Náučný chodník Hornád ako ekomúzeum

Napísal TS Košice región 15. júl 2021

Turistické atrakcie medzi obcami Trstené pri Hornáde, Ždaňa, Skároš, Nižná a Vyšná Myšľa spája už niekoľko rokov 20 kilometrov dlhý chodník. Návštevníkom približuje podobu tradičného abovského vidieka. Originálna náučná trasa sa aj vďaka podpore Košického samosprávneho kraja premenila na ekomúzeum.

ekomuzeum_1

Ekoturistika je v súčasnosti žiadaná, moderná a navyše aj potrebná. Záujem návštevníkov si chcú takto udržať v občianskom združení CeiTV, ktoré sa angažuje v propagácii krás Slanských vrchov a regiónu Abova. Základné pravidlá ekoturistiky najnovšie odprezentovali návštevníkom formou náučného chodníka Hornád – Milič, ktorý vznikol revitalizáciou a rozšírením toho pôvodného. Vhodným zakomponovaním moderných informačných prvkov bude návšteva Horného Abova ešte atraktívnejšia.

Celková dĺžka chodníka je takmer 60 kilometrov a tvoria ho viaceré okruhy, ktoré dávajú možnosť plánovať a kombinovať rôzne trasy podľa ročného obdobia, zdatnosti aj záujmu turistov. Na chodníku je osadených 6 drevených stojanov – v každej obci jeden. Stojany obsahujú maľované mapy a informácie o ekoturizme. Z ďalších 12 infotabúľ sa návštevníci dozvedia viac o prírodných a kultúrnych zaujímavostiach a ich ochrane.

mapa_region_k

Tieto obce sa vďaka svojej výhodnej polohe môžu stať prímestskou rekreačnou oblasťou mesta Košice. „Ich priestor sa už dnes profiluje ako prirodzené kontaktné územie medzi košickou aglomeráciou a  pôvodnou vidieckou krajinou Dolného Zemplína. Návštevníkom ponúka pestrú paletu neopozeraných miest a nových zážitkov spätých nielen s tokajským vinohradníctvom, ale i s pozorovaním prírody či vodnou turistikou a cykloturistikou. Rastúci záujem o vidiecky turizmus je pre nás príležitosťou podporiť a spropagovať aj také lokality európskeho významu, akými sú napríklad archeologické nálezisko v Nižnej Myšli či Vtáčí raj na Senianskych rybníkoch. Ekomúzeum Hornád – Milič má všetky predpoklady zaradiť sa medzi tieto jedinečné atraktivity,“vysvetlila riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Zároveň vyzdvihla zmysel budovania náučného chodníka tohto typu, ktorým je predovšetkým rozšíriť osvetu a pravidlá ekoturistiky medzi návštevníkmi i miestnymi obyvateľmi. 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.