Hnev je zlý...

...radca; hovorí staré známe príslovie. A je to naozaj tak: človek, ktorý sa neovláda a soptí hnevom, nie je schopný premýšľať, stráca úroveň a vyzerá na poľutovanie.

>> Móda >> Aktuálne >> Hnev je zlý...

Z neznámych(?) príčin pri výbuchoch hnevu funguje v povedomí väčšiny ľudí dvojitý meter. Ak stratí sebakontrolu muž a prejavuje sa ako neovládateľný blázon, je to "cholerik"; ak podľahne hnevu žena, stačí keď kopne do dverí a je z nej "hysterka". V preklade: muž je iba prudký, žena je nepríčetná. Najhlúpejšie na tomto klišé je, že v skutočnosti to býva presne naopak... No či už ide o cholerikov a choleričky alebo hysterikov a hysteričky, platí jedno: neschopnosť ovládať sa, okolie znášať nemusí! A ani nebude.

Ak patríte do kategórie ľudí, ktorí sa nevedia ovládať, majte na mysli, že "uvoľniť ventil" a vypustiť emócie nemôžete kdekoľvek a kedykoľvek. Hlavná zásada: civilizovaný človek neziape a nekope do nábytku v prítomnosti iných ľudí, malých detí a emocionálne závislých domácich zvierat - v dospelých ľuďoch tým vyvoláva buď rovnakú agresiu alebo odpor až zhnusenie, v deťoch a domácich miláčikoch šok, strach a stres.
Samozrejme, neznamená to, že musíte svoj hnev vždy a za každú cenu potláčať... až k hranici žalúdočných vredov či infarktu. Musíte však nájsť vhodnú formu alebo vhodné miesto na jeho ventilovanie. Nekceptovateľné prejavy hnevu (ak ponecháme bokom narušené osobnosti) sú veľmi často dôsledkom nahromadených pocitov viny, komplexov menejcennosti alebo rôznych krívd. Pri neschopnosti ovládnuť svoje správanie je preto naozaj dôležité prekonzultovať daný stav vecí s psychológom či psychiatrom a naučiť sa minimálne techniku prvoplánového ovládania emócií. Ani rodina ani kolegovia na pracovisku totiž nie sú povinní znášať záchvaty vašej zúrivosti a nosiť v sebe napätie z očakávania ďalších. Okrem toho, človek, ktorý sa v stave hnevu nevie ovládať, stráca kontrolu nielen nad svojim myslením a konaním, ale aj spôsobom prejavu a celkovým vzhľadom, vďaka čomu môže s definitívnou platnosťou stratiť úctu a rešpekt okolia. A nezabudnite: za svoj hnev a prejavy zúrivosti môžete iba vy sami! Ak si myslíte, že nie, mohlo by vás to stáť svojprávnosť.

Naopak, pre ľudí, ktorí sú obťažovaní či dokonca ohrozovaní zúrivými prejavmi cholerikov a "hysterikov", platí niekoľko odporúčaní:
1. Nenechajte sa zastrašiť! Ignorujte vykrikovanie a správajte sa chladne, dávajúc najavo, že sa vás to netýka; pre posilnenie sebaistoty si predstavte daného zúrivca v nejakej nelichotivej situácii (napríklad na záchode) a titulujte ho v duchu tak, ako si zaslúži.
2. Nedajte sa vtiahnuť do situácie a vyprovokovať! Bez odozvy bude "blázon" vždy vyzerať ako blázon.
3. Nikomu výbuchy hnevu neakceptujte! Dajte najavo, že dané správanie je pre vás neprijateľné a upozornite, že ak sa bude opakovať, poradíte sa s odborníkmi (psychiatrom, právnikom) a budete konať vo svojom záujme.

1 Komentár

  • Komentár Mária Kubšová %AM, %19 %317 %2019 %06:%aug napísal Mária Kubšová

    Dobrý deň, ďakujem za tento poučný článok. V mojej rodine sa trápime presne s takýmto problémom, ako môj dospelý syn veľmi často, prevažne z malicherných dôvodov sa dostáva do takého afektu, kt.nedokáže ovládnuť. Má to veľmi negatívny vplyv na celú rodinu a samozrejme, ako matka mám obavy o jeho zdravie. Vidím smer, svetielko nádeje, ako by sme to mohli zmeniť. S pozdravom Mária.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.