Ako na údržbu betónovej terasy?

Vďaka svojej odolnosti a dlhej životnosti sú betónové dlažby už dlhé roky obľúbenou voľbou mnohých majiteľov domov. Aj betónová dlažba však potrebuje pravidelnú údržbu, ktorou možno jej životnosť efektívne predĺžiť. Hoci starostlivosť o ňu nie je náročná, treba jej venovať pozornosť.

1_semmelrock

Pravidelná starosttlivosť predĺži životnosť betónovej dlažby (Semmelrock)

Betónové dlažby predstavujú veľmi vhodnú voľbu pre vonkajšie priestory. „Vyznačujú sa totiž výnimočnou pevnosťou, odolnosťou a mrazuvzdornosťou. Výborne odolávajú intenzívnej pešej prevádzke, nepriaznivým poveternostným podmienkam a mnohé z nich sú aj pojazdné. Navyše sa môžu pochváliť aj pozoruhodnou životnosťou a ich variabilita použitia je takmer neobmedzená,“ hovorí Lucia Trčanová, brand manažérka spoločnosti Wienerberger za značku Semmelrock.

Životnosť dlažby závisí od správnej realizácie

Základným predpokladom dlhej životnosti betónovej dlažby a jej efektívneho čistenia je jej profesionálne vykonaná realizácia podľa odporúčaní konkrétneho výrobcu a v súlade s príslušnými právnymi a technickými predpismi. Dláždená plocha musí byť predovšetkým dobre odvodnená, aby sa na ploche nehromadila znečistená voda. Dlažbu treba klásť na suchý, čistý a nezamrznutý povrch a pri jej kladení treba zabrániť aj stekaniu vody zo zatrávnených a nespevnených plôch v okolí terasy. Tá obsahuje jemné ílové častice, ktoré vnikajú do pórov v betóne a spôsobujú zmeny farebného odtieňa dlažieb. Pozor treba dať aj na správne vyškárovanie.

Škvrny treba odstrániť čo najskôr

O betónové terasy sa odporúča pravidelne starať, a to 1 až 2x do roka, ideálne po zime a na jeseň. Všeobecne platí, že všetky škvrny by sa z povrchu mali odstrániť v čo najkratšom možnom čase. Čím dlhšie znečistenie pôsobí na povrch, tým ťažšie sa odstraňuje.  V prvom rade treba dlažbu pravidelne zametať s jemnou metlou alebo kefou s jemnými štetinkami a čistiť ju čistou vodou. Ako alternatívu možno použiť aj ručný zametací stroj určený na dláždený povrch. Dbať treba na to, aby zametacie stroje neporušili výplňový materiál v škárach. Z toho dôvodu nesmú nasávať kolmo k povrchu, ale v plochom uhle, ale pokiaľ možno čo najvodorovnejšom. Na betónové povrchy nie sú celkom vhodné parné a vysokotlakové čistiace zariadenia, pretože nesprávne a časté čistenie môže viesť k poškodeniu povrchu betónu.

2_semmelrock

Mastné škvrny od jedla a nápojov treba ihneď o dstrániť (Semmelrock)

Účinnú ochranu poskytuje impregnácia

Na väčšie znečistenie sa odporúča použiť alkalický alebo špeciálny čistiaci prostriedok určený na betónový povrch. „Vhodnou voľbou sú napríklad produkty Finalit. Prostredníctvom nich možno vyčistiť vápenné výkvety, zvyšky od cementu, škvrny od jedla a nápojov či riasy a plesne,“ hovorí L. Trčanová. V neposlednom rade nezabúdajte ani na čistenie škár. Dbajte na to, aby ste materiál neodstránili, nevytlačili alebo nadmerne nevysali. V prípade potreby škáry doplňte (ideálne 1x ročne), aby ste zachovali stabilitu vydláždenej plochy. Veľmi efektívnym spôsobom ochrany betónovej dlažby je impregnácia, ktorá poskytuje zlepšenú odolnosť voči nečistotám, vode, mastnote a oleju. „V našej ponuke sú výrobky s označením Semmelrock Protect alebo Semmelrock Protect Plus, ktoré sú od výroby impregnované. Prípravok na povrchu dlažby vytvorí neviditeľný ochranný povlak s vodoodpudivým efektom. Miera znečisťovania sa znižuje a nečistoty sa ľahšie odstraňujú,“ vysvetľuje Lucia Trčanová.

TIP na produkt

Na čistenie dlažby Semmelrock odporúčame výrobky Finalit. Ide o alkalické čistiace prostriedky, s ktorými možno odstrániť rôzne typy škvŕn. Pri ich aplikácii treba dodržiavať návod na použitie, správnym spôsobom ich riediť a nezabudnúť na ochranný odev (rukavice, ochranné okuliare). Na optimálne dosiahnutie výsledkov by sa vonkajšia teplota mala pohybovať okolo 10 ˚C a viac, pretože pri nižšej teplote môže byť účinnosť čistenia znížená. Neodporúča sa čistenie dlažby za dažďa alebo pri extrémne vysokých teplotách. Ideálnym obdobím je jar.

Niekoľko tipov na čistenie škvŕn na betónovej dlažbe

  • Škvrny od pôdy a rastlín

Popadané listy, pokosená tráva, ovocie, zvädnuté kvety či zem môžu spôsobiť na dlažbe žlté škvrny. Odstránite ich tak, že povrch najprv pozametáte, potom ho navlhčíte vodou a použijete vhodný čistiaci prípravok (napr. Finalit 4) zriedený s vodou v požadovanom pomere. Prípravok nanesiete na škvrny, necháte pôsobiť 5 až 10 minút a následne povrch dôkladne opláchnete vodou. Povrch odporúčame ešte neutralizovať vhodným prípravkom na dlažbu (napr. Finalit 1) a znovu opláchnuť vodou. Mimoriadne savé povrchy je potrebné neutralizovať 3 až 5x.

  • Riasy, machy, plesne

Najefektívnejším spôsobom na odstránenie organických škvŕn od rias, machov a plesní je použitie biocídnych prostriedkov. Kyslé čistiace produkty účinne odstraňujú fungicídne a bakteriálne látky a zabraňujú ich opätovnému rastu. „Biocídne prostriedky nie sú vhodné pre mäkké povrchy, preto ich používajte opatrne. Na navlhčenú dlažbu aplikujte špeciálny prípravok (Finalit č.10) a nechajte ho pôsobiť cez noc. Ráno podlahu opláchnite vodou a neutralizujte,“ radí Lucia Trčanová.

  • Škvrny od jedla a nápojov

Rozliate nápoje, omáčky, olejové a mastné škvrny treba okamžite vysať papierovou utierkou. Mastné škvrny z povrchu nikdy neutierajte, pretože ich do pórovitej štruktúry betónu iba hlbšie zatlačíte. Na zaschnuté škvrny zo zvyškov jedál a nápojov sa odporúča povrch navlhčiť vodou a na dlažbu naniesť špeciálny čistiaci prostriedok (Finalit č. 1). Prostriedok zakryte plastovou fóliou a nechajte pôsobiť cez noc. Následne ho dôkladne opláchnite vodou. Na odolnejšie škvrny, ktoré prenikli dovnútra povrchu, sa odporúča Finalit č. 11.

  • Vápenné výkvety či zvyšky cementu

V póroch betónu prúdi voda z dažďa, pary alebo rosy a čiastočne rozpúšťa vápno z cementu, ktoré presakuje na povrch, voda sa vyparuje a na povrchu zostáva ťažko rozpustný biely výkvet. Ide o prirodzený fyzikálny jav, ktorý v žiadnom prípade nesvedčí o zlej kvalite betónových výrobkov. Biele výkvety sa spravidla v priebehu 1 až 2 rokov zmyjú dažďom. Ak chcete tento proces urýchliť, môžete použiť špeciálny prípravok určený na vápenaté a cementové povlaky (Finalit č.9).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.