9 neuveriteľných faktov o novorodeniatkach

Napísal Kristína Chudá 27. júl 2023

Voňavé, roztomilé a plné zvedavosti. Deti sú úžasné, rozjasnia váš dom svojím úsmevom, vedia „roztopiť srdce“ aj toho najväčšieho frajera a poskytnú úplne nový pohľad na život. Sú to malé zázraky a to doslova.

mother_baby_1200x800

Už samotné spojenie dvoch buniek, z ktorých vznikne nový život, je zázrak. Pripravili sme pre vás 9 faktov o vašich ratolestiach. No platia do prvých narodenín. Viete že?

1. Čo novorodenec, to malý umelec

Sú uspávanky na vašom dennom poriadku? Nečudujte sa! Štúdie preukázali, že deti sa rodia s vrodeným zmyslom pre rytmus. Výskum ukazuje, že deti majú inštinktívnu schopnosť reagovať na rytmus a tempo hudby a dokonca hudbu môžu považovať za pútavejšiu ako reč.

2. Novorodenci majú prirodzené vodné inštinkty, napríklad zadržať dych vo vode!

Bábätká sa rodia s „reflexom potápania“, známym ako bradykardická reakcia, ktorá spôsobuje, že sa ich telo prirodzene prispôsobí svojmu prostrediu, keď je ponorené. Srdcová frekvencia sa spomalí a inštinktívne zadržiava dych. Ešte neuveriteľnejšie je, že rovnako ako ryby, aj deti môžu skutočne dýchať a prehĺtať v rovnakom čase počas prvých niekoľkých mesiacov svojho života. Tento talent si nacvičujú v maternici, no túto schopnosť strácajú vo veku 6 mesiacov.

3. Majú viac kostí ako dospelí

Novorodenci majú viac kostí než dospelý človek. Je to spôsobené tým, že mnohé kosti v tele bábätka, sa časom spájajú a tým sa ich počet postupne znižuje. V každom prípade ale málokto vie, že ten čerstvo narodený človiečik v počte kostí prevyšuje svojich rodičov i ostatných dospelých ľudí.

4. Bez jabĺčok

Jeho kolienka sú tak malé, že v nich ešte nie je jabĺčko. Kolená a nohy ešte nie sú v takej stavbe, aby niesli malého ľudského tvora a tak je ešte dostatok času, než sa dieťa na nohy postaví a dostatok času na vývin jabĺčok a celého kolenného kĺbu. Ten je v priebehu polroka vyvinutý.

5. 3360 plienok za rok

7 krát za deň a aj 3 krát za noc a neuveriteľne veľa nočných výletov do kúpelne. A o vlhčených utierkach ani nehovoriac. do detskej uličky. Ešte neuveriteľnejšie je, že novorodenci sa približne každých 20 minút vycikajú do plienky. Šťastie, že plienky sú tak savé a zadoček vášho bábätka ostane v suchu.

6. Čiernobiele videnie?

Niektorí odborníci sa zhodujú v tom, že novorodenci vidia čiernobielo, zatiaľ čo iní hovoria, že môžu vidieť rôzne odtiene farieb, ale sú veľmi rozmazané. Prvú farbu, ktorú váš drobec rozozná deti je červená. Naopak, medzi posledné farby patrí modrá a fialová.

7. Rastú ako z vody a to doslova

Drobci v piatich mesiacoch zdvojnásobia svoju pôrodnú hmotnosť a do prvého roka ju trojnásobia (približne). Každý mesiac tiež rastú o 1 až 1,5 cm. Ak by tento rýchly rast pokračoval do dospelosti, merali by sme 51 metrov!

8. Bez sĺz

Čerstvých rodičov prvého dieťatka môže tiež prekvapiť fakt, že ich bábätko prvé dni a týždne po pôrode plače síce dosť veľa, no plač nie je sprevádzaný žiadnymi slzičkami. Je to prirodzený jav, ktorý sa upraví asi po 1-3 mesiacoch. Ak si nie ste istí, či je to v poriadku, alebo u vášho dieťatka neuvidíte slzičky ani po troch mesiacoch, konzultujte túto vec s detským lekárom, aby sa vyvrátil problém s nepriechodnými slznými kanálikmi.

9. Ich žalúdky majú veľkosť orieška a v prvom roku spia v priemere 5400 hodín

Áno, preto sú to tak hladové stvorenia. Lebo ich žalúdoček je miniatúrny. Ich chuťové poháriky poznajú len sladkú a kyslú chuť. Či je niečo slané zistia až v štyroch mesiacoch. Čo sa týka spánku, deti síce toho naspia veľa najmä počas prvých troch mesiacov, no v dvoj hodinových intervaloch. 

Neuveriteľné, však?


https://www.pbcexpo.com.au/baby/baby-development/15-incredibly-cool-facts-about-your-baby/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.