Nevšedný severský smútok v krásnych knihách

Napísal Albatros Media, Lindeni 20. júl 2019

Hovorí sa, že z kníh severských autorov ide akýsi chlad. Povestné sú drsnými škandinávskymi trilermi, „otrlými“ detektívmi a policajtami či studenými reáliami. Je to však len jedna časť literárnej scény, aj tu nájdeme príbehy, plné ľudského tepla, porozumenia a emócií. 

Ako napríklad v knihách švédskych autorov Caroliny Setterwallovej a Toma Malmqvista či Kanaďana Denisa Thériaulta.

V knihe Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať  nájde hlavná hrdinka svojho muža mŕtveho v posteli a v jedinom okamihu sa jej celý svet obráti hore nohami. Zostal jej len zoznam, ktorý jej manžel zanechal, a túžba žiť. Carolina Setterwallová odhalí čitateľovi desať rokov svojho života plného lásky a žiaľu, desať rokov života, ktorý sa navzdory všetkým plánom rozhodol vydať úplne inou cestou. „Je to mix pravdy, spomienok a perspektív. Áno, pravda je, že som stratila svojho partnera, ale stále je to fikcia, viac vykonštruovaný román ako biografia,“uviedla Carolina. „Písať o smútku nebolo až také ťažké, bolo to ako dokumentovať stav, v ktorom som sa nachádzala. Omnoho zraňujúcejšie bolo písať o šťastnejších chvíľach, pretože tie boli strašne vzdialené od života, v ktorom som uviazla.“

Veľmi podobný námet cítiť aj v knihe jej krajana Toma Malmqvista V každom okamihu sme ešte stále nažive. Oceňovaný švédsky básnik vo svojom prvom románe opisuje svoj skutočný príbeh, ktorý navždy zmenil jeho život. Príbeh o tom, ako sa na jednej strane tešil na svoje prvé dieťa, na druhej spomína na boj o život, ktorý zvádzala jeho partnerka. Malmqvist píše najskôr stroho, akoby bez emócií, no postupne sa jeho text pretavuje do smutnej a poetickej krásy a jeho slová majú veľkú silu. „Je to zúrivo krásne čítanie. Autor ním definoval, čo znamená písať o láske, túžbe a strate,“ zhodnotili knihu vo švédskej tlači. Román získal niekoľko najprestížnejších švédskych literárnych cien - The Stina and Erik Lundberg Foundation Grant 2018, Dagens Nyheter Culture Prize 2016, The Karin Boye Literary Prize 2015, The Albert Bonnier Scholarship Fund for Swedish writers 2015 a bola nominovaná na The Nordic Council´s Literature Prize 2016.

Tri rešpektované literárne ceny má na konte aj kniha Chlapec, ktorý patril moruod ďalšieho severana – kanadského spisovateľa a scenáristu Denisa Thériaulta, autora slávnej knihy Podivuhodný život osamělého pošťáka. Jeho prvotina získala Prix Anne-Hebert 2002, Prix France-Quebec/Jean Hamelin 2001 a Prix Odyssee 2002 pre nejlepší debutový román. Thériault prináša poeticko-fantazijný príbeh o priateľstve dvoch chlapcov, ktorí rovnako stratili najbližších. Je to príbeh o sile predstavivosti, o bolesti zo straty a odvekej túžbe po bezpečí a zázemí.

Možno sú všetky tieto knihy smutné, no v každom prípade vám pri nich bude dobre. Aj keď sa v nich skrýva nevšedný severský smútok, vedia pohladiť. Stačí sa len začítať... 

 

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.