Mozzarella

Ten, kto má v obľube syry určite potvrdí, že talianske syry patria k tým chutnejším a kvalitnejším, treba tiež podotknúť, že tridsať druhov z tých najznámejších vlastní ochrannú známku. Táto ochranná známka kvality DOP (Protected Designation of Origin),...

freepik_mozzarella

... zaručuje spotrebiteľom, že ide o špecialitu s originálnou receptúrou, ktorá sa vzťahuje k presne vymedzenému geografickému regiónu. V Taliansku sa ročne vyprodukuje asi 440 ton syrových výrobkov a časť z tejto produkcie je určená na export.

Mozzarella patrí medzi obľúbené, čerstvé syry, ktoré sú v ponuke aj v našej obchodnej sieti od rôznych výrobcov. Pôvod názvu, pochádza od slova mozzare, čo v preklade znamená odrezať, odseknúť. Tento typ syru má osviežujúcu chuť a podáva sa hlavne za studena s rajčinami a s bazalkou, môže sa trochu okoreniť alebo zľahka pokvapkať olivovým olejom či balzamikovým octom.

Z histórie
Pôvodne sa syr vyrábal z kysnutého mlieka na hranici skazenosti a aby sa chuť vylepšila, ponárali ju do horúcej vody, aby sa zastavil proces rozkladu a aby sa zatiahla. Potom ju miesili a ručne vyrábali guľky v rôznych veľkostiach alebo zväzkoch. Nakoľko neexistovali chladničky, mozzarella bola často aj údená, ktorá sa potom nekazila.

Súčasnosť
Dnes sav bežnej talianskej produkcii vyrába z pasterizovaného kravského mlieka. Najchutnejšia je ihneď po spracovaní a pre distribúciu sa zalieva slaným nálevom. Guľky v rôznych veľkostiach majú hmotnosť od 50 do 250 gramov a mali by mať minimálne 44 percent v sušine. Povrch kvalitnej mozzarelly je hladký, lesklý a guľky sú pružné. Väčším guľkám sa hovorí bocconcini – malé sústa, malé sa nazývajú ciliegine – čerešničky. V chladničke vydržia maximálne do dátumu uvedenému na obale, ale môžu sa s nálevom zmraziť do mraziaceho boxu aspoň -18°C.

Delikatesa
Medzi delikatesy určite patrí mozzarella z byvolieho mlieka, ktorá vlastní od roku 1993 únijnú ochrannú známku DOP. Vyrába sa v na západnom pobreží Talianska od Ríma až po Kampániu, v oblastiach Caserta, Neapol, Salerno, Frosinone, Latina, Řím a Foggia. Mozzarelle di Bufala Campana je známa aj pod názvami Piana del Sele, Piana del Volturo, Aversana nebo Pontina. Podľa starých záznamov sa tento typ mozzarelly vyrába v Taliansku od 12. storočia. Mlieko pochádza od byvolích kráv, ktoré sa voľne pasú v prírode. Čerstvo nadojené mlieko musí byť spracované do 16. hodín. Výsledný výrobok má minimálne 52 percent tuku sušiny, guľky a gule majú hmotnosť od 20 do 800 gramov a majú perlovú farbu.

Zdroj: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.