Poznáte 6 mýtov o neplodnosti?

Napísal Kristína Chudá 24. február 2023

Ste dvaja a tak veľmi túžite byť traja? Neschopnosť splodiť a následne porodiť dieťa je veľmi osobnou a stresujúcou životnou skúsenosťou. Totižto existuje toľko mýtov o neplodnosti, tie môžu viesť k panike a my vám prinášame 8 mýtov, ktoré by mal poznať každý jeden pár, ktorý sa snaží o dieťa.

pixabay_embryo

Zdroj foto: Pixabay

Mýtus č. 1: Ženy, ktoré berú antikoncepciu, sú neplodné

Fakty: Neexistuje antikoncepcia, ktorá by spôsobovala neplodnosť. Poznáme mnoho prípadov, kedy ženy otehotneli hneď po vysadení antikoncepcie. A dokonca aj počas prvého mesiaca bez antikoncepcie. Hormonálna antikoncepcia má dokonca určitý ochranný vplyv na plodnosť, pretože chráni pred nepriechodnosťou vajcovodov. Znižuje totiž výskyt zápalov vajcovodov a s tým spojených operácií vaječníkov, mimomaternicových tehotenstiev ale aj endometriózy. Po vysadení tabletiek, náplasti či antikoncepčných krúžkov môžete takmer okamžite otehotnieť.

Mýtus č. 2: Nepravidelný menštruačný cyklus je známkou neplodnosti

Fakty: Mať nepravidelný cyklus znamená, že žena môže ťažšie zistiť dni svojej ovulácie alebo ju nemusí mať vôbec. Avšak nepravidelný cyklus neznamená neplodnosť. Ženy môžu mať nepravidelný cyklus z rôznych dôvodov a vinníkom? Stres, nadmerné cvičenie, závažnejšie zdravotné problémy či endometrióza. No nie vždy tieto všetky faktory ohrozujú schopnosť počať.

Mýtus č. 3: Vek ženy nemá vplyv na plodnosť

Fakty: Podľa Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu sú najlepšie roky pre tehotenstvo ženy v jej 20 rokoch, pričom plodnosť postupne po30-tke stúpa. A to najmä po 35 roku. U žien je teda ideálna doba pre počatie medzi 21. a 25. rokom života. S pribúdajúcim vekom sa pravdepodobnosť otehotnenia znižuje a po 40. roku otehotnie prirodzene iba 5 % žien. Dôvodom je väčší počet cyklov bez ovulácie a zvýšené percento aneuploidných oocytov. S vekom stúpa aj výskyt iných ochorení, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť ženy. A ak by sa počatie v neskoršom veku podarilo, je zvýšené riziko komplikácií tehotenstva, ako napríklad gestačný diabetes a chromozomálne abnormálne plody.

Mýtus č. 4: Neplodnosť je len ženský problém

Fakty: Už dávno neplatí, že najčastejšou príčinou, prečo sa páru nedarí počať dieťa, je práve ženský faktor. Taktiež je už za nami obdobie, keď boli mužské a ženské faktory ako príčina sterility viac-menej vyrovnané. Najnovšie výskumy poukazujú na fakt, že v dnešnej dobe je častejší výskyt neplodnosti na strane mužov. Podľa Americkej spoločnosti pre reprodukčnú medicínu, 35% neplodnosti sa pripisuje mužom, 35% ženám, 20% obom partnerom a 10% neznámym príčinám.

Mýtus č. 5: Neplodnosť je psychologický problém

Fakty: Neplodnosť je ochorenie alebo stav reprodukčného systému, nie psychická porucha. O neplodnosti hovoríme, ak po jednom alebo viacerých rokoch, aj napriek nechránenému pohlavnému styku nedôjde k otehotneniu. Okrem početných hormonálnych, genetických a ďalších fyzických, niekedy nevysvetliteľných faktorov, môže byť neplodnosť spôsobená aj psychikou. Často môže byť nevedomý, emocionálny stres príčinou toho, že žena nemôže otehotnieť. Táto reakcia môže byť považovaná za psychosomatický obranný mechanizmus. No skutočnosťou stále ostáva, že neplodnosť má vždy základnú fyzickú príčinu.

Mýtus č. 6: Počas menštruácie žena nemôže otehotnieť

Fakty: Odborníci upozorňujú, že žena môže otehotnieť naozaj v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu. Samozrejme, na otehotnenie treba uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu – tzv. ovulácia, najčastejšie na 12. až 16. deň menštruačného cyklu. Vajíčko je schopné oplodnenia 12 hodín po ovulácii, toto plodné obdobie je však predĺžené o životnosť spermií v ženskom tele – literatúra opisuje možnosť prežitia spermií až 7 dní! To vysvetľuje možnosť otehotnenia aj po pohlavnom styku, ktorý sa uskutočnil v čase menštruácie.


https://fertilityinstitute.com/8-myths-about-infertility/

https://www.arcfertility.com/facing-the-facts-myths-versus-truths-about-infertility/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.