Viete, kto je „otec“ World Wide Webu?

Napísal Kristína Chudá 06. november 2022

Www alebo w3. Tri písmená, ktoré vás vedia spojiť s celým svetom. Ak ste „zelený“, ste on-line a môžete surfovať a ak ste „červený“ stojíte. Celkom ľahké nie? Ale kto stojí pri zrode týchto troch čarovných písmen? 

viete_1100x700

Tim sa narodil v Londýne 8. júna 1955 manželom Conwayovi Berners-Lee a Mary Lee Woods. Bol obyčajným chlapcom, ktorý navštevoval prestížny Oxford a získal diplom z fyziky. V roku 1976 pracoval ako programátor a o pár rokov neskôr pracoval v spoločnosti D.G. Nash Limited, kde vytvoril a napísal DTP softvér a operačný systém. No Vianoce 1990 sa zapísali do histórie internetu. Prečo? S pomocou Roberta Cailliaua a mladého študenta v CERNe úspešne zrealizovali prvú úspešnú komunikáciu medzi HTTP klientom a serverom cez internet.

Tento obyčajne neobyčajný muž, Sir Timothy John „Tim“ Berners-Lee je britský inžinier, počítačový výskumník a profesor na MIT. V súčasnosti Tim je riaditeľom World Wide Web Consortium (W3C), ktorej cieľom je neustály vývoj internetu.

A čo ste o Timovi a jeho „www“ určite nevedeli

Tom je zaradený medzi 100 najdôležitejších ľudí 20. storočia a niekedy ho prezývajú ako TimBL. Prvá webová stránka je stále on-line: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html a bola vytvorená v roku 1991. A koľko je dnes web stránok na internete? Môžete hádať. V súčasnosti je on-line 945 357 100 stránok (okrem počtu neaktívnych webových stránok). A tak sa nemožno čudovať, že v dnešnom svete je viac zariadení, ktoré sú on-line, ako je počet ľudských bytostí žijúcich na Zemi.

A aká bola reakcia Timovho šéfa na tento projekt, ktorý zmenil svet? Ako "neurčitý, ale zaujímavý". V roku 1989 prišiel Tim Berners-Lee s projektom vytvorenia distribuovaného hypertextového systému a tým začal projekt WWW. Krátko nato napísal prvý webový prehliadač WorldWideWeb. Od kráľovnej Alžbety II. dostal v roku 2003 Rad za zásluhy (Order of Merit).

A kto vytvoril slovné spojenie surfovať na internete? Jean Armor Polly s týmto prišiel v roku 1992. Web alebo internet (ako len chcete) sa stal najrýchlejšie rastúcim komunikačným prostriedkom na svete. Za päť rokov dosiahol prvých 50 miliónov používateľov. Tento počet televízia dosiala za 13 rokov a rozhlas za 38 rokov.

V roku 1998 bol spustený Google v skutočnosti, no nevlastnil gmail. Služba Gmail.com bola bezplatnou e-mailovou službou, ktorú ponúkala spoločnosť Garfield (áno, ako tá slávna kreslená mačka). Google jednoducho získal gmail. Ako? To už nevieme. Aby sa človek mohol aj v e-maily usmiať, Kevin Mackenzie vytvoril prvý emotikonom a to v roku 1979 a vyzeral takto: -). Každodenne sa odosiela približne 250 miliárd e-mailov. Zaujímavé je, že 81% týchto e-mailov je spam.

A keby ste chceli celý internet nakopírovať, bolo by vám treba 1 miliarda DVD alebo 200 miliónov Blu Ray diskov.


https://sk.wikipedia.org/wiki/Tim_Berners-Lee

https://factslegend.org/40-interesting-world-wide-web-facts/

http://primaryfacts.com/2784/10-facts-about-tim-berners-lee-the-inventor-of-the-world-wide-web/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.