Ako pomôžete vianočnej ruži aby krásne kvitla?

Farebné listy vianočných ruží po celé desaťročia charakterizujú prichádzajúce najkrajšie ročné obdobie. Kombinácia voňavých čerstvo upečených koláčov, slávnostných sviečok a kvetinových vianočných ruží je rituálom, vďaka ktorému sú Vianoce také krásne a výnimočné.

vianocna_ruza_vc_1120

Vianočné ruže ale ukazujú svoj potenciál už týždne pred prvým dňom adventu. Odborníci na vianočné ruže zo spoločnosti Stars for Europe zdieľajú tipy ako sa postarať o tieto rastliny tak, aby sa im čo najlepšie darilo po celé týždne.

Vianočné ruže potrebujú svetlo a teplo

Vianočné ruže sa cítia ako doma na teplom a svetlom mieste mimo prievanu. Ideálna teplota je medzi 15 a 22 C°, vďaka čomu sú tieto rastliny vhodné do spální a obývacích izieb. Keďže vianočná ruža pôvodne pochádza z tropického Mexika, potrebuje veľa svetla a v zimných mesiacoch ju poteší okno orientované na juh. Priame slnečné svetlo nie je pre ňu v našich končinách problémom, pretože od polovice októbra sú slnečné lúče miernejšie. Práve naopak, dostatočné svetlo je dôležité pre rast a prosperitu rastlín. Vianočné ruže neznášajú prievan, takže by ste ich mali vždy umiestňovať na chránené miesto, inak môžu začať opadávať.

Ako by ste mali vianočnú kvet polievať?

Tieto rastliny vyžadujú rôzne množstvo vody v závislosti od ich umiestnenia, teploty miestnosti, typu rastliny a veľkosti nádoby. Pri štandardnom kvetináči s priemerom 13 cm potrebujú okolo 0,2 litra, čiže jeden pohár vody na jedno zaliatie. Tým sa zabráni upchávaniu veľkých pórov v hline a nadmernému zavlhčeniu. Mini vianočným ružiam by ste nemali dopriať viac ako jeden pohár vody. Prebytočnú vodu, ktorá je kvetináči aj po desiatich minútach, by ste mali vyliať.

Vianočné ruže polievajte vtedy, keď je hlina v kvetináči suchá. Pokiaľ máte kvety umiestnené v suchej miestnosti, alebo blízko radiátora, môžete ich polievať dokonca aj každý deň. Pokiaľ sa nachádzajú vo vlhkejšom prostredí, stačí ich polievať každý druhý, alebo až každý tretí deň. Môžete to skontrolovať a overiť si tak, že opatrne zodvihnete rastlinu z kvetináča. Pokiaľ je suchá, je čas na vodu. Treba podotknúť, že menšie kvetináče vysychajú rýchlejšie ako väčšie, takže by ste ich mali polievať častejšie. Mini Vianočné ruže by ste mali kontrolovať každý deň, pretože sú háklivejšie a náročnejšie na starostlivosť. Tieto rastliny môžete zalievať namočením kvetináča do vody, čo zavlaží hlinu viac, ako bežné zalievanie. Ak máte pochybnosti, je lepšie nechať vianočné ruže trochu suchšie a zalievať ich radšej menej a častejšie, ako raz a veľa. Vianočné ruže vám budú robiť radosť oveľa dlhšie, keď ich raz týždenne prihnojíte hnojivom na kvitnutie izbových rastlín. Začať s hnojením by ste mali asi po štyroch týždňoch od zakúpenia.

Podľa čoho a ako by ste si mali vybrať vianočnú ružu?

Ak si vyberiete kvalitnú rastlinu a budete postupovať podľa týchto rád, vaše vianočné ruže budú kvitnúť naozaj dlho. Vysokokvalitnú rastlinu spoznáte podľa nepoškodených listov a malých žltých kvietkov v strede. Hlina v kvetináči by nemala byť ani vyschnutá, ani príliš mokrá. Skutočný maloobchodník, ktorý miluje rastliny, neumiestni svoje vianočné ruže pri vstupnej hale, kde je veľa prievanu, pretože vie, že na prievan je ruža citlivá. Keď si ružu kúpite, starostlivo ju zabaľte do papiera, aby ste ju pri ceste domov chránili pred prievanom a teplotami pod 12 C°. Papier ju ochráni pred poškodením, ktoré spočiatku môže byť neviditeľné, ale po niekoľkých dňoch môže viesť k predčasnej strate listov.

Zdroj: Stars for Europe

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.