Michelin

Ak patríte medzi tých, ktorý si potrpia na dobrú kuchyňu, príjemnú obsluhu a radi cestujete po celom svete, mali by ste sa pridŕžať doporučeniam z Le Guide Rouge.

>> Móda >> Aktuálne >> Michelin

Le Guide Rouge je sprievodca po kvalitných reštauráciach po celom svete, s výnimkou východnej Európy, kde na svoje ohodnotenie čaká len Praha. Vydáva ho známy Michelin aj v zelenej verzii, ktorá je klasickým turistickým sprievodcom.
Ako vlastne vznikol tento sprievodca? Bolo to v roku 1900 vo Francúzsku, keď táto myšlienka napadla bratov André a Édouard Michelinových, zakladateľov rovnomennej firmy na pneumatiky. Hlavnou myšlienkou bolo, zoznámiť zákazníkov cestujúcich po Francúzsku s dobrými reštauráciami a hotelmi.
V súčasnosti každoročne Michelin vychádza v náklade pól druhého milióna v najrôznejších variantoch. Vydávajú sa rôzne regionálne mutácie, aby sa zmestili všetky ohodnotené reštaurácie.
Najväčší sprievodca je z krajiny pôvodu z Francie. Z minuloročného (2007) hodnotenia vzišlo 56 reštaurácií z celého sveta a tri hviezdičky dostala až polovica z Francúzska.. Vlastných národných Michelinov majú aj U.S.A, Španielsko, Portugalsko, Taliansko, hlavné mestá Európy a spomínaná Praha.

Vydavateľ Michelin sprievodcov ctí tradíciu pôvodných vydaní, aby išlo hlavne o cestovného sprievodcu. Obsahoval a obsahuje kvalitné mapy, ktoré počas svetovej vojny pomohli pri oslobodzovaní americkým vojakom vo Francúzsku. Aj súčasné publikácie sú strohými, naj dôležitejšími informáciami s ohodnotením.

Spôsob hodnotenia
Tvorí ho celý systém hodnotení a totožností hodnotiacich, ktorí pracujú v najvyššej anonymite. Hodnotiaci pracujú na plný úväzok. Pri návšteve reštaurácie si všetko platia, podobne si hradia cestovné a ubytovanie. Michelin im potom účty prepláca a dostávajú dobré finančné ohodnotenie, aby sa predišlo prípadnému podplateniu hodnotiaceho zo strany reštaurácie.
Vzhľadom, sú to veľmi nevýrazný ľudia, aby na seba zbytočne neupozorňovali. Francúzi pre nich vymysleli výraz Monsieur Tout le Monde – pán Ktokoľvek. Počas týždňa musia zhodnotiť desať až štrnásť podnikov. Pre získanie vytúženej michelinovskej hviezdičky, musia reštauráciu navštíviť aspoň traja nezávislí hodnotiaci a ak sa zhodnú, reštaurácia môže získať od jednej až po tri hviezdičky. Každoročne sa opakujú tieto návštevy vo vybraných reštauráciach, aby sa potvrdila hodnovernosť a kvalita z predošlého roku.

Priznanie hviezdičiek od tejto spoločnosti znamená pre reštauráciu a hotel nárast hostí, odobranie kladného hodnotenia naštartuje úpadok a odliv hostí. S radosťou môžeme skonštatovať, že Michelin je tu vlastne pre nás zákazníkov, ktorí mu môžeme dôverovať.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.