5 tipov, ako ušetriť...

...výberom a používaním správneho spotrebiča. Vlastná strecha nad hlavou je pre mnohých ľudí nielen životnou ambíciou, ale aj položkou, ktorá poriadne zaťaží domáci rozpočet.


Dopyt po bývaní z roka na rok rastie, záujem o nové byty je najmä vďaka lacným a dostupným hypotékam a silnej generácii ľudí narodených v 80. rokoch. Nových bytov je dnes v ponuke veľa, a vďaka novým projektom ich mnoho ešte pribudne.  

Okrem novostavieb sú v ponuke aj staršie byty, ktoré môžu byť lacnejšie, vo väčšine prípadov si však vyžadujú rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Podľa head of sales z realitnej agentúry HERRYS, Martina Marsinu rekonštrukciu potrebuje až osem z desiatich predaných starších bytov. Finančne náročný tak nie je len nákup samotného bytu, ale aj  bytového zariadenia, doplnkov či elektrospotrebičov. Väčšinou sa rekonštrukcia týka najmä kuchýň a kúpeľní. Veľmi dôležitým parametrom pri nákupe novej kuchyne sú bezpochyby spotrebiče, ich vybavenie, množstvo funkcií, obsluha, a tiež spôsob zabudovania.

Dopyt po vstavaných spotrebičoch rastie

„Predaj vstavaných spotrebičov, ako sú vstavané rúry, chladničky, mrazničky, umývačky, varné dosky a podobne, medziročne rastie o 52%, pričom v prípade veľkých kuchynských spotrebičov, ako sú chladničky, umývačky, rúry, práčky, sušičky a podobne, ide o nárast o 20%,“ hovorí Vladimír Sušil z internetového obchodu Hej.sk. Do domácnosti, si nekupujeme vždy to, čo sa nám páči, ale najmä to, na čo rodinný rozpočet stačí. Nebránime sa však ani dizajnovým kúskom. „Sledujeme zvyšujúci sa trend zákazníkov, ktorí siahajú aj po drahších, či dizajnových kúskoch. Zvyšuje sa záujem napríklad o vstavané vinotéky, či espressá. Takisto už dlhšiu dobu pozorujeme intenzívnejší záujem o energeticky úsporné spotrebiče,“ upresňuje Vladimír Sušil z Hej.sk.

Odporučiť všeobecne platné kritériá ako si zariadiť domov je pomerne zložité. Kuchyne na mieru dokážu vyriešiť akýkoľvek atypický priestor a viac či menej neštandardnú požiadavku náročného zákazníka. Pri nákupe vstavaných spotrebičov u jednotky v predaji vstavaných spotrebičov Hej.sk, je možnosť získať aj špeciálne zľavy prostredníctvom ponuky na mieru. 

Ušetrite výberom správneho spotrebiča a úsporným používaním

Investícia do spotrebičov však nie je krátkodobá záležitosť, preto je dôležité brať do úvahy najmä výdavky na prevádzku domácnosti. Vo všeobecnosti platí, že ak chcete ušetriť, výmene starého za nové by ste sa nemali brániť. Ušetriť nemalé prostriedky môžete práve správnym výberom spotrebiča. Energetické štítky na spotrebičoch pomôžu zorientovať sa pri výbere najúspornejšieho typu. Okrem toho môžete ušetriť aj správnym používaním spotrebičov.

5 tipov ako ušetriť správnym používaním spotrebičov

1. Pri výbere chladničky či mrazničky, ktoré sa na spotrebe elektriny podieľajú veľkou mierou, treba zvoliť správny typ, ktorý svojím objemom vyhovuje potrebám domácnosti. „Príliš veľké a kapacitne nevyužité spotrebiče spôsobujú zbytočné energetické straty,“ uvádza Vladimír Sušil z Hej.sk. Chladnička by tiež nemala stáť v blízkosti sporáka alebo vykurovacieho telesa. Čím vyššia je teplota okolia, tým vyššia je spotreba energie na to, aby sa vo vnútri udržala požadovaná teplota. Výrazný vplyv na celkovú spotrebu elektriny má aj časté otváranie chladničky. Ak nemáte chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne odstraňujte námrazu z výparníka. Námraza výparník tepelne izoluje a znižuje chladiaci výkon.

2. Energeticky náročné sú aj moderné sklo-keramické varné dosky. V novostavbách sú väčšinou jedinou alternatívou spotrebiča na varenie. „Výhodnejšou alternatívou je indukčná sklo-keramická doska,“ hovorí Vladimír Sušil z Hej.sk.

3. Ušetriť sa dá aj vďaka správnym návykom pri varení a pečení. Štyrikrát menej energie spotrebujete pri varení s pokrievkou. Na varenie tak treba používať nádoby s celou plochou priliehajúcou k ohrevnej ploche. Priemer dna hrnca má zodpovedať priemeru varnej zóny alebo platne.

4. V prípade, že máte elektrický sporák s viacstupňovou reguláciou, určite ju využívajte. „Pri zapnutí platne zvoľte najvyšší stupeň, po dosiahnutí potrebnej teploty prepnite na nižší. Na nižší stupeň môžete regulátor prepnúť aj pár minút pred dovarením, čím využijete zbytkové teplo varnej zóny,“ radí Sušil.

5. Ušetriť môžete aj používaním rýchlovarnej kanvice, ktorá vďaka rýchlosti ohrevu ponúka úspornejší spôsob zohrievania vody ako plynové či elektrické varné dosky. Zohrievajte však len také množstvo vody, aké potrebujete, aby ste zbytočne neplytvali.

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.