Ako výmena strešných okien zvyšuje energetickú účinnosť

Napísal Miriam Tomášiková 29. máj 2024

Udržateľnosť je dnes už celosvetovo dôležitou témou, čo má za následok aj zmenu zmýšľania u majiteľov domov. Tí čoraz častejšie hľadajú spôsoby, ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a zvýšiť energetickú účinnosť svojich domovov.

velux_1_524

Strešné okná, ktoré sú často prehliadaným stavebným prvkom, majú v týchto otázkach kľúčový význam a pomôžu tiež pri zvyšovaní úrovne pohodlia a celkového estetického vzhľadu. Staré strešné okná môžu viesť k tepelným stratám prostredníctvom slabej izolácie a neefektívnych materiálov. Výmenou týchto okien za novšie energeticky účinné modely môžu majitelia domov pocítiť celý rad výhod.

Energetická účinnosť nových okien VELUX

Súčasná generácia strešných okien je navrhnutá s použitím moderných izolačných materiálov a tesniacich techník, ktoré výrazne znižujú tepelné straty počas chladných mesiacov a minimalizujú tepelné zisky v lete. Výsledkom je nižšia spotreba energie na vykurovanie a chladenie, čo vedie k úsporám nákladov.

Napríklad strešné okná kategórie VELUX Štandard Plus majú hodnotu súčiniteľa prestupu tepla Uw = 1,0 W/m2K (pri zapustenej montáži dokonca len Uw = 0,94 W/m2K) a schopnosť vytvárať pasívne solárne zisky.  Tým sa zlepšuje energetická bilancia domu.

Komfort a ticho

Správne izolované strešné okná pomáhajú udržiavať stálu teplotu v interiéri, čím vytvárajú príjemnejšie prostredie počas celého roka. Okrem toho strešné okná VELUX s trojsklom majú lepšiu zvukovú izoláciu Rw = 35 dB so schopnosťou  minimalizovať hluk prichádzajúci z vonku, čím majiteľom domov poskytne tichší a pokojnejší domov. Lepšia zvuková izolácia má za následok aj zníženie hluku od padajúcich dažďových kvapiek.

velux_2_524

Viac prirodzeného svetla

Modernizácia na energeticky úsporné strešné okná umožňuje zväčšiť zasklené plochy bez toho, aby sa znížili tepelné vlastnosti domu. Tým sa maximalizuje množstvo prirodzeného svetla, ktoré vniká do interiéru, znižuje sa potreba umelého osvetlenia počas dňa a vytvára sa svetlejší a príjemnejší obytný priestor. Je tiež známe, že prirodzené svetlo má zdravotné výhody vrátane zvýšenia hladiny vitamínu D, zlepšenia nálady a zvýšenia produktivity. Jeho maximalizáciou sa tak nielen znižuje spotreba elektrickej energie, ale aj zvyšuje celková pohodu obyvateľov.

Udržateľné bývanie

Investíciou do energeticky účinných strešných okien sa zabezpečí nižšia spotreba energie a tým menšia ekologická stopa, čo je v súlade s celosvetovým úsilím o udržateľnosť a ekologicky uvedomelý život. Kľúčovým doplnkom k energetickej účinnosti sú aj tieniace doplnky pre ochranu pred teplom, ktoré chránia váš domov pred priamym slnečným žiarením.  

Zdroj foto: Velux

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.