Mliečny chrup

S ochranou zubov treba začať už v rannom veku. Nie je pravdou, že k mliečnym zúbkom sa môžete správať „macošsky“, práve tu začína výchova k ústnej hygiene.

>> Móda >> Aktuálne >> Mliečny chrup

V prenatálnom štádiu sa začína vývoj detského chrupu a prelom nastáva prerezaním prvých mliečnych zúbkov. Práve tie zúbky sú vystavené prvému pôsobeniu a začína sa vytvárať povlak, ktorý vo všeobecnosti vedie k vzniku kazu. Odborníci odporúčajú dojčatám dvakrát denne očistiť prednú aj zadnú časť zubov pomocou jemnej handričky alebo vatovou tyčinkou.

Mliečny chrup je náchylnejší na kazy, pretože jeho sklovina je mäkšia a rýchlejšie sa oderie. Kaz napadá skupinu zubov či dokonca celý chrup. Je preto veľmi dôležité, aby sa mliečny chrup veľmi nepoškodil, pretože ten ovplyvňuje potom charakter stáleho chrupu. Ťažko vyrastie zdravý zub na mieste pokazeného zúbka.
Mliečne zuby sa postupne vymieňajú podľa svojho poradia a nahradzujú sa novými tak, aby medzery v chrupe boli čo najkratšie. Funkcia mliečnych zúbkov je dvojaká, slúžia na prežúvanie potravy a súčasne udržujú miesto pre stále zuby. Pri predčasnom vytrhnutí alebo vypadnutí, vzniká medzera, do ktorej sa začnú časom nakláňať susedné zuby a hrozí nepravidelnosť chrupu. Deti sú motoricky vyspelé na samostatné čistenie zubov od ôsmych rokov, dovtedy by mali rodičia čistiť zuby .

Je pravdou, že kvalitu chrupu ovplyvňuje aj genetika, ale aj keď máte dobré predpoklady a nebudete sa starať o svoje zuby, tak isto sa pokazia. V prípade, že nie ste ten šťastlivec, môžete svojmu chrupu pomôcť správnou ústnou starostlivosťou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.