Minikuchyňa

Máte kuchyňu menšiu ako je štandard? Aktivujte svoj zmysel pre detail a logické usporiadanie a vytvorte si účelný pracovný priestor.

>> Móda >> Aktuálne >> Minikuchyňa

Pri zariaďovaní malej kuchyne či kuchynského kúta treba dôkladne zvážiť všetky svoje "kuchynské" potreby a z nich vyplývajúce požiadavky na kuchynské zariadenie:

Aj keď varíte len príležitostne, určite budete potrebovať skladovací priestor na jedlo a potraviny - chladničku.Stačí minichladnička so zásobníkom na ľad a niekoľkými regálmi. Niektoré typy chladničiek sú uspôsobené tak, aby mohli byť umiestnené aj na stolíku či podstavci; voľný priestor pod chladničkou potom možno využiť na umiestnenie mobilného pracovného stolíka alebo mobilnej skrinky "na všetko".

Nemalú úsporu priestoru zabezpečia zmenšené verzie štandartných kuchynských spotrebičov - elektrických grilov, stolových varičov, toustovačov, remosiek, wokov a dokonca aj elektrických rúr. Ak sa domnievate, že na varenie vám stačí tradičná dvojplatničku, zvoľte si také metódy varenia, ktoré šetria priestor aj energiu - napríklad viacvrstvové hrnce, remosky a mikrovlnné rúry. Nezabudnite, že vedľa sporáka musí byť umiestnený žiaruvzdorný povrch na horúce nádoby. Veľkým prínosom v malom priestore sú takzvané kombinované pulty - spojenie sporáku (varnej platne), minimyčky riadu a chladničky. Takýto technický hybrid je v našich obchodoch dnes už bežne dostupný.

V malom priestore býva značným problémom tiež pracovná plocha potrebná na predprípravu jedál. V tejto súvislosti vám výborne poslúži mobilný pracovný pult. Môžete si ho kúpiť hotový alebo si ho môžete dať zmajstrovať podľa vlastných predstáv. Ideálne je, ak má jednu alebo i viac zásuviek, vysúvací regál a po jeho obvode sú umiestnené tyče na zavesenie kuchynských pomôcok.
V "súboji" s malým priestorom sa často stáva obeťou jedálenský kút. Zásadnou chybou však je, ak úplne absentuje. Mal by ho zastupovať minimálne tradičný polostrovček či vysúvací pult, v lepšom prípade pult s barovými stoličkami, ktorý vytvorí deliacu líniu k obývacej zóne. Ak si myslíte, že kuchynské stoličky by vám nadmieru zavadzali, môžete si zvoliť skladacie alebo stohovateľné typy stoličiek (sú skonštruované tak, aby sa dali poukladať na seba, pričom sa zaberie plocha iba jednej stoličky).

Miera pôžitku z varenia a konzumácie jedla máva zásadný vplyv na výber zariadenia a úpravu kuchyne či kuchynského kúta - s trochou fantázie sa však dá príjemná atmosféra vytvoriť aj v minimálnom priestore.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.