Šampanské

Mnohé vynálezy bývajú dielom náhody, a tak to bolo aj so šumivým vínom, nazývaným tiež sekt, šampanské prípadne elixír lásky...

>> Móda >> Aktuálne >> Šampanské

Vynálezcom šumivého moku bol údajne benediktínsky mních Don Perignon, ktorý v rokoch 1670 až 1710 pracoval ako pivničný majster vo francúzskom kláštore Haut-Vilier. Raz sa stalo, že zvyšok vína, na ktoré už nezostalo miesto v sudoch, stočil do fliaš a uzavrel korkovou zátkou (vtedy novinkou). Keď po istom čase začal fľaše otvárať, prekvapili ho výbuchy, a tiež penivosť a perlivosť vína... Zrodilo sa šampanské.

Šumivé víno sa vyrába metódou opätovného kvasenia kvalitného prírodného vína, pričom môže obsahovať takzvaný likér, t.j. zmes cukru a vína; podľa množstva pridaného cukru sa šampanské rozdeľuje na veľmi suché - brut (bez cukru), suché - sec (málo cukru) a polosuché - demi sec (obsahuje 35-50 g cukru na 1 liter). Brut, neupravené šumivé víno dozrieva 2-3 roky, špeciálne druhy šumivých vín 6-7 rokov. Vo všeobecnosti sa dĺžka procesu zrenia šumivého vína pohybuje od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov.

Označenie "Vin de Champagne" patrí iba produktom oblasti La Champagne (nachádza sa východne od Paríža; na 31 tisícoch hektároch sa pestujú tri druhy vínnej révy - biela, šedá a modrá). Šumivé vína vyrobené vo Francúzsku mimo tejto oblasti sa označujú ako "Vins mousseux méthode champanoise".
No nielen Francúzsko ponúka výborné šumivé vína... Aj u nás sa vyrába kvalitný sekt (a to klasickou francúzskou metódou): Hubert brut, Hubert polosladké, Hubert ružové a Hubert Extra Cuvée.

Šumivé vína napomáhajú tráveniu a hovorí sa, že vlastne niet situácie, pri ktorej by nebolo vhodné sekt podávať… Čisté šampanské je však len jedna možnosť, inou možnosťou je napríklad "Mesačný svit": Ponorte okraj väčšieho pohára do broskyňového likéru a následne do cukru. Potom vložte do pohára niekoľko mesiačikov pomaranča, pridajte 20 ml campari, 50 ml čerstvo vytlačenej pomarančovej šťavy a ľad (číre ľadové kocky získate tak, že vodu pred zmrazením prevaríte); nakoniec zamiešajte a zalejte dobre vychladeným šampanským (na okraj pohára môžete nastoknúť koliesko pomaranča alebo iné ovocie).

Nezabudnite: Šumivé víno musí byť pred otvorením správne vychladené (na 5 stupňov celzia) a podávané vo vysokých štíhlych pohároch (teplota šumivého vína v pohári by mala byť 7-9 stupňov celzia). Ako náhrada uzáveru pri fľaši sektu poslúži kúsok alobalu alebo strieborná lyžička vložená do hrdla fľaše (šumivé víno si tak zachová chuť 2-3 dni).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.