Kuchynský priestor

Zdá sa, že usporiadaniu kuchynského priestoru sa venuje stále viac pozornosti. Možno je to preto, že varenie sa začalo meniť na záľubu...

>> Móda >> Aktuálne >> Kuchynský priestor

Plánujete rekonštrukciu kuchyne, radi varíte a chcete ísť s duchom doby? Mali by ste sa rozhodnúť pre veľkú, priestrannú kuchyňu, ktorá je prepojená s ďalšími časťami bytu, a stáva sa centrom rodinného diania; pričom samotné usporiadanie kuchyne je dobré podriadiť odborníkmi navrhovanému princípu trojuholníka, ktorý tvoria tri hlavné oblasti: zóna varenia, vodný zdroj a skladovacie priestory. Prvou zásadou usporiadania je, aby všetky spomínané oblasti boli samostatné, ale zároveň žiaduco prepojené. Druhou zásadou je možnosť jednoduchej údržby priestoru, osobitne oblasť medzi sporákom a drezom, ktorá je náročná na hygienu. Treťou zásadou je dostatok svetla a kvalitné odvetrávanie.

Základné otázky pri plánovaní kuchyne:

1. Ktoré činnosti sa budú v kuchyni robiť najčastejšie?
(varenie a stravovanie; skladovanie potravín; stretávanie celej rodiny; iné činnosti, napr. pranie v tu umiestnenej práčke plus žehlenie...)

2. Pre koľko ľudí je kuchyňa určená?

3. Aké sú špeciálne požiadavky jednotlivých členov rodiny?
(gurmánska alebo rýchla príprava jedla; technický alebo útulný vzhľad; dostatok priestoru pre deti, hendikepovaných a starých ľudí; prítomnosť domáceho zvieraťa...)

4. Aký veľký má byť skladovací priestor?
(čerstvé potraviny; mrazené potraviny; fľaše; kuchynský riad, sklo, porcelán; čistiace a pracovné prostriedky; pracie prostriedky a žehliaca doska...)

5. Aké má byť dominantné kuchynské zariadenie?
police; voľne stojace skrinky; sektorová zostava)

6. Ktoré z elektrospotrebičov sú k dispozícii už teraz, a ktoré budú v blízkej či vzdialenej budúcnosti?

7. Bude možné realizovať rekonštrukciu naraz alebo sa musí rozdeliť na etapy?

8. Koľko finančných prostriedkov je možné do rekonštrukcie vložiť?

9. Aká by mala byť životnosť novej kuchyne?

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.