Dokonalé pomaly dusené hovädzie mäso na červenom víne

Tento výdatný a pritom jednoduchý pokrm s vôňou francúzskeho vidieka podľa blogerky Live With Anny si vás celkom získa. V jednej úžasnej harmónii spája chute a vône hovädzieho mäsa, koreňovej zeleniny a byliniek, hlbšie tóny mu dodáva červené víno.

Vyžaduje jediné – čas

Za to sa vám zaručene odmení zážitkom z najvyšších kulinárskych sfér a mäsom takým mäkkým, že sa bude v ústach samo rozplývať. A pokojne pripravte pár porcií navyše. Táto dobrota je totiž s každým ďalším dňom ešte lepšia. A ešte jedna dobrá správa: ak použijete rúru s programom na pomalé pečenie, obstará za vás väčšinu práce sama.

mora_recept21

Hovädzie mäso na červenom víne

Pripravte si:
˗ 1 kg bio hovädzích kociek na guľáš – najlepšia je glejovka, vhodné sú aj líčka. Ak si neveríte, že bude mäso mäkké, môžete použiť aj vyzreté hovädzie zadné.
˗ 4 väčšie červené cibule
˗ 200 g slaniny
˗ 700 g paradajok
˗ 350 g mrkvy (6 ks)
˗ 400 g zeleru
˗ 200 g šampiňónov
˗ 750 ml suchého červeného vína
˗ soľ, čierne korenie, rozmarín, prípadne tymian
˗ 3 strúčiky cesnaku
˗ podľa potreby vodu

Postup:
Rozpáľte veľký liatinový hrniec, potom nalejte malé množstvo oleja a nechajte v ňom postupne zo všetkých strán opiecť kúsky hovädziny. Dôležité je nechať každý kúsok dôkladne zatiahnuť z každej strany. Nevkladajte preto všetky kocky naraz, inak by mäso pustilo šťavu, stratilo chuť a bolo vysušené.
Keď je mäso opečené, vyberte ho a vložte do hrnca nadrobno nakrájanú slaninu. Krátko ju opečte a potom pridajte šampiňóny nakrájané na väčšie kúsky. Keď budú dostatočne opečené, pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a znovu opekajte, kým nie je cibuľa opečená krásne dozlatista.
Potom pridajte nadrobno pokrájanú mrkvu, zeler, paradajky a cesnak. Všetko opäť krátko opečte. Potom vráťte mäso do hrnca. Osoľte, okoreňte a pridajte rozmarín, prípadne ďalšie bylinky podľa chuti.
Všetko zalejte červeným vínom a priveďte k varu. Potom vložte odkryté do rúry vyhriatej na 160 °C a pečte asi 1,5 hodiny. Ak máte rúru s parnou funkciou, ako je napríklad MORA VTPS 547 BX, môžete v tejto fáze použiť aj paru. Potom teplotu znížte na 130 °C a pečte pri horno-dolnom ohreve už bez pary ďalšie 2 hodiny, prípadne zvoľte špeciálny program na pomalé pečenie. Počas pečenia premiešavajte a v prípade potreby podlievajte vodou. Pri tomto postupe mäso dokonale zmäkne a zároveň ostane vo vnútri šťavnaté; alkohol sa odparí. Ako príloha je vynikajúci čerstvý chlieb.

Tip na rúru s parnou funkciou a programom na pomalé pečenie

Nielen pri príprave tohto receptu skvelo poslúži vstavaná rúra MORA VTPS 547 BX s parnou funkciou. Patentovaný vnútorne klenutý tvar rúry, inšpirovaný tradičnou kamennou pecou, necháva horúci vzduch cirkulovať rovnomerne        zo všetkých strán okolo pripravovaného pokrmu, aby bol výsledok vždy perfektný. Výkonná rúra s objemom 70 l má niekoľko programov: nielen klasické pečenie a gril s ventilátorom i bez, ale aj teplovzdušné alebo klasické pečenie s parou. Má aj ECO funkciu na pomalé pečenie pri nižšej teplote, rýchly predohrev a rozmrazovanie. O čistotu vnútra rúry sa postará automatický pyrolitický program. Praktické sú aj teleskopické výsuvy a tlmené dovieranie dvierok. Rúra v elegantnom nerezovom prevedení s úpravou proti odtlačkom prstov sa pohodlne ovláda pomocou klasických gombíkov.

mora_produkt21

Odporúčaná cena je 399 EUR.

Zdroj foto: MORA

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.