Alantoín a iné bomby na hydratáciu a omladenie

Napísal Trumpeter 23. december 2022

Na omladenie, regeneráciu či vypnutie pleti sa používa mnoho prírodných látok, ktoré pochádzajú z rastlín alebo živočíchov. Jedným z nich je aj alantoín. A verte-neverte, pochádzať môže aj zo slimačieho slizu.

freepik_hydratacia_pleti_1222

Zdroj foto: Freepik.com

Alantoín je prírodná látka s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorá urýchľuje regeneráciu, a preto sa často nachádza v rôznych lekárskych prípravkoch na podporu hojenia rán či v krémoch po opaľovaní. V prírode sa vyskytuje napríklad v čiernej cvikle, v kôre pagaštana, v kostihoji a v pšeničných klíčkoch. Jeho úlohou v kozmetike je aj vyhladenie, zjemnenie a hydratácia pleti. Je vhodný na aknóznu a citlivú pleť a pôsobí aj ako prevencia suchej pleti, svrbenia a drobných podráždení.

Neuveriteľné vlastnosti

Alantoín používali ako prísadu do kozmetických prípravkov už starí antickí lekári. Získavali ho zo slimačieho slizu. Dnes sa využíva najmä syntetický alantoín – bezpečný a netoxický, jeho schopnosti sú však rovnako ohromujúce, ako keby pochádzal z rastlín či slimákov.

V prvom rade je to silný spoluhráč na dobrú hydratáciu, pretože bunky alantoínu do seba dokážu natiahnuť vodu a udržať ju v pokožke. Za zmienku stojí aj jeho schopnosť urýchliť odstraňovanie odumretých buniek, na mieste ktorých potom môžu vzniknúť bunky nové a plné sily.

Alantoín má aj významné regeneračné schopnosti – urýchľuje hojenie drobných rán, jaziev, odrenín aj popálenín.

Je významným prvkom pri omladzovaní, pretože pomáha syntetizovať už existujúci kolagén v pleti, čím prispieva k vyhladzovaniu jemných aj hlbších vrások a udržiava pleť dokonale pružnú a hydratovanú.

Ingrediencie, ktoré hydratujú

Svieža, šťavnatá, mladšia. Tak pôsobí na pohľad hydratovaná pokožka. Hydratácia je po čistení druhým najdôležitejším krokom v starostlivosti o pleť. Na aké látky sa v otázkach hydratácie môžeme spoľahnúť?

Ceramidy chránia kožu a zabraňujú strate vody v pokožke.

Glycerín alebo glycerol je najpoužívanejší zvlhčovač v kozmetike.

Významné sú taktiež látky ako urea, aloe vera, squalane či ariginín.

Opunciový olej prirodzene vyhladzuje pokožku, podporuje regeneráciu náročnej a zrelej pleti.

Doslova hydratačnou bombou je kyselina hyalurónová, ktorá udržiava v pokožke vodu.
Hoci je kyselina hyalurónová dôležitou súčasťou mnohých orgánov, najviac, až 55 %, sa jej nachádza v koži. Vďaka nej je pokožka hebká a pružná, dokáže bojovať s voľnými radikálmi aj podieľať sa na tvorbe kolagénu a elastínu. „Kyselina hyalurónová poskytuje telu mnoho benefitov, preto je veľká škoda, že postupne naše telo stráca schopnosť tvoriť ju a máme jej čoraz menej,“ konštatuje Katarína Demetriou z Pharma MKL.

Produkcia HA sa začína spomaľovať už v mladosti (niektoré zdroje uvádzajú dokonca vek 18 rokov). Keďže sa to však deje pomaly a postupne, v ranej mladosti to ešte ani nevidieť, ani necítiť na fungovaní tela.

Prvé príznaky po tridsiatke

Kyselina hyalurónová sa tvorí pomocou enzýmov vo vnútri buniek. No stačí málo, napríklad fajčenie, opaľovanie alebo zápal, aby sa jej produkcia spomalila. Dokonca jej produkcii neprospievajú ani brusnice, čučoriedky a citrusové plody, pretože obsahujú enzýmy, ktoré blokujú tvorbu kyseliny hyalurónovej.

Že jej má telo menej, začne byť viditeľné už krátko po tridsiatke. Pleť prichádza o časť svojej pružnosti a objemu, objavujú sa prvé vrásky, občas môžu bolieť kĺby... Deje sa tak však pomaly, nenápadne, preto tomu nevenujeme toľko pozornosti. 

V štyridsiatke iba polovica

Podľa niektorých štúdií okolo 40. roku života sa vlastná produkcia kyseliny hyalurónovej zásadne zníži a jej obsah sa v tele zredukuje až o polovicu! Odborníci odporúčajú, aby sa najneskôr v tomto veku stalo dodávanie kyseliny hyalurónovej do tela z externých zdrojov bežnou súčasťou životného štýlu. V podstate dennou rutinou.

Je to dôležité nielen kvôli vzhľadu, ale aj zdraviu. Dehydrovaná pokožka je tenká a ľahko sa poškodí. Cez ranky a trhlinky môžu do tela preniknúť choroboplodné zárodky. Nedostatok HA v kĺbovej tekutine zas môže spôsobiť bolesť pri pohybe. A určite treba spomenúť, že úbytkom kyseliny hyalurónovej organizmus stráca schopnosť tvoriť aj ďalšie látky, napríklad kolagén a elastín.

Po 60. roku života je vlastná produkcia HA už natoľko nízka, že v tele zostáva asi iba 10 % z pôvodného množstva.

Ako (ne)kombinovať jednotlivé zložky?

Aj keď mnohé zložky prisahajú na skvelé účinky, aby správne fungovali, je dôležité ich správne nakombinovať. Nevhodné kombinácie totiž môžu narobiť viac škody ako úžitku.
NIE⛔ Retinol a AHA/BHA kyseliny nekombinujte! Kyseliny sú silnými exfoliantmi, ktoré zbavujú našu pokožku poškodených buniek a nahrádzajú ich novými. V kombinácii s retinolom môžu spôsobiť podráždenie pokožky.
NIE⛔ Vitamín C je účinný antioxidant, upravuje tón pleti a rozjasňuje - podobne ako retinol. V spolupráci si však nerozumejú, majú rozdielnu hladinu pH, čím si môžu navzájom neutralizovať svoje účinky.Raster

Na čo všetko je dobrá kyselina hyalurónová?

-    hydratuje, pomáha pokožke udržať si vlhkosť a objem

-    vyhladzuje jemné línie

-    zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov

-    pomáha vyživovať kĺby, svaly aj kosti a zlepšuje stavy     spôsobené ochorením kĺbov

-    zlepšuje stav slizníc

-    zmierňuje syndróm suchého oka

-    má vplyv na schopnosť organizmu regenerovať, prispieva k dobrému spánku, pocitu energie aj lepšej potencii

-    pomáha hojeniu rán a popálenín

-    slúži ako podporná liečba pri urologických ťažkostiach

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.