Ako myslia miliardári a ako tí, ktorí „nemajú“? 8 hlavných rozdielov v myslení

Napísal Kristína Chudá 05. júl 2023

Je ozaj mať či nemať „money“ otázkou voľby? Mnoho ľudí s týmto tvrdením možno nebude súhlasiť, no nič to nemení na jeho pravdivosti. Bill Gates raz povedal: "Nie je vaša vina, že ste sa narodili ako chudobný, ale vaša vina bude, ak chudobný aj zomriete."

freepik_bussinesman_23

Neexistuje žiadny dôvod, prečo by človek nemohol zbohatnúť. Bohatstvo nemá preferencie, nevie ani diskriminovať. Je to voľba, ktorú musíte urobiť. Pochopiteľne, nestačí sa len rozhodnúť, no zapáli to vo vás oheň, ktorý vás poženie vpred.

A aké sú hlavné rozdiely v myslení chudobných a bohatých? Začnite premýšľať spôsobom, ktorý vedie k úspechu.

1. Problémy verzus riešenia

Chudobní ľudia hľadajú problémy a dôvody, prečo niečo nejde. Za svoje problémy obviňujú prostredie, okolnosti, prácu a tento zoznam by mohol pokračovať donekonečna. Skrátka a jednoducho, existuje celý rad príčin a dôvodov, prečo nemôžu byť úspešní a bohatí. Naopak bohatí ľudia pochopili, že všetko sa deje z nejakého dôvodu a každá akcia vyvolá adekvátnu reakciu. Nečakajú, čo im život prinesie, ale premyslene konajú, aby dosiahli, čo chcú. Najpodstatnejšie je si uvedomiť, že najväčší nepriateľ nášho úspechu je v nás samotných. Musíte bojovať so svojimi pochybnosťami a hlavne výhovorkami. Počúvajte sa! Ak sa pristihnete, že si často sťažujete a vyhovárate sa, je čas na poriadnu zmenu.

2. Predpoklady verzus otázky

Neverili by ste, koľko ľudí sa len domnieva a domnienky sú zabijakom snov. Mnoho ľudí sa o niečom niečo domnieva, keby ale položili správnu otázku, odpoveď by ich najskôr prekvapila. Predpokladáte, že ak by ste sa spýtali na zvýšenie platu alebo povýšenie, odpoveď by bola NIE. Pokiaľ sa ale nespýtate, odpoveď bude VŽDY NIE! Nehrajte hry na keby. Niektorí ľudia dokážu o „keby“ premýšľať pokojne aj niekoľko hodín denne. Keby túto energiu a čas venovali kladeniu tých správnych otázok (aj sami sebe), asi by boli prekvapení, ako by sa ich život zmenil.

3. "ONI" verzus "MY"

Pýtate sa, ako jedno slovo, navyše tak krátke, dokáže urobiť rozdiel? Jednoducho! Všimnite si, kto používa slovo ONI u vás v práci. ONI. ONI. Ešte raz si to povedzte. ONI. Je to neosobné slovo, zbavujúce zodpovednosti a spolupatričnosti. Je zaujímavé, koľko ľudí ho využíva voči svojmu zamestnávateľovi. Bohatí oproti tomu využívajú slovo MY. Nebudete počuť od nich "Robím najlepší softvér na svete", ale "MY robíme najlepší softvér na svete." Kladú veľký dôraz na tím a tímovú prácu. Nebudete počuť od nich "To nie je môj problém", ale "Poďme to vyriešiť". Táto spolupatričnosť a určitý druh liderstva dokážu všetko zmeniť k lepšiemu. Chcete radšej patriť do tímu, kde budete tvoriť niečo úžasné, alebo blúdiť v kancelárii "cudzej" spoločnosti a hovoriť "ONI"?

4. Najlacnejšie verzus to najlepšie

V nákupných centrách to môžete vidieť dennodenne. Chudobní ľudia hľadajú to najlacnejšie a kupujú veľmi často veci, ktoré síce nepotrebujú (a niekedy dokonca ani nechcú), ale pretože sú v zľave, tak sa to "predsa oplatí". Bohatí ľudia nakupujú kvalitné veci a veľmi často k tomu žiadajú služby, ktoré zvýšia ich úžitkovú hodnotu alebo šetria čas. Neobklopujú sa bezcennými a nepoužiteľnými vecami, ktoré nepotrebujú. Čo vy? Kupujete skutočne len to, čo potrebujete? A zaujíma vás iba cena, alebo sú pre vás dôležité aj iné kritériá?

5. Dôležitosť peňazí verzus váš čas

Milióny ľudí na celom svete denne vymieňajú svoj drahocenný čas za peniaze. Zarobené peniaze potom míňajú mnohokrát za zbytočné alebo nepotrebné veci a dostávajú sa tak do začarovaného kruhu, keď pracujú viac, než by mali, aby získali peniaze na veci, ktoré v podstate ani nepotrebujú. Bohatí ľudia vedia, že ak budú chcieť to isté, čo má väčšina, budú tiež chudobní ako väčšina. Čas je spravodlivý, rovnako ako bohatstvo. Nikomu sa nebude odpočítavať rýchlejšie alebo pomalšie. Bohatí ľudia kupujú veci a služby, ktoré im šetrí čas, chudobní si kupujú veci, čo im pomáhajú čas zabiť. Bohatí ľudia mienia čas za peniaze, svoj čas využívajú na získavanie skúseností, menia si život k obrazu svojmu a ich životná dráha sa zameriava na to, čo majú radi.

6. Kritika verzus vďačnosť

Asi sa s tým stretol každý, prinajmenšom v detstve - so situáciou, kedy sa vám niekto smial alebo vás kritizoval za nejakú odlišnosť alebo odvážny nápad. Chudobní ľudia majú totiž tendenciu myslieť v malom meradle a čokoľvek väčšieho sa im zdá nereálne. Na základe toho potom radi kritizujú tých, ktorí sa pustia do realizácie svojho sna. Radi používajú vety ako "To sa nemôže podariť" alebo "Ja som ti hovoril, že to nezvládneš". Bohatí ľudia radi podporujú a chvália tých, ktorí sa rozhodnú ísť za svojím snom. Veľakrát v takých ľuďoch vidia svoje "mladšie ja". Pamätajú si, aké to bolo ťažké a že každé slovko podpory mohlo naštartovať príval ďalšej energie. Ak sa ku svojmu okoliu budete správať tak, ako si prajete, aby sa správalo k vám, a odstrihnete negatívnych ľudí zo svojho života, môžete dosiahnuť všetko, čoho budete chcieť.

7. Amatérske poradenstvo verzus odborné poradenstvo

Chudobní ľudia veľmi často počúvajú rady svojich blízkych, či už rodiny alebo priateľov. Ak sú spokojní s odpoveďou, neriešia, či daný človek problematike rozumie a či je to založené na pravde či skúsenosti. Bohatí ľudia myslia sami za seba a informácie si dobre overujú. Ak sa im zdá nejaká oblasť dôležitá pre dosiahnutie ich cieľov, vzdelávajú sa v nej. Pokiaľ je im niečo nejasné, vyhľadajú odborné poradenstvo a za kvalitné rady si radi zaplatia.

8. Veľké televízie verzus veľké knižnice

Chudobní ľudia radi hovoria, že sa pozerajú na televíziu, aby po práci mohli "vypnúť". Je ale naozaj žiaduce vypínať myslenie pre zábavu? Odovzdávať kontrolu nad vlastným životom? Voľný čas strávený týmto spôsobom zabraňuje premýšľaniu. A premýšľanie je základná vec, ktorú potrebujete na ceste za bohatstvom a úspechom všeobecne. Je dokázané, že si človek oddýchne omnoho kvalitnejšie pri iných aktivitách ako pri sledovaní televízie. Napríklad pri čítaní. Viete, kto veľa číta? Bohatí ľudia. Je to ich spôsob trénovania mysle. Takto získané znalosti dokážu využiť pre svoj vlastný prospech. Snažia sa pochopiť fungovanie mysle, pochopiť sami seba aj ostatných, a porozumieť svetu, v ktorom žijú. Bohatí ľudia nemusia mať tri vysokoškolské tituly a nemusia byť vzdelaní v tradičnom slova zmysle, ale vzdelávajú sa. To je kľúčové. Ak chcete získať bohatstvo, musíte skrátka robiť veci inak ako ostatní. Ak totiž budete robiť to, čo oni, budete mať to isté, čo majú oni.

Zdroj foto: Freepik


https://www.lifehack.org/588308/10-major-differences-between-rich-and-poor-people

1 Komentár

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.