Grécke nápoje

Grécko je známe nielen svojimi krásnymi plážami a históriou, zdravou a chutnou kuchyňou, ale aj kvalitným zlatým mokom. Dionýsos – patrón vína sa narodil podľa legendy v Grécku. V minulosti sa grécke vína pre ich kvalitu objavovali na mnohých panovníckych dvoroch.

freepik_greek_grape_sea

Zdroj foto: Freepik

Medzi najznámejšie vína patrili produkty z ostrovov Chios a Thassos. Podľa kvality sa grécke vína delia do štyroch hlavných kategórii. Do prvej, najkvalitnejšej kategórie patria vína, charakteristické ich pôvodom. V druhej kategórii sú vína z menej známych oblastí, ale 100 percentnej kvality. Do tretej kategórie sa zaraďujú miestne vína a štvrtej stolné vína.

Najkvalitnejšie vína sú z 20-tych oblastí Grécka. Zo severu zeme sú to vína Zitsa, Amytaio, Goumenisa a Naousa. Z Chalkidiki Playies a Melitona. Z Thessaloniki pochádzajú vína Anchialos a Rapsani, neďaleko Atén sa vyrába Kantza. Peloponéz produkuje vína Patra, Mantinia a Nemea. Z Iónskych ostrovov pochádza Robola of Cefalonia. Vynikajúce vína nájdete aj na ostrovoch Paros, Lemnos, Rhodos a Santorini. Na Kréte sú to v neposlednom rade vína Archanes, Peza, Sitia a DaphnesRetzina /retsina/ je typické grécke víno. Má ľahkú živicovú príchuť. Podľa povesti víno retsina zrelo v sudoch, z ktorých presiaklo trochu živice. Grékom táto chuť učarovala a preto ju začali cielene dodávať do vína. Chutné dezertné sladké vína sú mavrodafne, vysoko hodnotený muškát z ostrova Samos či zitsa z viníc Epirusu.

Typickým ostrejším nápojom je Ouzo. Je to čistý alkohol, ktorého základnou zložkou je aníz. Keď sa do pohára s ouzom pridá voda, malo by zbelieť. Rakija má špecifickú chuť a Gréci ju využívajú aj na "liečenie" z vnútra aj z vonka. Najznámejší ostrý alkohol pre cudzincov je Metaxa, ktorá sa rozdeľuje do 5 skupín podľa kvality. Je to zlatý, medom chutnajúci alkohol podobný brandy.

K chutným vínam určite dobre padnú výborne grécke syry, sú to najmä kozie a ovčie, s aromatickými koreninami.

Yeia sas! – Na zdravie!

Zaujímavosti o Metaxe

Svieži ostrov Samos ležiaci v Egejskom mori je úzko spojený so srdcom spoločnosti a zásadný pre tvorbu destilátov. Práve na jeho horských viniciach sa pestujú sladké a aromatické muškátové odrody. Samos, oáza nedotknutej prírody a biologickej rozmanitosti, je ideálny pre pestovanie vysoko kvalitných hrozien.

V záujme zachovania tohto cenného terroir spolu s biodiverzitou ostrova, zaviedla spoločnosť METAXA radu iniciatív na podporu miestnych pestovateľov viniča, pri prechode od konvenčných k udržateľným poľnohospodárskym postupom. Podpora zdravšej pôdy a bohatšej biologickej rozmanitosti je totiž pre vinice zásadná nielen dnes, ale aj do budúcnosti. Cieľom spoločnosti METAXA je, aby do roku 2027 boli všetky hroznové odrody Muškát, ktoré z ostrova získava, certifikované ako udržateľné.

V čele tejto iniciatívy stojí spolok „METAXA Orama Collective“, skupina pestovateľov viniča pomenovaná podľa gréckeho slova Orama, ktoré znamená vízia. Spoločnosť METAXA poskytuje spolku pestovateľov viniča poradenstvo ohľadne prechodu na agroekologické postupy. V čele tohto projektu stojí vlastná vinica spoločnosti METAXA LIKNON, nachádzajúca sa na ostrove Samos, ktorá do konca tohto roku získa certifikáciu ekologická vinica. Vzhľadom k hornatému charakteru ostrova Samos sa pestovanie vykonáva výhradne ručne, čo vyžaduje viac času a úsilia. Spoločnosť ponúka vyššie ceny za hrozno vypestované spolkom vinárov a dodatočnú kompenzáciu tým, ktorí pestujú ekologicky. V konečnom dôsledku je cieľom zjednotiť spolok v silnejšiu komunitu, ktorá bude pripravená na budúcnosť.

Private Reserve METAXA Orama

Nová Private Reserve Orama je prvá z rady METAXA, ktorá obsahuje vína z udržateľne pestovaných hrozien odrody Muškát z ostrova Samos. Záväzok spoločnosti METAXA k udržateľnosti bol tiež zohľadnený pri výrobe obalu. Tentokrát bola fľaša Private Reserve upravená tak, aby bola ľahšia a darčeková krabička kompaktnejšia, čím sa oproti predchádzajúcemu baleniu znížili emisie CO2 o 10,4 %.

metaxa_reserve_614

Chuťový profil

OBSAH ALKOHOLU: 40°

Farba: Intenzívna jantárová

Vôňa: Suchá marhuľa, suchá slivka, med a čierne hrozienka

Chuť: Čierne hrozienka, karamel, zmes paprík

Dochuť: Veľmi dlhá a uspokojivá, so suchým ovocím a sladkým korením

Ako vychutnávať

Private Reserve METAXA Orama si môžete vychutnať po večeri. Jej chuť je výrazne ovocná, vyzretá a dokonalá, pričom sa v nej obratne snúbia elegantné vínne destiláty, sladké aromatické muškátové víno a stredomorské bylinky. Jantárová farba stelesňuje teplo a bohatstvo Grécka.

Odporúčaná cena 80 €

K dispozícii na eshop www.mabo.sk od 19.6.2024

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.