Na slovíčko so Samuelom Tomečkom

Napísal Kristína Chudá 08. júl 2024

Tohto pána snáď asi ani nemusím predstavovať. Ale ak by predsa niekto nevedel, Samuel Tomeček je spevák, hudobník, muzikológ, hudobný producent, skladateľ, hlasový kouč, frontman skupiny Samo Tomeček & Milujem Slovensko Band a jeho korene sú na Záhorí.

samo_tomecek_fb

femme: Mali ste od malička pozitívny vzťah k hudbe a k spevu?

Samuel Tomeček: Áno, moji rodičia ma odmalička viedli k hudbe. Ako šesťročný som začal chodiť na klavír a teóriu na ZUŠ v Bratislave. Vtedy som samozrejme ešte nevedel, že sa to stane raz nielen mojím hobby, ale aj mojím živobytím. Ku spevu som sa však dostal omnoho neskôr, približne keď som mal trinásť či štrnásť rokov.

femme: Čím ste chceli byť ako malý chlapec?

Samuel Tomeček: Chcel som byť najprv archeológom, pretože som mal rád dinosaury, neskôr tenistom, právnikom a približne od štrnástich rokov, spevákom a frontmanom mojej kapely. Medzi týmito poslednými tromi som sa rozhodoval a našťastie to dopadlo tak, ako to dopadlo a môžem už dvadsať rokov robiť to, čo ma nesmierne baví a napĺňa a to je hudba, stáť na pódiách pred ľuďmi a rozdávať pozitívnu energiu a radosť.

femme: Mali ste nejakého speváka aj v rodine? Prečo ste sa rozhodli byť spevákom? Aký štýl hudby robíte?

Samuel Tomeček: Mamina spieva, hrá na gitare a akordeóne, otec začínal na husliach, neskôr gitara a zvukarina, brat tiež hrával na gitare, na mňa zostal klavír a spev. Keď som bol na začiatku tínedžerského veku, bol som s kamarátom na letnom tábore v Taliansku, kde boli samé krásne dievčatá z tanečnej školy. Po večeroch sme chodili spolu na pláž a ja s kamošom, ktorý hral na gitare, sme im hrávali a spievali. A keďže klavír sa dal ťažko zobrať, baterky hneď došli, uvedomil som si, že musím začať viac spievať. Samozrejme, vždy som túžil mať kapelu a kamarát sa dal na DJing, dnes je z neho dnes veľmi úspešný DJ, takže môžem povedať, že sme obaja úspešní v tom, čo robíme a to si nesmierne vážim. Prešiel som si už rôznymi štýlmi v hudbe, od rocku, popu, funky, reggae, ľudovej hudby či spolupráce s rappermi. Je toho naozaj dosť a to ma na hudbe baví, skúšať a spájať rôzne štýly. S mojou kapelou by som to zaradil ako FČR = funky, čardáš, reggae s prímesou ľudovej hudby a poprocku.

femme: Zapustili ste korene na Záhorí. Čím Vás Záhorie očarilo?

Samuel Tomeček: Moji rodičia obaja pochádzajú zo Záhoria. Zo Zohora a Skalice. No mám aj moravské korene, brat sa narodil v Malackách a ja tvrdím, že som sa síce narodil v Bratislave a žil som tam 32 rokov, ale po tridsiatke ma to začalo ťahať sem na Záhorie, k mojím koreňom.  Ja som „zakorenil“ v Borskom Mikuláši, kde síce rodinu nemám, ale chodievali sme sem už od mojich štyroch rokov, keďže naši tu kúpili starú 100-ročnú chalupu. Myslím si, že v určitom veku sa každý zamyslí nad tým, kde vlastne žiť, aká nátura mu vyhovuje. Na Záhorí je nátura relatívne tvrdá, no zároveň priamočiarejšia ako možno inde na Slovensku, čo mi vyhovuje. Všetko sa hneď vysvetlí alebo aj vyostrí a potom spoločne zapije. Je tu krásna príroda, zrúcaniny hradov, bohatá história a je to všade relatívne kúsok. Či už Brno, Viedeň, Bratislava, Trnava, všetko okolo hodinky cesty a tým, že veľa cestujem, mi to nerobí problém.

femme: Text a hudbu si píšete sám? Ak áno, kde čerpáte inšpiráciu?

Samuel Tomeček: Spolupracujem najmä s mojím gitaristom a producentom Samom Kovácsom, s ktorým hrávame a skladáme hudbu s prestávkami už 14 rokov. Taktiež s viacerými textármi ako Vlado Krausz a ďalší. Inšpiráciou asi neprekvapím, keď poviem, že najviac z vlastného života. Tým, že už som čo to zažil, sa mi skladá lepšie a v tejto fáze môjho života sa už omnoho viac zamýšľam nad textami, teda tým, čo spievam a čo chcem povedať. Momentálne mám za sebou rozvod, takže inšpirácie je dosť.

femme: Prichádza leto a s ním aj mnoho koncertov či festivalov. Aké máte ako skupina plány na leto? Kde vás môžeme vidieť, počuť a prípadne sa s vami vyfotiť?

Samuel Tomeček: Všetky naše koncerty nájdete na www.samueltomecek.com . Už sa nesmierne tešíme na letné koncerty, predsa len sme boli dlho zatvorení vnútri, aj keď aj to má svoje čaro. Plánujeme dokonca dva samostatné koncerty, ktoré budú úplne špeciálne. Tešíme sa na všetky koncerty, samozrejme, vyfotíme sa vždy radi.

samo_tomecek_band

femme: Na koncertoch hrávate len najnovšie piesne, ale aj staršie? Ktorú pieseň spievaš najradšej? Je taká?

Samuel Tomeček: Na koncertoch máme naozaj bohatý repertoár aj program. Snažím sa skladby obmieňať, aby sme všade nehrali to isté, samozrejme, gro programu máme relatívne fixne daný, ale snažím sa vždy reagovať na ľudí a podľa toho mením program a jednotlivé skladby aj počas koncertu. To znamená, vždy mám nachystaný playlist, čo budeme hrať, ale veľakrát ho zmením za chodu. Čo sa týka skladieb, ktoré mám najradšej, to je ťažko povedať. Asi vždy takú, ktorú pridáme ako novú. To vždy človeka poteší, alebo naopak, keď vytiahnem nejakú, čo sme už naozaj dlho nehrali.

femme: Koľko CD máte na konte? Ako sa volá vaše najnovšie CD? A vedia vás poslucháči nájsť aj na streamoch?

Samuel Tomeček: Na svojom konte mám 4 albumy, no okrem toho mám vydaných aj množstvo spoluprác. Zatiaľ posledné CD som vydal už naozaj dávno, a to ešte v roku 2017. Odvtedy som však vydal množstvo singlov aj s videoklipmi, okrem sólových napríklad aj duet Shoes so Celeste Buckingham, skladbu Život je hra so Suverenom a Majkom Spiritom a mnohé ďalšie. Ostatný singel sa volá Najkrajší deň, ktorý sme nahrali s mojou skvelou kapelou a zároveň je to duet s Katkou Ščevlíkovou. Okrem toho minulú jeseň vyšiel ďalší pekný singel so Suverenom, ktorý sa volá Mám sa perfektne. Takže samé pozitívne songy. Najradšej rozdávam na koncertoch pozitívnu energiu. Samozrejme, všetky piesne a aj single môžete nájsť kompletne na všetkých streamoch.

femme: Akú hudbu počúvate? A kto je Vašim vzorom zo sveta hudby?

Samuel Tomeček: Počúvam hudbu naozaj rôznych žánrov, od klasiky až po hard rock, hiphop, ale priznám sa, v poslednom čase, keď som v aute, čo je moja pojazdná kancelária, tak veľa telefonujem a hudbu počúvať moc nestíham, niekedy si rád užívam aj ticho. Mojím vzorom bol dlho Sting. Aktuálne už však vzory z hudobného sveta nemám, skôr osoby, ktoré si veľmi vážim ako napríklad speváka Toma Jonesa, Waldemara Matušku, dokonca aj božského Káju Gotta, či Karola Duchoňa a ďalších  spevákov od nás alebo zo sveta. Veľkým vzorom sú mi však moji rodičia, ktorých si nesmierne vážim za všetko, čo mi dali, ako ma vychovali a čomu ma naučili a stále učia.

 

 

femme: Pustíte si niekedy svoje pesničky napr. pri bežných domácich prácach?

Samuel Tomeček: Musím povedať, že občas sa to stane, ale najmä pri tvorbe, keď máme pesničky ešte rozpracované, čo je práve teraz. Pracujem konečne na nových skladbách, plánujem aj celý nový album, tak sa moc teším na výsledok. Ale občas sa to stane aj pri starších skladbách a poviem si, wau, však toto vôbec nie je zlé (smiech).

femme: Určite ste vďaka spievaniu cestovali po svete. Kde všade ste boli? A čo ste zažili?

Samuel Tomeček: Joooj, tak tých miest bolo našťastie veľa a dúfam, že ešte len začínam. Zaspieval som si už v Holandsku, Belgicku, Londýne, Moskve, v Česku, Slovinsku či Rakúsku. Je toho naozaj celkom dosť.

femme: Spomeniete si na nejakú vtipnú historku zo sveta hudby?

Samuel Tomeček: Tak tých historiek už by sa naozaj našlo celkom dosť, ale vždy potešia aj úplne banálne, ako keď sme zapadli autom na jednom koncerte v snehu a ľudia namiesto, aby nám pomohli, si nás natáčali na mobily a pri tom sa smiali, ale nakoniec pomohli. Nedávno som bol na výletnej lodi v Arabských krajinách, kde som napríklad na lodi stretol aj zopár Slovákov a tí ma zastavili a fotili sa so mnou a jedni mi vravia, Samo, veď váš basgitarista je náš sused alebo iný, že s mojou dcérou si sa fotil ešte pred 20-timi rokmi počas superstar, aha, tu je foto, tak sme sa odfotili po 20-tich rokoch, teraz má 26 a musím povedať, že z nej vyrástla kočka, tak sa hneď jej rodičov pýtam, či mi ju nedajú za nevestu, tak sme sa spolu nasmiali, pretože tam pri sebe mala aj frajera.

femme: Ako relaxujete?

Samuel Tomeček: Relaxujem na záhrade, pri bežných prácach ako kosenie a prechádzkach so psíkom, aj teraz po rozhovore ho idem vyvenčiť. Ďalej som sa vrátil aj k tenisu a všeobecne športu, čo je pre mňa veľký relax.

femme: Aký je Váš sen vo svete hudby?

Samuel Tomeček: Môj najväčší sen je robiť to, čo ma baví do konca môjho života a môcť sa s tým stále živiť a prinášať ľuďom stále radosť mojou hudbou.

Zdroj foto: FB Samuel Tomeček

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.