Orechy poslúžia nášmu zdraviu, ak v nich správne aktivujeme prospešné látky

Napísal Alexandra Štullerová 20. február 2024

"Orechy sú superpotravina, sú prospešné pre svoje zdravé tuky, vitamín E a vitamíny skupiny B, minerály ako je horčík, zinok a mastné kyseliny,” hovorí lekárnička PharmDr. Kamila Horníčková. Citliví ľudia na ne ale môžu reagovať podráždením trávenia a znížením využitia prospešných látok zo stravy.

orech_mandla_lieska

Zásada konzumácie orechov je čerstvosť

Vlašské orechy, mandle, lieskové oriešky, arašidy, para orechy... Každá odroda má podľa K. Horníčkovej iné zastúpenie minerálov a mastných kyselín a nedá sa povedať, ktoré z nich sú pre človeka najzdravšie. Majú ale jedného spoločného menovateľa v zásadách konzumácie: čerstvosť. „Vyhýbame sa praženým, soleným a dlho nevhodne skladovaným orechom, ktoré namiesto priaznivého účinku na naše zdravie budú skôr škodlivé a zaťažujúce. Také orechy majú zoxidované tuky a sú pre naše telo nezdravé,“ upozorňuje Horníčková. Navyše niektorí ľudia majú na orechy alergiu, preto si musia v strave na ne dávať pozor. Zákazníci MojaLekáreň.sk z ponuky orechov, orechových múk, orechových tyčiniek preferujú najmä naturálne jadrá kešu a mandlí, tie sa v košíkoch objavujú najčastejšie. Mandle sú podľa Horníčkovej tiež najvhodnejšie pre prvú priamu konzumáciu malých detí: „sú menej rizikové, ak ide o alergie, oproti iným druhom orechov. Navyše sú sladké a môžeme ich po predchádzajúcom namáčaní zbaviť šupiek a rozmixovať. Napríklad do kaše. Namáčaním i povarením sa zlepší ich stráviteľnosť. Pokiaľ je ale dieťa na mandle alergické, alebo na ich prvé podanie reaguje, odporúčam naďalej ostražitosť a pristupovať k nim opatrne,“ odporúča.

Namočené orechy sú lepšie stráviteľné

Pokiaľ nejeme oriešky priamo čerstvé, je dobré ich aktivovať namočením na niekoľko hodín do vody. Oriešok nasiakne vodu, zmäkne, je nielen chutnejšií a stráviteľnejší, ale zníži sa v ňom množstvo antinutričných látok. „Oriešky, ktoré jeme len tak, v sebe obsahujú látky, ktoré blokujú ich trávenie. Citlivým ľuďom môžu tieto látky dráždiť trávenie a znižovať využitie prospešných látok zo stravy,“ vysvetľuje proces namáčania lekárnička. Podľa nej sú zdravotne veľmi zaujímavé, aj keď menej známe, brazílske orechy (para orechy). Horníčková o nich hovorí ako o jedinom zdroji selénu z orechov - minerálu veľmi prospešného pre našu imunitu. Každý orech je ale podľa nej zaujímavý svojim zložením, nie sú ale plnohodnotným zdrojom bielkovín. „Preto je dobré ich striedať a neupínať sa iba na jeden druh. Dôležitá je kvalita a správne skladovanie, ideálne v uzavretej nádobe v chladničke, môžeme ich aj zamraziť,” hovorí.

Orechy v kocke:

konzumujte ich ideálne čerstvé,

pre využitie prospešných látok ich aktivujte namočením do vody,

venujte svoju pozornosť para orechom, sú prospešné pre imunitu, ako jediné obsahujú selén,

skladujeme ich v chlade, možno ich zamraziť,

nie sú náhradou bielkovín.

MojaLekáreň.sk dbá na to, aby ste sa cítili dobre.

Portfólio produktov zdravej stravy v online lekárni MojaLekáreň.sk sa rozrastá s ambíciou, aby zákazník mohol nakúpiť zdravé potraviny, dietologické potraviny, potraviny pre ľudí s intoleranciu na jednom mieste z pohodlia domova. Platiť je ich aj na internetovej lekárni možné stravenkovými kartami. Pre každého záujemcu o zdravé stravovanie je v MojaLekáreň.sk k dispozícii ako lekárnik, tak výživový poradca. Ich poradenský servis je zadarmo pre každého, kto do internetovej lekárne virtuálne vkročí. Odborníci poradia nielen s výberom voľnopredajných liekov, ale dnes už aj s výberom kvalitnej zdravej výživy pre bežného spotrebiteľa, či ambiciózneho športovca, pri zdravotných ťažkostiach, špeciálnych diétach, každého člena rodiny.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.