť k alergickým reakciám na pokožke hlavy.

Ako zabrániť šíreniu?

Povedzte deťom, aby si medzi sebou nepožičiavali hrebene, kefy, klobúky, šatky, šatky, stužky, uteráky či prilby. Takisto im povedzte, aby neležali na posteľnej bielizni, vankúšoch a kobercoch keď nevedia, kto pred nimi na nich ležal a či mal alebo nemal vši. Každé 3 alebo 4 dni prekontrolujte vlasy všetkých členov vašej domácnosti.

Aj keď zavšivení nie je rozhodne príjemná záležitosť pre deti ani pre rodičov, dôležité je zbytočne neprepadať panike a postaviť sa k problému čelom. S pedikulózou sa dá dnes totiž účinne bojovať.


https://kidshealth.org/en/parents/head-lice.html

https://parenting.firstcry.com/articles/head-lice-baby-child-get-rid/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.