Pomaranče a citróny...

... patria neodmysliteľne k zime, ich sladkasto kyslá vôňa nás nabíja energiou a samotné plody sú bohaté na vitamín C, ktorý v tomto období potrebujeme.

>> Móda >> Aktuálne >> Pomaranče a citróny...

Citróny obsahujú kyselinu askorbovú a citrónovú, ktoré napomáhajú hojeniu rán aj kostí. Upokojujú tráviaci trakt a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Plody sú bohaté na vitamíny a minerály. Zmierňujú kašeľ, nádchu a bolesť v hrdle.

V kuchyni môžete využiť citrónovú kôru z bio citrónov alebo spracovanú kôru v bio obchodoch. Práve takto pripravená kôra sa hodí k príprave sladkých jedál. Využíva sa spoločne pri výrobe kandizovaného ovocia. Na rozdiel od pomarančovej kôry býva menej horká a obsahuje vitamín C, B, kyselinu citrónovú, pektín a silice.

Tipy v kuchyni...
...využitie do koláčov, pudingov a krémov
... citrónová šťava nahrádza ocot v teplej alebo v studenej kuchyni, skúste uvariť mliečnu omáčku s citrónom
... citrónová šťava je užitočná pri príprave viac aromatických rýb
... citrónová kôra je vynikajúca v bielom jogurte

Citrónová torta
P o t r e b u j e t e: 200 g kryštálového cukru, 1 vanilínový cukor, citrónová kôra , 6 vajec, 230 g hladkej múky, 1/2 bal. prášku do pečiva, 1 dcl olej, 3 žĺtka, citrónová kôra, 150 g práškového cukru, 250 g masla
P o s t u p: Na prípravu korpusu potrebujete 4 žĺtka, cukor a vanilkový cukor, všetko vyšľaháte vyšľaháme. Zo 6 vajec ušľaháte sneh, pridáte ho k žĺtkom, primiešate múku, olej a prášok do pečiva. Zmiešanú hmotu vlejte do vymastenej a vymúčenej formy a nechajte piecť. Krém si pripravíte z 2 žĺtok, citrónovej kôry, tieto ingrediencie vymiešate nad parou do hustej hmoty, keď zmes vychladne primiešajte zmäknuté maslo a ešte poriadne premiešajte. Na záver si pripravte polevu, ktorú si vypracujete z 200 g práškového cukru vymiešaného so šťavou z 1 citrónu.

Pomaranče posilňujú obranyschopnosť organizmu pomocou selénu a obsahujú vitamín C, kálium, draslík, magnézium či kyselinu listovú. Pomarančová kôra obsahuje množstvo silíc a je veľmi aromatická, chuť je sladkastá a mierne horká. Pridáva sa hlavne do sladkých pokrmov, ale celé plátky sa často používajú pri príprave hydiny.

Pomarančová pena
P o t r e b u j e t e: 2 vajcia, 50 g práškového cukru, 1 dl vody, šťava z 1 pomaranča10 g práškového cukru do snehu
P o s t u p: Nad parou ušľahajte do pevnej hmoty žĺtky, cukor, voda a pomarančovú šťavu. Z bielkov ušľahajte tuhý sneh, zašľahajte doň cukor a potom ho vmiešajte do krému.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.