Papinov hrniec

Tí, ktorí spoznali a vyskúšali výhody tlakového hrnca tzv."papiňáka", sa ho už nechcú vzdať a bez jeho pomoci si hádam varenie ani nedokážu predstaviť...

>> Móda >> Aktuálne >> Papinov hrniec

Jeden z najúžasnejších kuchynských vynálezov v histórii, reč je o parnom, či tlakovom hrnci, ktorý v roku 1681 vynašiel francúzsky fyzik a vynálezca Denis Papin. Niekedy sa mu práve preto zvykne hovoriť aj "Papinov" hrniec.

Parný hrniec je nádoba, v ktorej bod varu vody rastie so zvyšovaním tlaku pary za predpokladu, že nádoba je pevne uzatvorená vrchnákom, v prípade hrnca teda pokrievkou. Papin tento hrniec doplnil o bezpečnostný ventil, ktorý má chrániť pred neúmerným nárastom teploty, a mnohí sú mu za tento praktický vynález vďační.

Jednoduché parné hrnce postupne nahradili dokonalejšie tlakové hrnce – bezpečnejšie a s kvalitným dizajnom. Napriek tomu, že je parný hrniec nedoceniteľným pomocníkom v kuchyni, nie je príliš známy. "Boom" prežíval v rokoch osemdesiatych a jeho návrat na kuchynský trón mu zaručuje čoraz väčší dôraz na zdravý životný štýl. Trendom je prikláňať sa k zdravšiemu vareniu v pare, ktoré by malo nahradiť fritovanie, vyprážanie a pod. A prečo je tlakový hrniec taký skvelý? "Dokážeme v ňom za niekoľko minút uvariť celý obed pri výraznej úspore nielen času, ale aj energie," vysvetľuje Ing. Alena Langová zo spoločnosti Zepter. Prednosti varenia v pare neocení len náš organizmus, ale aj chuťové bunky. Chuť zemiakov či zeleniny je v prípade "parenia" výraznejšia, so zachovaním vône, vitamínov a minerálov.

Tlakové hrnce už dávno nie sú vybavené obyčajným mechanizmom s jedinou poistkou.
Prvou požiadavkou na tlakový hrniec je jeho bezpečnosť, pretože pri varení sa vyvíja veľký tlak. Možno sa aj vám podarilo prežiť „výbuch“ staršieho typu tlakového hrnca. Dnešné typy kvalitných tlakových hrncov by mali disponovať dvoma nezávislými bezpečnostnými poistkami. Tlakový hrniec by mal byť vyrobený z ušľachtilej, nehrdzavejúcej ocele vysokej kvality. Tie mávajú zvyčajne hrubé, akutermické, kompaktné dno, ktoré zabezpečí, že potraviny sa počas varenia nepripália.
Pri obstarávaní kvalitného tlakového hrnca nemôžeme zabúdať na také samozrejmosti, ako záruka ( v niektorých prípadoch je doživotná), razítko výrobcu a slovenský návod na použitie.
Ten je rovnako dôležitý, ako samotný hrniec. Nie všetky hrnce môžeme používať na všetky typy sporákov. Je ťažší ako bežné hrnce a preto by sa s ním nad sklokeramickou doskou malo manipulovať opatrne. V dnešnej dobe pokročilej technológie sa stretneme už aj s tlakovými pokrievkami, ktoré môžeme využiť na ktorúkoľvek nádobu s priemerom 20 cm a s minimálnym objemom 3,2 l. Sú bezpečne skonštruované, takže keď je počas varenia nádoba pod tlakom, nedá sa otvoriť.
Týmto spôsobom varenia ušetríte viac ako 50% energie a 50-80% času.

Viac informácií získate na infolinke: 02/49 100 966, 998 alebo na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

1 Komentár

  • Komentár Jaroslava Beňačková %AM, %10 %520 %2019 %11:%apr napísal Jaroslava Beňačková

    Zdravím všetkých a mám prosbu. Ide o zistenie, aký je toto vlastne hrniec, ktorý som dostala a je už dosť starého typu. Vyzerá aj parný aj tlakový, ale pri skôšobnom uzavretom vare vyteká bokmi po hrnci voda.
    Vopred ďakujem za rady.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.