Boj s vlhkosťou v dome či byte? Toto funguje

Napísal Trumpeter 24. november 2021

Nadmerná vlhkosť najmä v stenách a múroch určite nie je to, čo doma chceme mať. Spôsobuje zdravotné problémy a ničí nehnuteľnosť. Ako sa jej zbaviť? Ochladenie, málo slnka a veľa zrážok sú jednou z príčin vlhnutia múrov.

istock_plesen_1121

Na zvyšovaní vlhkosti v domácnosti sa však podieľame aj svojím životom – varením, kúpaním, sprchovaním, sušením bielizne, spôsobom kúrenia a vetrania...

Rýchla pomoc

- Pokiaľ vám na stenách ešte „nekvitnú“ nepekné plesne a zvýšená vlhkosť je len vo vzduchu, pomoc je pomerne jednoduchá. V prvom rade treba vetrať. Nárazovo, intenzívne, často a prievanom.
- Tabu by malo byť sušenie mokrej bielizne na radiátoroch a dlhé sprchy či kúpele. Dôležité je zapínať počas púšťania vody v kúpeľni a varenia v kuchyni odsávanie pár.
- Vysokú vlhkosť pomáha znížiť aj absorpčný odvlhčovač a nastavenie kúrenia na správnu teplotu. Šetrenie na kúrení sa totiž môže predražiť, keď bude treba sanovať plesnivé steny.

Vlhké steny

Odstrániť vlhkosť zo stien je už trochu náročnejšie, odporúčame však vyriešiť tento problém čím skôr. Bude to aj rýchlejšie, aj lacnejšie.

„Veľmi praktické sú injektážne materiály, pri použití ktorých netreba robiť dvojité vŕtanie ani utesňovať injektážne otvory. Dajú sa použiť na sanáciu všetkých typov murovaných stien,“ radí odborník Ing. Branislav Augustín zo Sika Slovensko.

istock_vlhkost_okno21

Vhodné materiály

Steny zbavené vlhkosti treba následne správne ošetriť. Na omietky stien poškodených vlhkosťou a soľami odporúča odborník hotovú, paropriepustnú sanačnú maltu, vhodnú na ručnú aplikáciu. „Dá sa aplikovať na interiérovú aj exteriérovú časť konštrukcie jednoducho ako omietka, pričom sa vyznačuje výbornou priľnavosťou k podkladu,“ vysvetľuje B. Augustín.

Šetrenie na správnom mieste

Podľa skúseností sa pri odstraňovaní vlhkosti neopláca používať lacné a hlavne neoverené materiály. „Tu treba naozaj podotknúť, že najlacnejšie riešenia často nevydržia ani svoju deklarovanú životnosť, naopak, drahšie systémy fungujú dlhšie. Dôraz kladiem na slovo systémy - to je alfa a omega kvalitnej sanácie vlhkých stien,“ uzatvára odborník zo Sika.

Zdroj foto: iStock

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.