Svadobné zvyky

Potrpíte si na tradície? V tom prípade zakomponujte do svadobného scenára zvyky našich predkov; dodajú svadbe tú pravú atmosféru...

>> Móda >> Aktuálne >> Svadobné zvyky

Pozývacie koláčiky: pečú sa niekoľko týždňov pred svadbou (sú považované za vizitku kuchárskeho umenia snúbenice), musia mať tri rôzne náplne a rozdávajú sa (ako pozvánka) príbuzným a priateľom, ktorí budú svadobnými hosťami.

Rozhadzovanie kvetín: je pohanský zvyk, ktorého cieľom bolo prilákanie bohyne plodnosti. Kvetiny rozhadzujú v čele svadobného sprievodu idúceho do kostola netere snúbencov alebo dcéry ich priateľov.

Družičky: sú mladé dievčatá, ktoré pri sprevádzaní nevesty do kostola majú pomýliť (odkloniť pozornosť) zlých, neveste škodiacich duchov.

Hádzanie ryže: je výrazom priania, aby mali mladomanželia mnoho potomkov. Z daného zvyku je podstatné "hádzanie po obrade"; pokiaľ ide o to čo, môžno si vybrať medzi ryžou, konfetami, orieškami, hrozienkami prípadne drobnými bonbónmi.

Ochranné kúzlo: prináša obete duchom nového príbytku mladomanželov, je to snaha zmieriť duchov s novozaloženou rodinou. Kúzlo spočíva v zasypávaní mladomanželov (pred ich domom) zrnom, orieškami alebo drobnými mincami.

Prenesenie cez prah: je snahou oklamať zlých duchov, ktorí striehnu pod prahom a strážia nový (spoločný) príbytok mladomanželov. Prenášanie nevesty ženíchom cez prah spoločného príbytku však symbolizuje aj začiatok nového života.

Rozbíjanie tanierov: má dva dôvody; črepiny prinášajú šťastie a spoločné zametanie črepín mladomanželmi ukazuje ich odhodlanie spolupracovať a viesť harmonický život.

Spoločné jedenie polievky: je symbolom budúcej spolupráce a vzájomnej pomoci mladomanželov; zároveň tento zvyk symbolizuje spoločný "krajec", z ktorého budú mladomanželia ukrajovať rovnakým dielom.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.