Čo treba vybaviť a vedieť, skôr než sa pustíte do stavby plota?

Napísal Trumpeter 03. november 2020

Oplotenie je podľa zákona drobná stavba, ale určite to nie je malá investícia. Kým sa do nej pustíte, treba vybaviť administratívne záležitosti a poznať niekoľko dôležitých faktov. Kde treba začať pri stavbe plota?

plot_1120

Stavbu plota treba oznámiť na príslušnom stavebnom úrade, čo sa vás netýka, ak plot len rekonštruujete. Ak plánujete postaviť plot vyšší ako 2 m, úrad môže rozhodnúť, že budete potrebovať stavebné povolenie. Práve preto sa oplatí oznámiť stavbu plota skôr, než si kúpite potrebný materiál a začnete so zemnými prácami.

Potrebujete geodeta?

Nie, ak je pozemok jednoznačne vytýčený. Prax však ukazuje, že sa ho oplatí osloviť na spoluprácu, ak bude plot stáť na svahu. „Geodet s teodolitom presne zameria výšky, vďaka čomu sa dá spracovať presný nákres plota. V opačnom prípade môže byť krivý a dispozične nesprávne riešený, čo pokazí celkový výsledok,“ delí sa o skúsenosti z praxe výrobný riaditeľ Michal Urbanovič z Austria Beton Werk.

Viete, aká bude brána?

Podľa jeho skúseností je pri stavbe plota častou chybou to, že majitelia nehnuteľnosti, ktorá má byť novým plotom oddelená od okolitého sveta, nemajú vopred vybranú bránu. Jej výška, šírka a najmä spôsob uchytenia (ukotvenia) v betónových tvárniciach ovplyvňujú výber materiálu aj stavebné postupy. Ak ide o samonosnú konštrukciu, problémom sa vyhnete, inak radšej myslite skôr, než začnete konať. Aj keď plot ešte nestojí, je dobré vedieť, ako sa cezeň bude chodiť.

Hlboko v zemi

Stavebný úrad vzal drobnú stavbu na vedomie alebo ste vybavili potrebné stavebné povolenie, je čas „zahryznúť“ sa do zeme. Základy plota by mali byť podľa normy v hĺbke 80 cm, no môže to byť aj viac, ak má byť plot vysoký a ťažký alebo ak je zem ílovitá. Preto má k stavbe plota čo povedať aj statik, ktorý rozhoduje o spôsobe samotnej realizácie a použitých materiáloch.

Škáry musia byť

Základy sú hotové, plot môže začať rásť. Na čo si dávať pozor, aby bol naozaj stabilný a funkčný? „Určite na škáry, teda medzery medzi jednotlivými tvárnicami, pretože betón vplyvom počasia pracuje, rozpína sa a ak sú tvárnice uložené tak, že sa nemôžu rozpínať, hrozí ich popraskanie. Preto je potrebné dodržať aj dilatáciu celkových častí. Teda oddelenie jednotlivých častí plota v pravidelných úsekoch, aby sa tak zabránilo popraskaniu vplyvom rozťažnosti betónu (štandardne každých 4 - 6 metrov),” upozorňuje výrobný riaditeľ Michal Urbanovič z ABW. Je lepšie myslieť vopred na škáry než neskôr opravovať plot, no nie?

Dobre investované peniaze

Dôležitý je aj druh výstuže, ktorý sa pri stavbe plota použije. Zvyčajne vám poradia už pri jeho nákupe, ale ten milý pán z obchodu nebol u vás doma, a preto nemôže vedieť, aký stabilný je podklad (pôda pod plotom), aké veľké a hlavne aké ťažké brány na ňom budú, akým spôsobom sa budú otvárať a vôbec, aký plot ste si vybrali. Preto je rozumné zveriť stavbu plota do rúk odborníka. Pretože chráni majetok, ale aj súkromie ľudí. Budú to dobre investované peniaze. Pri nekonečných opravách neodborne postaveného plota by ste ich nakoniec určite minuli viac.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.