10 rád, ako viesť deti k správnym finančným návykom

Napísal FinGo.sk 27. september 2021

Prvé vreckové je akýmsi úvodným krokom pri budovaní finančnej gramotnosti u detí. Zoltán Čikes zo spoločnosti FinGO.sk odporúča dávať prvé peniaze deťom približne od 6 rokov. Vtedy už vedia počítať a zároveň začínajú rozumieť hodnote peňazí. V tomto veku im môžu rodičia založiť aj prvé sporiace prasiatko. 

sporenie_deti921

September je mesiacom finančnej gramotnosti, ktorú je vhodné začať budovať už u detí. Obdobie 1. stupňa základnej školy je na to úplne ideálne a rodičia môžu začať s prvým vreckovým už u prvákov. „Najlepšia forma vzdelávania je praktická výuka. Preto je vhodné zhruba od 6 - 7 rokov začať dávať dieťaťu vreckové, aby si mohlo kúpiť veci, po ktorých túži. Ak svoje vreckové neminie, môže si peniaze odkladať. Vytvorí si tak prvé sporiace návyky, ktoré mu neskôr pomôžu pri vytváraní finančnej rezervy,” radí prevádzkový riaditeľ FinGO.sk Zoltán Čikes. Preto aj sporiace prasiatko odporúča založiť dieťaťu v rovnakom veku, v 6 až 7 rokoch. 

Deti však musia vedieť, prečo si vlastne sporia a ideálnou motiváciou je, ak si vopred určia budúci cieľ. Teda že si napríklad po nasporení 10 eur kúpia hračku, po ktorej túžia. „Sporiace prasiatko je praktické najmä na začiatku, kedy si deti začnú odkladať drobné sumy. Vo vyššom veku, približne v 10 rokoch už odporúčam založiť účet v banke. Z dôvodu nízkeho úročenia síce nemôžeme na detskom účte očakávať zhodnotenie peňazí, ale je o dosť praktickejší. Výhoda účtu spočíva aj v tom, že sa deti naučia pracovať s internetbankingom, prípadne so smartbankingom, ktoré sú už dnes bežnou súčasťou nášho života,” opisuje odborník. 

Bankový účet a platobná karta však majú jednu zásadnú nevýhodu, ktorú si často neuvedomujú ani dospelí. „Touto nevýhodou je iný vzťah k peniazom a emócia z ich míňania. Pokiaľ vidím ako mi v prasiatku pribúdajú mince a bankovky, je to veľmi motivačné a emócia, keď mi zmiznú tieto nasporené peniaze je omnoho silnejšia. Na bežnom účte sú to “iba” čísla a emócia, či je tam číslo 50, 30 alebo 10 je značne odlišná. Zároveň ak zaplatím kartou, tak okamžite nevidím ako sa zmenil objem mojich úspor. Preto by som určite odporúčal prvých niekoľko rokov využiť sporenie doma do sporiteľničky a bežný účet s kartou dieťaťu založiť až neskôr,” dodáva Zoltán Čikes z FinGO.sk. 

Radí Zoltán Čikes, odborník na financie zo spoločnosti FinGO.sk:

1. Kedy začať s prvým vreckovým

Ideálny vek na prvé vreckové je 6 - 7 rokov, kedy už deti vedia počítať a okrem prvých návykov v rámci vytvárania finančnej gramotnosti si môžu lepšie precvičiť aj matematiku :). Zároveň už v tomto veku začínajú rozumieť hodnote peňazí. Chápu, že v obchode sa za nákup platí, často si už samé vedia kúpiť keksík alebo lízatko. Preto je práve v tomto období vhodné začať s deťmi hovoriť o peniazoch, vysvetliť im na čo slúžia a rovnako aj začať s prvým vreckovým.

2. Koľko peňazí dávať deťom

Výška vreckového je na zvážení rodiča a samozrejme môže byť individuálna. Neodporúčam ale dávať deťom zbytočne vysoké sumy, aby si uvedomili, že každá vec niečo stojí a vážili si hodnotu peňazí. Napríklad vo veku 6 rokov stačí dať dieťaťu vreckové 5 eur na týždeň. Neskôr, napríklad vo veku 10 rokov keď je dieťa samostatnejšie, môže to byť aj 10 - 15 eur a stredoškolák môže dostávať vreckové vo výške 20 - 30 eur. Už vo veku od 10 rokov môžete na deti presunúť aj isté povinné výdavky ako napríklad peniaze za krúžky alebo pomôcky do školy, ktoré budú platiť zo svojho vreckového. Naučia sa tak, že existujú aj výdavky, na ktoré je potrebné myslieť a ktoré musia uhradiť bez ohľadu na to, či sa im to páči alebo nie.

3. Kedy vreckové navýšiť a kedy znížiť

Prvé finančné návyky u detí je dobré v prvých rokoch poňať ako zábavnú hru, čo deti určite ocenia. V každej hre však platia pravidlá, ktoré sa neporušujú, pretože inak by to pokazilo zábavu. Preto je napríklad dobré dať deťom možnosť navýšiť si vreckové ako odmenu za práce alebo pomoc nad rámec svojich bežných povinností. Naopak, v prípade ak sa dieťa nespráva dostatočne zodpovedne, má zlé výsledky v škole alebo zanedbáva domáce povinnosti, je na mieste vreckové dočasne znížiť a vysvetliť mu, že pre získanie plného vreckového je podmienkou plnenie si bežných povinností a takisto slušné správanie. 

4. Vyhnite sa častej chybe rodičov

Najväčšou slabinou pri vreckovom žiaľ býva rodič, ktorý sa nad svojim dieťaťom "zľutuje" a dá mu peniaze navyše vždy keď tie svoje dieťa minie. Týmto spôsobom vytvára jeden z najhorších návykov - dieťa si zvykne na to, že peniaze môže pokojne minúť a keď bude potrebovať, nájde sa niekto, kto mu ich poskytne. V dospelosti to môže znamenať, že finančné rozhodnutia budú viesť k nezmyselnému zadlžovaniu sa.

5. Sporiace prasiatko nie je len na hranie

Aj sporiace prasiatko je dobré založiť v rovnakom veku ako začíname budovať finančnú gramotnosť dieťaťa, teda vo veku 6 - 7 rokov. Deti však určite musia vedieť, prečo si vlastne sporia. Ideálnou motiváciou je ak si vopred určia budúci cieľ, teda že si napríklad po nasporení 10 eur kúpia hračku, po ktorej túžia a podobne. Prasiatko je praktické najmä na začiatku, kedy si deti začnú odkladať drobné sumy.

6. Finančné pravidlá ako u “dospelákov” 

Jedna z najlepších vecí, ktorú môže rodič urobiť, je uplatňovať pri výchove pravidlá bežného života “dospelákov”. Napríklad ak dieťa peniaze hneď neminie a bude si ich odkladať do prasiatka, tak by ste ho mohli za jeho zodpovednosť odmeniť ešte špeciálnou odmenou. Alebo si môžete od dieťaťa na isté obdobie "požičať“ a vrátiť mu vyššiu sumu. Naopak, pokiaľ dieťa túži po niečom na čo ešte nemá nasporených dostatok peňazí, môžete mu ich požičať s tým, že neskôr vám bude musieť vrátiť vyššiu sumu. Sú to najzákladnejšie úkony finančného trhu. 

7. Kedy založiť dieťaťu účet

Vo vyššom veku, približne 10 rokov, by som už odporučil dieťaťu založiť účet v banke. Je to o dosť praktickejšie. Z pohľadu zhodnotenia a úrokov v súčasnosti neexistuje na trhu žiadny detský účet, kde by malo zmysel dieťaťu aj sporiť. Úroky sú maximálne na úrovni 1 % ročne, takže si pri sumách niekoľkých desiatok alebo stoviek eur ročne sumu, ktorú vám banka pripíše na úrokoch, ani nevšimnete. Výhoda však spočíva v tom, že sa deti naučia pracovať s internetbankingom, prípadne smartbankingom.

8. Platobná karta pre starších

Rozhodnutie, kedy dať dieťaťu do ruky prvú platobnú kartu, je veľmi individuálne. Existujú deti, ktoré už aj v 7 rokoch vedia byť dostatočne zodpovedné a zároveň sú deti, ktoré by nemali mať vlastnú kartu ani keď dovŕšia 15 rokov. Vo väčšine bánk existujú aj limity, od akého veku banka vydá dieťaťu platobnú kartu, pričom najčastejšie je to od 8 rokov. Určite je ale vhodné, aby si deti postupne zvykli využívať platobnú kartu. Má to aj svoje výhody, lebo na karte sú peniaze viac v bezpečí. Pokiaľ kartu stratia a napríklad nemajú aktivované bezkontaktné platby, tak sa nič nedeje. Keby však stratili peniaze v hotovosti, väčšinou o ne hneď prídu.

9. Nechajte deti rozhodovať

Je dôležité, aby ste sa deťom snažili dobre poradiť, ale zároveň ich vlastné rozhodnutia akceptovali. Ak sa napríklad rozhodnú, že si niečo kúpia, je jedno, ako veľmi sa vám to bude zdať nezmyselné. Je to jednoducho ich rozhodnutie. Ak by ste o ich úsporách rozhodovali vy, bolo by to celé zbytočné. Cieľom je nechať deti niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Veľmi rýchlo prídu situácie, kedy minú svoje úspory na nezmyselnú hračku alebo sladkosti a neskôr nebudú mať peniaze na to, aby mohli ísť napríklad s kamarátmi na výlet. Práve tento moment je dôležitý a hoci to znie veľmi prísne, deti musia niesť za svoje finančné rozhodnutia následky. Toto sú práve tie momenty, ktoré vytvárajú správne finančné návyky.

10. Čo by mal vedieť školák a čo stredoškolák

Školáci by mali rozumieť hlavne základným pravidlám, a to sporeniu a pôžičkám. Pokiaľ pochopia tento princíp a naučia sa zodpovednosti šetrenia a tvorby finančnej rezervy na nepredvídateľné udalosti, je to to najdôležitejšie, čo budú neskôr v živote potrebovať vedieť. Na strednej škole je vhodné začať riešiť aj zložitejšie témy ako je investovanie alebo príprava na otázku bývania. Dôležité obdobie však prichádza až v čase, keď skončia strednú školu, musia začať fungovať samostatnejšie, potrebujú riešiť financovanie vysokej školy, prípadne vlastného bývania, mnohí už začínajú zarábať. V tomto momente môžete deťom najviac pomôcť dobrými radami, vysvetliť im aké majú možnosti, prípadne im odporučiť, aby si našli kvalitného odborníka v oblasti financií, s ktorým budú tieto témy riešiť.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.