Skladovanie potravín

Predlžovanie trvanlivosti potravín pomocou chladu je už dnes samozrejmosťou, každá potravina sa však musí skladovať inak. Na potravinách, ktoré sú balené, je uvedená informácia o trvanlivosti potravín, ako aj o spôsobe skladovania, t.j. ako dlho a pri akej teplote možno potravinu skladovať.

freepik_food_fridge_24

Po otvorení konzerv alebo umelohmotných obalov treba potraviny preložiť do inej nádoby a prikryť vrchnákom. Na daný druh potravín je najvhodnejšia najvyššia polička v chladničke.
(Skladovacia doba: čerstvé cestoviny - 2 dni; zemiakový šalát - 1 deň; varená ryža - 2 dni; dusená zelenina - 1 deň; konzervovaná zelenina - 4 dni; kompót - 3 dni.)

Otvorené mlieko a mliečne výrobky treba pred uskladnením v chladničke dobre uzavrieť a zabaliť. Skladovacia teplota by sa pri týchto výrobkoch mala pohybovať okolo 4-5 stupňov celzia. Danej teplote zodpovedá stredná časť chladničky a úložné priehradky na dverách, kde sa zvyčajne uskladňujú aj vajíčka.
(Skladovacia doba: mlieko - 4 dni; jogurt - 4 dni; mäkký syr - 5 dní; tvrdý syr - 10 dní; sladká smotana - 4 dni; kondenzované mlieko - 4 dni; surové vajíčka - 25 dní; varené vajíčka - 12 dní.)

Potraviny, ktoré sa rýchlo kazia, napríklad ryby, saláma, hydina a iné mäso majú svoje miesto v dolnej (najchladnejšej) časti chladničky. Nespracované mäso treba skladovať v osobitných nádobách, salámy v polyetylénových vreckách.
(Skladovacia doba: surové mäso - 2 dni; dusené mäso - 3 dni; surové mleté mäso a čerstvá saláma - 1/2 dňa; údené klobásy - 3 dni; surové, dusené či údené ryby - 1 deň; údená šunka alebo saláma - 5 dní; pečená alebo varená hydina - 5 dní.)

Čerstvé ovocie a zeleninu (samozrejme, nie všetky druhy) treba skladovať v najspodnejšej časti chladničky v špeciálnych plastových nádobách.
(Skladovacia doba: šalát - 2 dni; kapusta a mrkva - 10 dní; zelená fazuľa a hrach - 5 dní; surový špenát - 1 deň; bobuľové ovocie - 2 dni; kôstkové ovocie - 5 dní.)

Zdroj foto: Freepik

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.