Obľúbené miesta Leny Hoschekovej, módnej návrhárky z Rakúska

Napísal Rakúska Turistika 28. august 2023

Paleta farieb, látok a vzorov v móde Leny Hoschekovej je taká unikátna, že jej kreácie vyhľadávajú dokonca aj hviezdy ako Dita Von Teese, Sarah Jessica Parkerová či Lana Del Rey. Lena Hoscheková, pôvodom z Grazu, patrí k najžiadanejším rakúskym módnym návrhárkam.

1_lena_hoschek_0823

Lena Hoscheková (c) Lena Hoschek GmbH / Susanne Hassler-Smith

Po ukončení štúdia na škole módneho návrhárstva Modeschule Hetzendorf vo Viedni absolvovala Lena Hoscheková stáž u Vivienne Westwood v Londýne. Hneď potom v roku 2005 odštartovala jej úspešná kariéra v historickom centre Grazu, kde si len ako 24-ročná otvorila prvý ateliér. Od roku 2016 „kotví“ jej vlajková loď v centre Viedne. Pri príležitosti 15. výročia otvorila Lena Hoscheková v decembri 2020 svoj ďalší obchod v Kitzbüheli.

Vizitka Leny Hoschekovej:
- 1981: narodenie a detstvo v Grazi. Je vydatá a má dve deti.
- po maturite štúdium umeleckého maskérstva
- 2003: ukončenie štúdia módneho návrhárstva na Modeschule Hetzendorf vo Viedni, následne jednoročná stáž u Vivienne Westwood v Londýne.
- 2005: po návrate do rakúska založenie značky „Lena Hoschek“ a otvorenie ateliéru v historickom centre Grazu. Charakteristickou črtou Hoschekovej šiat sú klasické strihy, tradičná ručná práca a ženská silueta v tvare presýpacích hodín. Jej modely spájajú vysokokvalitné, odolné materiály a folklórne vplyvy z celého sveta do extravagantných a moderných kreácií, ktoré podčiarkujú ženskosť.
- 2008: otvorenie predajne v 7. viedenskom obvode; v roku - 2016 ju nahradil flagship store v Trattnerhofe v centre mesta.
- 2009: otvorenie novej predajne v Grazi.
od roku 2009: pravidelná účasť na Berlínskom týždni módy.
2012: presun sídla firmy do Viedne, do starej pletiarne vo viedenskom Meidlingu.
- od roku 2013: prevádzka krajčírskeho ateliéru, v ktorom Lena Hoscheková zhotovuje svadobné a večerné šaty na mieru.
- 2020: otvorenie tretej predajne v Kitzbüheli.

Krajčírstvo, kroje a remeslo

Od roku 2013 rozvíja táto rodáčka z Grazu aj svoj krajčírsky ateliér pod vedením kolegu Thomasa Kirchgrabnera, kde ponúka svadobné a večerné šaty šité na mieru. Kto sa počas viedenskej plesovej sezóny zamieša medzi tancujúce páry, určite tam objaví nejedny elegantné dámske šaty z Hoschekovej ateliéru.

Svoju spätosť s domovinou a záľubu v krojoch, remeslách a prírode kombinuje táto módna návrhárka s vplyvmi z celého sveta. Inšpirácie, ktorými Hoscheková oslavuje ženskú siluetu, siahajú od očarujúcich hollywoodskych rób zo 40. a 50. rokov 20. storočia, cez provokatívne modely v štýle pin-up až po maďarské ľudové výšivky. Nápady na nové kolekcie čerpá nielen z ciest do zahraničia, ale aj v prírode ďaleko od ľudí, na miestach, kde vyrástla, napríklad v okolí Grazu alebo v korutánskom údolí Mölltal, odkiaľ pochádza jej mama.

Nezastaviteľná

Hoschekovej zmysel pre krásu ovplyvnil jej otec, ktorý sa intenzívne zaoberal módou, nábytkom a umením v rámci svojho povolania. Módnu návrhárku fascinuje rakúska secesia najmä združenie umelcov Viedenská secesia zo začiatku 20. storočia: „Veľmi ma formovala myšlienka, že všetko môže mať určitý dizajn, či je to stolička alebo všedné predmety ako kanvica na kávu, lyžička alebo šaty. Myslím si, že dizajn sa nemusí zastaviť pred ničím.“ Samozrejme, najmä nie vtedy, ak je taký krásny ako od Leny Hoschekovej.

2_lena_hoschek_0823

Lena Hoscheková (c)Lena Hoschek GmbH / Michael Zahnschirm

„Som veľmi úzko spätá s Rakúskom a jeho tradíciami.“ Lena Hoschek

austria.info: Ktoré miesta pravidelne navštevujete a kde sa vždy rada zastavíte?
Lena Hoschek: Keď som vo Viedni, veľmi rada zájdem do 19. obvodu do ľudových reštaurácií s mladým vínom Heuriger. Ich poloha a najmä večerné slnko sú fantastické: milujem miesta, kde si dlho môžem užívať večerné slnečné lúče. Veľmi rada, samozrejme, navštevujem Mölltal, minimálne tri razy do roka. Na lyžovačku chodím do Heiligenblutu a Kitzbühelu. Myslím, že Rakúsko má jedny z najlepších lyžiarskych stredísk: je tu čerstvý chladný vzduch, skvelé podmienky na šport a hlboký sneh – skrátka všetko, čo potrebujem ku šťastiu. Ešte chcem spomenúť južné Štajersko. Keď ide o oslavy, pôžitky, veselú spoločnosť a vynikajúce vína, je pre mňa južné Štajersko absolútnou alfou a omegou.

austria.info: Kam najradšej chodíte jesť?
Lena Hoschek: Som úplne blázon do trhov. Grazske trhovisko Kaiser-Josef-Markt je vlastne jedným z mojich obľúbených „podnikov“: či tam iba ochutnám čerstvú reďkovku, mrkvu, jablká alebo pivo či práve pripravenú ovocno-zeleninovú šťavu – ruch a dianie na trhu si veľmi užívam. Nedávno som navštívila podnik Konstantina Filippoua vo Viedni a bol to vskutku výnimočný zážitok. Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na reštauráciu Steirereck rodiny Reitbauerovcov vo Viedni. Inak mám veľmi rada klasické domáce jedlá, pričom musím zdôrazniť, že jedným z najlepších kuchárov je pre mňa môj manžel.

austria.info: Čo uprednostňujete: kaviareň alebo bar?
Lena Hoschek: Bar - keďže mám dve deti. Príliš dlho som abstinovala (smiech). Okrem toho si kávu najradšej vychutnám doma alebo vo firme. Keď si chcem skutočne dopriať niečo výnimočné, dám si šampanské, kokteil Negroni alebo whiskey sour. Moje obľúbené viedenské bary sú Loos-Bar.

austria.info: V ktorých múzeách Vás môžeme najčastejšie stretnúť?
Lena Hoschek: Mám strašne rada Prírodovedné múzeum. Je pre mňa dôležité, aby expozícia bola naozaj veľká. Myslím, že vynikajúce výstavy prezentuje aj Albertina a jej stála zbierka je výnimočná.

austria.info: Máte nejakú obľúbenú rakúsku hudbu alebo klub?
Lena Hoschek: Zo života v kluboch som, žiaľ, už „vypadla“, ale Arena vo Viedni je obľúbeným miestom aj môjho muža a ak je to možné, chodíme sem často na koncerty. Veľmi sa mi páči, keď alternatívny hudobníci koncertujú vo viedenskom koncertnom dome Konzerthaus napríklad Chilly Gonzales alebo Tori Amos. Boli to nezabudnuteľné vystúpenia. Samozrejme musím spomenúť aj festivaly – napríklad Nova Rock si nikdy nenecháme ujsť.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.