Gočárove mlyny ožijú adventom

Napísal CzechTourism 08. december 2023

Jedna z významných stavieb architekta Josefa Gočára, Winternitzove automatické mlyny, sa po troch rokoch intenzívnej rekonštrukcie otvorili verejnosti na konci septembra. Historický komplex budov, ktorý bol v prevádzke viac ako 100 rokov, zažíva transformáciu na modernú kultúrno-spoločenskú mestskú štvrť.

Z histórie

Budovu s priečeliami z červených a šedých neomietaných tehál v štýle geometrickej moderny stojacej na brehu rieky Chrudimky navrhol ako svoje rané dielo architekt Josef Gočár   (1880–1945) v rokoch 1910–1911. V júni 1919 mlyn vyhorel a jeho obnova bola opäť zadaná Josefovi Gočárovi. V roku 1922 počas prestavby bola navýšená mlynica, pristavaná vodárenská veža a pribudla aj budova obilných síl spojená s pôvodnou stavbou elegantným oblúkom. Mlyn prestal slúžiť svojmu účelu v roku 2012 a následne sa hľadalo nové využitie budov, ktoré boli v roku 2014 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 2016 odkúpili areál manželia Smetanovci so zámerom využiť historický objekt najmä na kultúrne účely.

1_cz_visit_kubala_23

Foto: Tomáš Kubelka

Otvorenie nových inštitúcií

Smetanovci na obnovu národnej kultúrnej pamiatky prizvali  mesto Pardubice a Pardubický kraj. Rekonštrukciu celého areálu za trištvrte miliardy českých korún naštartovala možnosť 400 miliónovej európskej dotácie z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), ktorú vlastníci objektov dohromady získali prostredníctvom ITI Hradecko-pardubickej aglomerácie.
Automatické mlyny tak začali novú etapu svojho fungovania otvorením piatich inštitúcií. Pod hlavičkou Nadácie Automatické mlyny manželov Smetanovcov boli vybudované verejné priestory vstupného parku, vnútorného námestia (piazzetty) a multifunkčný objekt sila, kde návštevníci nájdu aj pobočku Turistického informačného centra Pardubice. Bývalá hlavná mlynská budova je teraz sídlom krajskej zbierkotvornej Gočárovej galérie, ktorá predtým niesla názov  Východočeská galéria v Pardubiciach. V severnej časti areálu rekonštrukciou objektu bývalého skladu balenej múky vznikla moderná budova inovatívneho vzdelávacieho centra s názvom SFÉRA a pardubická mestská galéria súčasného umenia GAMPA.

2_cz_visit_kubala_23

Foto: Tomáš Kubelka

Gočárova galéria

Podobu krajskej galérie zodpovedajúcej potrebám 21. storočia vyprojektovali architekti ateliéru TRANSAT - Petr Všetečka, Robert Václavík, Tereza Novotná, Karel Menšík a Kajetán Všetečka. Ateliér stojí napríklad za nedávno otvoreným pamätníkom  Tomáša Baťu v Zlíne a ďalšími mimoriadnymi rekonštrukciami. „Gočárov mlyn je ako obilné zrno: jeho jadro chráni tvrdá šupka. Otázka, ako vložiť do budovy nový obsah a pritom ju nerozdrviť, nás sprevádzali minulé tri roky, kedy sme na projekte jej obnovy pracovali,“ komentoval túto prácu Peter Všetečka a pokračoval: „Prijali sme jej monumentálnu hru horizontál a vertikál, v ktorej sa pretínala architektonická kompozícia s mlynárskou technológiou. Podporili sme jej vnútornú gradáciu smerom nahor, čo má dať galérii rozlet. Navrhli sme šetrné technológie zabezpečenia, vnútornej klímy i osvetlenia pre 21. storočie v budove, ktorá je zároveň významnou pamiatkou. Snažili sme sa neporušiť pravdu materiálov, typickú pre industriálne stavby aj zrod českej moderny. Snáď bude dom tak silnou galériou, ako bol silným mlynom.“

Krajská galéria sa v posledných rokoch vďaka podpore zriaďovateľa zamerala na získanie zásadných umeleckých diel českej výtvarnej scény z druhej polovice 20. storočia s cieľom pripraviť v nových výstavných priestoroch atraktívnu expozíciu. Aktuálne výstavy nájdete tu. Po zhliadnutí expozície si môžete oddýchnuť a občerstviť sa napríklad aj v Café Gočár.

4_vcz_isit_kubala_23

Foto: Tomáš Kubelka

GAMPA alias Galéria mesta Pardubice

V budove, ktorá patrí kraju, sídli od septembra aj Galéria mesta Pardubice, ktorá vznikla v roku 2012 s cieľom priblížiť súčasné umenie širokej verejnosti a vytvoriť platformu pre diskusiu o naliehavých umeleckých a spoločenských témach. Je to mestská galéria súčasného umenia s presahom do verejného priestoru, so Sférou zdieľa výraznú budovu na mieste pôvodných skladov obilnej múky. Galéria pôsobí vo výstavných priestoroch v parteri a disponuje aj dvoma rezidenčnými apartmánmi. GAMPA je spoločne s Divadlom 29 súčasťou Centra pre otvorenú kultúru – mestskej príspevkovej organizácie, ktorá prezentuje a podporuje súčasné vizuálne aj performatívne umenie v Pardubiciach.

2_cz_visit_kubala_23

Foto: Tomáš Kubelka

Gočárovo obilné silo

Prvýkrát v histórii sa verejnosti otvorilo aj Gočárovo obilné silo. Kým v prízemí objektu sídli pobočka turistického informačného centra, na hornom poschodí vznikla multifunkčná sála s terasou. Najvyššie poschodie tak ponúka impozantné výhľady na  Pardubice a okolie, vrátane  zámku, historického centra a  Kunětickej hory. Za dobrých podmienok môžete dokonca uvidieť aj Sněžku.  Súčasťou sila je dvanásť obilných betónových sýpok, kde sa budú konať kultúrne a spoločenské podujatia, konferencie a výstavy.

5_cz_visit_kubala_23

Foto: Tomáš Kubelka

Advent 2023 v Automatických mlynoch

Ani blížiaca sa zima sa tohto roku v Pardubiciach nenechá zahanbiť. Vianočne vyzdobený areál Automatických mlynov ožije každý víkend adventnými trhmi s bohatým sprievodným programom (2. - 3., 9. - 10., 16. - 17. a 23. 12. vždy 10:00 - 20:00). Každý deň bude k dispozícii vianočný vláčik pre deti, ktorý bude jazdiť centrom mesta, vyhliadkové koleso (2.12. – 7.1.), tradičná výstava vianočných škriatkov a dobroty na jedenie i pitie. Vianočný strom sa v mlynoch rozžiari v sobotu 2. 12. Nadačný adventný jarmok alebo Zaspievajme si Rybovku čaká na návštevníkov Gočárovych mlynov 6. 12. o 16:00. Vystúpi Zbor CONTINUO Pardubice a priatelia a detské zbory zo ZUŠ Pardubice, na akcii opäť nebudú chýbať stánky s občerstvením a vianočnými predmetmi. Viac tu.

7_cz_visit_shutterstock

Foto: Petr Zbranek/shutterstock

 Automatické mlyny v skratke

- Areál Automatických mlynov sa nachádza v centre - Pardubíc na brehu Chrudimky. Spolu s Pernštýnskym námestím a Zámkom tvoria tzv. zlatý trojuholník Pardubíc.

- Mlyny sú jednou z prvotín architekta Josefa Gočára, ten ich v roku 1909 navrhol pre podnikateľov bratov Winternitzových a potom sa k nim niekoľkokrát vrátil pri dostavbách.

- Kultúrnou pamiatkou sú od roku 1983, v roku 2014 boli zaradené na zoznam Národných kultúrnych pamiatok Českej republiky.

- Automatické mlyny boli v prevádzke nepretržite viac ako 100 rokov, múka sa v nich mlela až do roku 2013. Od roku 2016 sa mlynský brownfield transformuje na modernú kultúrno-spoločenskú mestskú štvrť vďaka iniciatíve Mariany a Lukáša Smetanových, a od roku 2019 je táto transformácia ich Nadácia Automatické mlyny.

- Na premene prvej etapy areálu a priľahlých verejných priestranstiev sa popri manželoch Smetanovcov podieľalo štatutárne mesto Pardubice (GAMPA, Sféra) a Pardubický kraj (Gočárova galéria). Svoju pobočku tu má aj Turistické informačné centrum Pardubice.

- V prvej etape prestavby areálu v rokoch 2019–2023, sa verejnosti otvárajú tri budovy, park pred hlavnou mlynskou budovou a nové vnútorné námestie.

- V druhej etape výstavby, v období 2023–2026, pribudnú do súboru ďalšie tri nové bytové a komerčné objekty doplnené o občiansku vybavenosť podľa návrhu Zette ateliéru pod vedením architekta Zdeňka Balíka.

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.